Політика

Геннадій Зубко: «Ми будемо працювати, щоб Житомирщина за чотири роки стала самодостатнім краєм»

4 January 2011, 17:29

«…люди очікують від нас не продовження акцій, а простого спілкування, звичайної  уваги і турботи. Це те, що йде поряд з нами протягом нашого життя», - з розмови з депутатом Житомирської обласної ради від «Фронту Змін», заступником голови правління ВАТ «Житомирський ЗОК» Геннадієм Зубком.

Геннадію Григоровичу, спливає 2010 рік – це важливий рік: перші десять років ХХІ століття; рубіж до двадцятилітньої державної незалежності України. Це знаковий рубіж. Яким цей рік був особисто для Вас у родинному, професійному, політичному житті?

Цей рік був не простий: початок виходу з кризи. Ми лише виходимо з кризи, але є потепління в економічному плані. Стосовно моїх вражень, для мене, як виробника, цей рік відзначився тим, що ми на виробництві працюємо повний робочий день, наші люди вчасно отримують заробітну плату. Ми співпрацюємо постійно з декількома клієнтами, які задоволені нашою роботою. Є декілька цікавив проектів у виробничій сфері, які ми втілюємо. Це і Камя’нецьподільський цементний завод, Лисичанський нафтопереробний завод, Миронівський хлібопродукт – м’ясокомбінат. Отже, стосовно економіки, вона оживає. Складність в тому, що середній клас сьогодні «замерз» і не має можливості інвестувати гроші.

Що стосується моєї родини, моя дворічна онука цього року розказала мені перший віршик. Й це для нас подія, тому що коли дитина починає говорити осмислено, проговорювати якісь речі, розповідати про свої враження, свої думки – ми бачимо, що народжується нова особистість.

З приводу політичної діяльності, те що в цьому році зробив «Фронт Змін» - це великий успіх.  По всій країні 2847 членів  «Фронту Змін» обрано депутатами. І саме представники громади, які обрані, працюють сьогодні на округах з людьми, отримують від людей звернення. Вони дають можливість владі почути саме громаду. Я вважаю, що саме «Фронт Змін» має на «політичному  фронті»  потужну позицію, тому що прийшли всі молоді люди, але які вже мають життєвий досвід, мають бачення розвитку не лише області  чи міста, а й бачать перспективу розвитку України в проєвропейському плані. Мається на увазі соціальні стандарти життя. Тут надзвичайно важливі ті питання, які ми розглядаємо як громада, як її представники – депутати. Це бюджет, питання соціально-економічного  розвитку області, як ми плануємо жити в 2011 році. І тут я хотів би всім побажати, щоб 2011 рік не був гіршим ніж 2010.

Відбулась остання в 2010 році сесія Житомирської обласної ради. Як би Ви оцінили її роботу, зокрема в плані бюджету?  Що чекає казну області у 2011 році?

Пройшла дуже важлива сесія: розглядалось багато питань як ми будемо жити в 2011 році. Приймалась програма соціально-економічного розвитку. Приймався бюджет на 2011 рік. Приймалась програма підтримки малого та середнього бізнесу; про інвестиційну діяльність… і я вважаю, що ті моменти, які було закладено на сесії – це графік, за яким ми будемо жити весь 2011 рік. Дуже багато складних моментів було при прийнятті й бюджету, й програми соціально-економічного розвитку.

Програма соціально-економічного розвитку є досить вдала, але проблема в тому, що немає фінансової підтримки. Ми заклали «протокол намірів» що ми хочемо зробити в 2011 році. Прописано дуже багато з того, що потрібно зробити і з капіталовкладень, і з ремонту доріг, і ремонту шкіл, запуску нових об’єктів соціальної інфраструктури. Але питання в тому, що ми не знаємо за рахунок яких коштів виконаємо заплановане, тому що якщо ми подивимось на прийняття обласного бюджету, то бачимо, що капітальних видатків практично немає, якщо порівняти навіть з бюджетом минулого року. Сьогодні бюджет області на 2011 рік є бюджетом утримання, тому що всі ті гроші які закладаються, вони передбачені на зарплату, оплату комунальних тарифів або харчування. Таким чином, область не має можливості розвиватись. Потрібно очікувати або перевиконання бюджету, тоді можна буде розглянути питання витрат тих коштів, які закладені в бюджет й передбачені на різні проекти, або очікувати фінансування з центру. Я хотів би наголосити, що сьогодні ми дуже детально розглядали видаткову частину бюджету й дуже мало приділили уваги дохідній частині. Сьогодні необхідно, щоб місто Житомир й сама Житомирська область, маючи багаті надра, стала не дотаційним, а самодостатнім краєм. Областю, яка може фінансувати себе й дати можливість державі отримувати додатково кошти. Тому, на наступних сесіях, що буде стосуватись бюджету й роботи бюджетної комісії, ми будемо приділяти увагу питанням, як отримувати додатковий дохід від тієї власності, яка є в обласної адміністрації та  ради й таким чином сприяти наповненню доходної частини бюджету.

Окремо на сесії розглядалось питання видатків управління молоді та спорту. На рік  на управління закладено 13 мільйонів. Але частину цих коштів складає зарплата, частину - харчування, утримання тих приміщень, в яких тренуються спортсмени. А кошти на  відрядження в достатній кількості не закладені. Потрібно на рік близько мільйона, а виділяється 195 тисяч. Тому від нас, депутатів фракції «Фронту Змін», була конкретна пропозиція: давайте ті кошти, які виділяються на депутатську діяльність, на фракцію «Фронту Змін» - це 49 000 гривень, ми передамо на відрядження нашим спортсменам, щоб вони могли їхати в інші міста України, за кордон і представляти Житомир і Житомирську область самодостатнім, спортивним краєм, тому що у нас дуже серйозні команди і по тріатлону, і по футболу, і з інших видів спорту.  Такою була наша конкретна пропозиція. Але, якщо буде ще перевиконання бюджету, ми зможемо ще дофінансувати й не лише спорт. Є проблеми в охороні здоров’я з придбанням кардіостимуляторів, іншого обладнання. А в капітальних видатках дуже мало коштів передбачено на ці придбання.

Ще я хотів би звернути увагу: на сесії було прийнято програму підтримки малого та середнього бізнесу. До неї ми зробили дуже важливе доповнення: необхідності складення графіку надання та скасування дозволів на здійснення підприємницької діяльності. Якщо ми просто говоримо про роботу малого і середнього бізнесу, просто обговорюємо як вони працюють, як їм живеться, від цього люди нічого не відчувають. Хоча 80% - це дозволи і ліцензії, які встановлені урядом, Кабінетом міністрів, але є ті дозволи,  які встановлюються на місцевому рівні. Суть пропозиції в тому, щоб скласти графік скасування тих чи інших дозволів. Можливо, нашими пропозиціями щодо скасування дозволів скористається Кабінет міністрів: ми як громада аргументуємо, що ті чи інші дозволи чи ліцензії заважають працювати, заробляти людям гроші й здійснювати відрахування до місцевого бюджету. Це будуть конкретні кроки на підтримку малого та середнього бізнесу.

Стосовно питань інвестиційного розвитку, потрібно працювати всім комісіям, особливо з агропромислового розвитку. Наша область аграрна. В цьому є потужний потенціал. Серйозно потрібно працювати з переробними підприємствами.  В області великі запаси в надрах.  Переробні підприємства можуть давати значний дохід до бюджету. Роботи багато, тому що бюджет не дає області розвиватись. Бюджет області – бюджет утримання. Ми плануємо переломити цю ситуацію у  2011 році й довести, що ми можемо за чотири роки  зробити Житомирську область більш самостійною, яка зможе заробляти гроші на свій розвиток.

Які основні робочі орієнтири «Фронту Змін» й Ваші особисті на наступний рік?

На 2011 рік у нас є чітка програма по Житомиру й по Житомирській області, яку ми хочемо виконати. Стосовно Житомира – це програма «Житомир – місто, де хочеться жити». Ми її хочемо виконати й вже почали виконувати. У нас розписано на 2011 рік,  що ми повинні зробити. А саме, відміна ліфтових карток; створення амбулаторій сімейного лікаря; цілодобова подача води; освітлене чисте місто; кожному вчителю доступ до комп’ютера та інтернетмережі; доступна друкарня освітянам та інтелігенції.

Хотіли зробити подарунок житомирянам до Нового року – відмінити ліфтові картки. Проте, під час голосування в міськраді не вистачило лише шість голосів.  Але ми будемо виносити це питання на голосування під час чергової сесії міської ради й, думаю, знайдемо необхідні голоси, щоб скасувати ліфтові картки.  З цього питання ми маємо підтримку не просто депутатського корпусу, а маємо підтримку громади. Ті підприємства, які надають послуги з обслуговування ліфтового господарства, вони здійснюють лише поточний ремонт. А міська рада надає кошти і на ремонт ліфтів, і на  їх утримання, й на додаткове встановлення ліфтів. Тому, відміна ліфтових карток жодним чином не збільшить витрати, а лише спростить для житомирян користування ліфтами.

Стосовно області: в програму соціально-економічного розвитку Житомирщини закладено фінансування об’єктів у Володарськ-Волинському та Бердичівському районах.  Щодо Володарсько-Волинського району, переведення на індивідуальне електроопалення музичної школи у Іршанську включено у Комплексну регіональну програму підвищення енергооефективності на 2010-2014 роки  і ми контролюватимемо виділення коштів.

Завершення будівництва школи І-ІІ ступенів на 108 учнів у Солодирі Володарсько-Волинського району включений у програму економічного і соціального розвитку Житомирської області на 2011 рік та передбачено відповідне фінансування.

Об’єкти житлово-комунального господарства у Малинському районі – придбання нового обладнання для котелень, першочергова проблема. Її щвидше за все будемо вирішувати за рахунок співфінансування. До вирішення цього питання можна буде приступити вже у першому кварталі 2011 року.

Отже, є програма роботи і по області, і по районах, тому що в кожному районі у нас зосереджено зусилля на вирішенні найважливіших проблем. Серед таких найперша необхідність побудувати у всіх без винятку школах санвузли  в приміщенні. В сільській місцевості в багатьох школах туалети на вулиці. Ми закладаємо в програму соціально-економічного розвитку кошти, щоб перенести санвузли в приміщення.  По друге, ми зосередимось на тому, щоб побудувати амбулаторії сімейного лікаря. Щоб лікар не лише консультував, а й надавав першу необхідну допомогу. Це буде суттєва практична допомога і районним лікарням, і поліклінікам. Тим паче, що питання серйозно вивчено,  у 1998 році закріплене законодавчо.  Тому, на 2011 рік у фракцій «Фронту Змін» у міських, районних та обласній радах є багато роботи. Частина проектів вже розпочата: щодо регламенту, бюджету, налагоджено роботу з управліннями економіки та фінансів адміністрацій. Ця спільна робота дасть свій результат, який відчує громада – і це головне.

Щодо адміністративної реформи: ваше бачення. Чи буде піднято на Житомирщині це питання й яку роль мають відігравати адміністрації взагалі?

Адміністративна реформа є дуже важливою. Якщо ми говоримо саме про реформу, то це збільшення доступу громади до влади. В рамках реформи ми маємо говорити не просто про скорочення кількості чиновників, а про скорочення витрат на чиновницький апарат. Зекономлені кошти повинні спрямовуватись на охорону здоров’я, спорт, або освіту. Це і є реформа. Щоб люди відчули, що скорочення чиновників позитивно вплине на соціальну сферу. Реформу проводити необхідно, тому що продовжують діяти ряд управлінь та служб, які дублюють функції одна одної, або розділені на декілька структур з незрозумілих міркувань. Приклади дублювання або непотрібного розподілу функцій можна побачити і в облдержадміністрації: «управління житлово-комунального господарства та енергозбереження»  і «управління будівництва та архітектури»; «управління внутрішньої політики та  зв’язків з громадськістю» та «управління у справах преси та інформації»; «управління економіки» - «управління агропромислового розвитку» та «управління промисловості та розвитку інфраструктури»; «управління у справах сім’ї, молоді та спорту» та «служба у справах дітей». Об’єднання деяких управлінь дасть більш суттєвий ефект у роботі: люди ефективніше і в менший термін зможуть вирішувати проблемні питання.

Тому, якщо є адміністративна реформа, вона має бути відображена в тому, що кошти, які економляться, спрямовуються на користь громади.  В цьому ж контексті можна говорити й про скорочення кількості обслуговуючого транспорту, скорочення витрат на утримання апарату. Але від усього повинен бути ефект.

Ви продовжуєте системну роботу з дітьми та молоддю. Які плани на наступний рік?

Це робота всієї нашої команди. Ми працюємо з молоддю  вже впродовж декількох років.  Це особлива підтримка впродовж тривалого часу Олександра Рабиновича і Сергія Сухомлина в організації змагань з мотокросу; підтримки футбольної команди;  хокейного клубу «Візаж»; пауерліфтингу, інших видів спорту. Це приклад, як мають діяти всі інші бізнесмени й підприємці, коли є свідомий крок до благодійності: люди заробляють гроші й спрямовують їх на благодійність. Це абсолютно нормальне позитивне явище. Ми будемо продовжувати підтримку розпочатих три-чотири роки тому проектів. Люди вже очікують цього від нас. Якщо ми говоримо про мотокрос, люди чекають поки ми запросимо їх з інших областей приїхати до нас. Наші житомиряни очікують змагань: як виступить наша команда, яке місце займе. Це очікування стосується і дітей з багатодітних родин, які очікують запрошення на святкування Дня Святого Миколая,  Новорічних свят чи Дня захисту дітей… Щодо допомоги людям  з інвалідністю, люди очікують від нас не продовження акцій, а простого спілкування, звичайної  уваги і турботи. Це те, що йде поряд з нами протягом нашого життя.

У Новорічну чи Різдвяну ніч хочеться побажати всього найкращого і всім. А чого найбільше хотіли б побажати Ви у Новому році?

Я хотів би побажати всім житомирянам й мешканцям області, щоб 2011 рік став початком змін на краще. Щоб Ви були впевнені в собі, у своїх діях, у волі. Щоб жили в добрі, тому що доброта починається з поваги до себе, до своєї родини, до своєї громади, до своєї держави. Хотів би, щоб Святвечір Ви зустріли в колі найближчих людей, тих хто допомагає Вам йти по життю, приносить Вам позитивний заряд енергії. Нехай Новий рік буде щедрим до Вас, а Святвечір принесе радість Вам і Вашій родині.

За матеріалами журналіста ЖОДТРК Василя Головецького

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі