Політика

Геннадій Зубко: «Саме конструктивна опозиційність відрізняє «Фронт Змін» від інших партій»

29 April 2011, 15:45

«…Я хотів би, щоб люди зрозуміли, що є проблеми, які потрібно вирішувати. І їх можна вирішити незалежно від того чи ми у владі, чи в опозиції. Ми не знімаємо з себе відповідальність чи знаходимось ми у районній, чи міській, чи обласній раді. Ми депутати, які несуть відповідальність перед своїми виборцями за те, що відбувається. Наше головне бажання і наша мета: змінити життя вже сьогодні, а не чекати поки ми прийдемо у владу і будемо там розказувати, що ми можемо зробити, а що ні і чому. Саме конструктивна опозиційність відрізняє «Фронт Змін» від інших партій», - з інтерв’ю депутата Житомирської обласної ради, голови Житомирської обласної організації «Фронт Змін» Геннадія Зубка для програми Василя Головецького «Позиція» на ЖОДТРК.

Геннадіє Григоровичу,  «Фронт Змін» запровадив чергове «ноу-хау» – виїзні громадські приймальні. Наскільки мені відомо, приймальні вже працюють в райцентрах області. Взагалі, яка методика роботи: куди вони їдуть, з якою метою, що вивчають?

В депутатському корпусі «Фронту Змін» в Житомирській області дуже багато людей, близько 90%, які обрані депутатами перший раз.  Відповідно до Закону, депутати повинні звітувати про свою діяльність кожен рік. Півроку вже пройшло. Ми хочемо проаналізувати для себе й розповісти людям, що вже зроблено нашими депутатами.

Ми хочемо, щоб депутати  мали змогу прозвітувати про роботу у своїх районах, ще раз зустрітися з людьми, зі своїми виборцями, почути їх проблеми і отримати від них накази на наступні півроку. Знаєте, просто звітуватися й не брати на себе відповідальність за наступну діяльність, призводить до того, що депутати забувають для чого вони обрані громадою. Тому, нашим молодим депутатам це потрібно, щоб навчитися працювати з людьми, з їх проблемами і, головне, навчитися вирішувати поставлені завдання. Саме тому «Фронтом Змін» було організовано по всій Україні роботу мобільних громадських приймалень. У кожному районі ті депутати, які були обрані людьми, мали змогу зустрітися зі своїми виборцями. Розказати про те, що було зроблено за півроку, які накази вони отримали на виборах, що з того часу ми змогли вже виконати й які проблеми вирішити. І саме головне, спілкуючись з людьми, отримати завдання на наступні півроку. Тому, до кожного райцентру виїжджали наші депутати, отримували звернення, доручення депутатам від людей. Таким чином, ми додатково оцінили ту ситуацію, яка є  в області, в якому напрямку потрібно рухатись. Які проблеми потрібно вирішувати першочергово і на рівні області, і по Україні.

Аналізуючи озвучені проблеми мешканцями області, ми бачимо, що  60% проблем пересікаються. Є питання, які можна вирішити на рівні району чи області, але багато таких, які потрібно вирішувати на рівні прийняття Парламентом законів.  Робота мобільних приймалень спрямована на те, щоб прозвітувати й отримати від людей доручення та належним чином готуватися до їх виконання.  

Громадські приймальні «Фронту Змін» провели сотні зустрічей з людьми. Чи вже видно, які основні проблеми є в області? Що турбує найбільше людей, який зріз проблем?

Варто зазначити, що ми розділяємо проблеми, які можна вирішити в районі, області та на рівні держави. Якщо констатувати факти по зверненнях людей до нас, депутатів, то є багато загальних проблеми, які потрібно вирішувати на всеукраїнському рівні. Наприклад, проблеми з заборгованістю чорнобильських виплат, про які говорили в Овручі. На сьогодні заборгованість по всій області складає близько 2 мільярдів гривень. Це чи не найскладніша проблема. В судах вже доведено, що держава винна постраждалим понад 800 мільйонів, і ще знаходиться в судах на розгляді позовів майже на 1 мільярд 200 мільйонів гривень. Проблема в тому, що кожен раз, коли людина звертається за юридичною консультацією, вона повинна платити гроші – 150 гривень. І коли людина витрачає кошти і не отримує гарантованої законом допомоги, вона втрачає віру взагалі, що навіть з рішенням суду компенсацію виплатять. Разом з тим, люди говорили про те, що овруцькі чиновники свої питання по грошовій допомозі вирішили. Це є несправедливість по відношенню до простих людей і людей, від яких залежить виконання законів.

Друге важливе питання по всій області – це працевлаштування. Якщо повернутись до Овруча, то проблемою є працевлаштування не лише в районі, а й в самому місті. Та й врешті районів працевлаштування стоїть на першому місці. Це стосується і Коростенського, і Новоград-Волинського і інших районів. А саме гірке, що ми почули: наша молодь не бачить перспективи жити не тільки в селах, а й в райцентрах. Молоді люди виїжджають в кращому випадку до Житомира чи Києва, або взагалі збирають документи, щоб їхати з України. Я вважаю, що це не питання області, а проблема держави. Проблема втримати на батьківщині молодь, яка вже має освіту, бажання працювати, але взагалі не має можливості працевлаштування.

Аналізуючи зібрані проблеми, бачимо, що є й місцеві, але від того не менш важливі. У Чудніському районі серйозна проблема з водопостачанням та водовідведенням. В розрізі того, що місто Житомир планує передати у концесію водоканал, то це приклад досвіду, як приватна кампанія працює в Чуднівському районі: водопостачання та водовідведення коштує родині понад 200 гривень. Це висока вартість послуг. Потрібно вивчати досвід, який є в області. Коли ми будемо приймати рішення по місту Житомиру, слід не допустити тих помилок, які були вже зроблені.

З приводу питань ЖКГ, складна ситуація з водопостачанням не лише в місті Житомирі, а й в Коростені та Коростенському районі. Серйозні проблеми в Малині та районі з вивозом сміття. І ці питання не можливо вирішити на районному, місцевому рівні. Потрібна потужна підтримка.

Якщо говорити про Брусилів, крім працевлаштування, актуальною є проблема навіть вартості хліба: хліб на 1 гривню дорожчий, ніж у Житомирі, через відсутність власного хлібзаводу. Люди говорять про те, що на пенсію потрібно купити хліб, крупу, макарони, які коштують мінімум 11 гривень, і чи можна взагалі на пенсію прожити місяць? Та інформація, яку ми отримали під час роботи мобільних приймалень у районах доводить, що необхідно займатись вирішенням тих проблем, на яких ми наголошували ще під час виборчої кампанії...

Задовго до звіту в Андрушівці, ми піднімали питання на обласній раді стосовно мисливських угідь: про обов’язки людей, які беруть угіддя в користування; що користувач повинен зробити для громади. І сьогодні в Андрушівському районі питання люди піднімають дуже просте: йде безконтрольна вирубка лісу. В цей час, за новим Податковим кодексом, громада не отримує навіть транспортний збір і одночасно не має коштів, щоб відремонтувати дороги, пошкоджені лісовозами, які тоннами вивозять їх же ліс. Громада втрачає ліс і втрачає дороги, якими користується для життєзабезпечення району. Ситуація не буде покинута на самотік.

Інформації дуже багато. Ми її зараз упорядковуємо. Ще ми отримали дуже серйозний досвід у спілкуванні з людьми, як потрібно вирішувати ці питання.  Тому, що просто зібраний список проблем немає сенсу. Наші депутати налаштовані так, щоб по можливості вирішити проблеми на районному рівні. Є частина питань, які вони ставлять перед нами, депутатами обласної ради. Є і такі питання, які ми передаємо на всеукраїнський рівень. Це стосується підготовки закону про ринок землі. Він нас турбує. В області ми почули, що люди готові продавати землю за безцінь. В тому ж Овруцькому районі люди готові продавати свої паї по 3000 гривень. Це говорить про те, що люди думають як їм вижити сьогодні, а не про те, що завтра буде з їх наділами, паями, як їх обробляти, вирощувати продукцію і що вони передадуть своїм дітям. Отже, якщо готується закон про ринок землі, то пропозиції, які ми передаємо в наш центральний офіс, повинні бути враховані при підготовці законопроекту. Це дуже важливо для України. Напевно, ментально ми ще не готові до ринку землі, щоб земля була у продажу. Але, необхідно створювати умови для інвестування та розвитку сільського господарства. Головне, щоб ми не допустили помилок з прийняттям земельного законодавства, які ми вже побачили на прикладі Податкового кодексу. Відбулось зменшення кількості приватних підприємців, а відтак, і працевлаштованих людей. Ми говоримо, що основна проблема для нас працевлаштування й при цьому зменшуємо кількість самозайнятого населення.

Проблеми почули, зібрали. Що далі, яким чином рухатись?

Я хотів би, щоб «Фронт Змін» в Житомирській області не сприймали як партію збирання проблем й підняття їх на рівень інформаційної відкритості. Я хотів би, щоб люди зрозуміли, що є проблеми, які потрібно вирішувати і їх можна вирішити незалежно від того чи ми у владі, чи в опозиції. Саме від влади залежить, щоб при відвертому спілкуванні з опозицією вирішувались проблеми громад. Тому, по кожній проблемі у нас є пропозиції її вирішення. Те, що ми отримуємо інформацію від людей і з Малина, і з міста Житомира з приводу необхідності заборони продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів поблизу навчальних закладів, спонукало нас ініціювати розгляд питання на рівні району, міста Житомира, щоб заборонити продаж алкоголю поблизу закладів освіти.

Якщо повернутися до області й наших ініціатив, необхідно аби законодавчо були врегульовані питання користування мисливськими угіддями. Саме цього стосувались наші пропозиції. Якщо надаються угіддя в користування, потрібно запроваджувати інвестиційні зобов’язання.

Ми звертаємо особливу увагу на фінансування наших спортсменів: на минулій сесії додатково було виділено 3 мільйони гривень на відрядження нашим спортсменам, які беруть участь у змаганнях по всій Україні.

Повертаючись до пенсійної реформи, яку так довго обговорюють, зауважу, що питання підвищення пенсійного віку повинне бути узгоджене з усіма законами й з тим же Податковим кодексом. Сьогодні складається ситуація, коли пенсіонер хоче працювати на єдиному податку, бути самозайнятим, отримувати дохід й нічого не просити у держави, а влада не сприяє таким ініціативам. Виходить так, що пенсіонер-спрощенець отримує пенсію і разом з тим сплачує до пенсійного фонду 326 гривень. А ще сплачує єдиний податок, платить за місце і виникає питання, наскільки вигідно пенсіонерові працювати на єдиному податку, якщо він практично  всю свою пенсію – близько 800 гривень,  віддає на податки. Виходить протиріччя – пенсіонер отримує пенсію від держави і повертає до пенсійного фонду ці ж гроші. Питання потребує законодавчого врегулювання.

Крім того існує серйозна проблема,  коли приватні підприємці не можуть отримати жодну з пільгових допомог від держави через те, що декларацію про свій дохід спрощенці здають раз на рік. А впродовж року, для того щоб отримати субсидію чи соціальну виплату при народженні дитини, вони повинні надати довідку про доходи з того органу, куди вони подають декларацію. Саме така неузгодженість законодавства не дає можливості людям нормально працювати або ж отримувати від держави законодавчо надані пільги.

Державі потрібно приділяти більше уваги працевлаштуванню інвалідів-візочників. Саме з цього ми і почали у Житомирі. Якщо подивитися з приводу працевлаштування, як головної проблеми в районах, та робота, яку ми провели, збираючи зміни до Податкового кодексу, може бути прикладом всім партіям і владі, як потрібно працювати з підприємцями, щоб зберегти робочі місця, самозайнятість і наповнити бюджет.

Для вирішення проблем, потрібно співпрацювати і чути один одного.  Ми не знімаємо з себе відповідальність чи знаходимось ми у районній, чи міській, чи обласній раді. Ми депутати, які несуть відповідальність перед своїми виборцями за те, що відбувається. Наше головне бажання і наша мета: змінити життя вже сьогодні, а не чекати поки ми прийдемо у владу і будемо там розказувати, що ми можемо зробити, а що ні і чому. Саме конструктивна опозиційність відрізняє «Фронт Змін» від інших партій.

Якщо можливо, окресліть більш детально основні пропозиції «Фронту Змін» до Податкового кодексу, який було згадано.

Близько 150 тисяч підприємців пройшло через коло спілкувань в рамках круглих столів і було зібрано кілька тисяч пропозицій змін до Податкового кодексу. Кінцевим результатом цієї роботи, було внесення 18 квітня Арсенієм Яценюком до Парламенту законопроекту про зміни до податкового законодавства під номером 8398. Таким чином ми наголосили на тому, що потрібно змінити зараз у податковому законодавстві, щоб зменшити податкове навантаження і дозволити нормально працювати в податковому колі не лише підприємцям, а й нашим роботодавцям, які працюють сьогодні, створюють робочі місця та сплачують податки.

Пропозиції стосуються зменшення податків: і ПДВ, і податку на прибуток. У нашому баченні, якщо зменшення податків відбудеться, то надходження до бюджету,  в цілому, збільшаться. Саме у збільшенні надходжень до бюджету через зменшення податкового навантаження полягає головна мета.

Другою важливою складовою є підвищення відповідальності нашої податкової адміністрації. А саме, з приводу подання і прийняття звітності, спілкування з нашими підприємцями і надання консультацій, створення умов для вчасного подання звітності, тому що штрафні санкції, які сьогодні є за невчасне подання звітності є, м’яко кажучи, незрозумілими. А наймання кожному підприємцю свого бухгалтера взагалі ставить під загрозу здійснення окремих видів діяльності: податкове навантаження та утримання працівника не є спроможним для окремих напрямків діяльності. Ці всі питання викладені в пропозиціях змін до податкового законодавства. На мою думку, це важливий матеріал для уряду, який сьогодні працює. Інформація зібрана безпосередньо від тих людей, які працюють в цьому колі, платять податки та говорять про те, що їм заважає сьогодні працювати. Якщо ми подивимось, то за півроку після виборів і за три місяці дії нового податкового законодавства відбулось серйозне зменшення по Україні підприємців -  на 230 тисяч.  І кожного місяця ця цифра зростає. Якщо ми говоримо про працевлаштування, про надходження до бюджету, про сплату єдиного податку – діюче податкове законодавство веде до зменшення цих показників і ситуацію необхідно змінити.

Ви розповідали про Овруч, Малин, Коростень інші райцентри, а стосовно Житомира: яким чином депутати «Фронту Змін» звітують в місті?

Ми плануємо звіт депутатів «Фронту Змін» міської ради і наших обласних депутатів та депутатів Богунської та Корольовської районних рад. Ці звіти відбудуться у травні, по завершенню звітів по області. Ми підсумовуємо, що зроблено нашими депутатами на округах, і по тих рішеннях, які приймалися в місті за ініціативи «Фронту Змін». Нам є що розказати і головне хочемо почути людей та отримати від них завдання на наступні півроку до нового звіту.

За матеріалами ЖОДТРК

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі