28 березня 2020, 23:49 Житомир: °C
Юрій Жуковський
Член партіі "Демократичний Альянс" Голова ГО "Асоціація Громадських Контролерів"

Масовий спорт. Програма для міста

  Масовий спорт в державі для нас поняття незрозуміле і для більшості нове. Дієвих програм розвитку масового соціально-оздоровчого напрямку майже немає. Відсутня пропаганда та популяризація масового спорту, як явища прогресивного соціуму, який розуміє, що стан нашого здоров’я впливає на наші успіхи в житті, як кожного індивідуально, так і нації в цілому. Тому починати потрібно з початку.

 Відсутності масового спорту, як виду оздоровлення, передувала маса проблем: від нерозуміння необхідності оздоровлення суспільством до зношеної матеріальної бази і інфраструктур для занять. Тому це спільна проблема, як держави, так і суспільства, яку потрібно вирішувати.

Щоб зрозуміти про що мова, що таке масовий спорт і для чого він, я коротко поясню. Масовий спорт, це вид рухливої діяльності нашого тіла. Перше і основне, що дає масовий спорт, це здоров’я, силу і тонус. Масовий спорт відрізняється від професійного тим, що має невеликі навантаження та спрямований на підтримку тіла у здоровому стані, в свою чергу професійний спорт спрямований на збільшення показників та досягнення максимальних результатів.

Враховуючи безпеку та легкість занять масовим спортом, він охоплює велику кількість людей, які бажають займатися, але не мають бажання (або змоги) ходити в зал або досягати “спортивних висот”. Коротко, масовий спорт - це звичайна фізкультура, але прогресивна, доступна і систематична.

Давайте розберемо, для чого систематичність і доступність, чому це важливо.

Систематичність масового спорту дає довготривалий результат і постійну підтримку фізичної форми, що і є метою людей, які бажають ним займатись.

Доступність легкого виду спорту робить його масштабним (масовим) та популярним. Масовий спорт «крокової доступності» дає хороші показники по оздоровленню населення та зменшення таких соціальних явищ, як наркоманія і алкоголізм, серед підлітків і дорослого населення.  

Доступність означає, що будь-яка людина, незалежно від віку і соціального стану, може легко реалізувати своє бажання та право на оздоровлення. Держава умовно являється головним пропагандистом цього руху, і має бути зацікавлена в оздоровленні свого населення. Маючи таку демографічну ситуацію та кількість хворого населення, масовий спорт має стати одним з пріоритетів збереження та розвитку нації. Втілення програм і популяризація цього виду спорту з залученням, якнайбільшої кількості населення. Здорова нація - це нація переможців, як духовно, так і фізично.

Отже, як стало зрозуміло, що системність залежить від людини, а доступність від держави (переважно). Питання доступності також може вирішуватись на рівні органів самоуправління міст, сіл, селищ, впроваджуючи та популяризуючи масовий спорт.

Як може  виглядати масовий спорт у місті та яка вартість програм?

На прикладі м. Житомир, я опишу простий шлях розвитку масового спорту та його популяризації.

Місто Житомир має близько 1500 багатоповерхівок, в яких є спільні або власні прибудинкові території (двори). Двір це місце, де відпочивають мешканці та проводять дозвілля. Двір і є найближчим місцем, в якому можна впроваджувати та займатися масовим спортом самому або з однодумцями. Розміщення та розвиток мережі спортивних майданчиків на території міста – це крок до підвищення доступності масового спорту.

Задача, яка виникає при розміщенні майданчиків, це їх обслуговування. Тому важливо будувати їх на території власників, які здатні за ними доглядати. Такими власниками є члени ОСББ. Я вважаю, що розміщення спортивних майданчиків на територіях ОСББ сприяє, як найдовшому збереженню об’єкта, так і покращенню благоустрою двору. Члени ОСББ - це майже завжди прогресивні люди, які на своєму прикладі, можуть показати дієвість впровадження та розпочати рух масового спорту.

Що собою являють майданчики?

Майданчик для масового спорту не має стандартів та чітких розмірів. Розмір залежить  від території та кількості населення, на яке розраховується. Головне в характеристиці це функціональність, яка забезпечує широкі можливості для виконання  вправ. Майданчик для масового спорту - це звичні нам турніки, бруси, шведська стінка та інші дворові снаряди, але оновлені та функціональніші. Покриттям майданчиків має бути гравій або штучні покриття.

image242 
Вартість програми по розвитку дворових спортивних майданчиків на дану кількість ОСББ становить від 300-500 тис.грн. Здається це космічна сума для “турніків”? Але вона неспівставна з результатом, який дає масовий спорт, оздоровлюючи населення.

Вигоди, які отримує місто від інвестування в масовий спорт - оздоровлення населення,  ефективна боротьба з асоціальними явищами такими, як алкоголізм та наркоманія, наповнення дозвілля населення та покращення фізичного стану, покращення благоустрою прибудинкових території.

Звісно, що встановити спортивні майданчики - це мало, потрібно активно популяризувати масовий спорт. Втілення програми має супроводжуватись потужною медійною підтримкою.

Популяризуючи масовий спорт та створюючи інфраструктуру, ми оздоровлюємо населення. Це те над чим потрібно задумаватись вже сьоодні.