Суспільство

97% українців платять за ліки з власної кишені, більше половини лікується за порадами Інтернету чи знайомих

31 March 2017, 10:07

Майже усі пацієнти (97%), які лікуються амбулаторно або стаціонарно, сплачують за препарати із власної кишені. Кожен другий пацієнт вимушений відмовлятися від лікування або відкладати його через брак коштів, 56% приймали лише частину прописаних ліків через відсутність фінансів. 43% опитаних, щоб придбати ліки, продають майно або позичають кошти.

Такими виявилися результати дослідження БФ «Пацієнти України», проведеного у рамках проекту USAID «(Без)коштовна медицина», презентованого 30 березня під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Майже половина українців не довіряють лікарям, через те, що вони не приділяють пацієнтам достатньо уваги, не розпитують про їхній стан, не пояснюють, чому вони прописали той чи інший засіб, або пояснюють занадто поверхово. Майже 45% опитаних зазначили, що лікар не пропонував обрати між більш дорогим і більш дешевим препаратом; діючу речовину, а не конкретний препарат, виписували лише 23% пацієнтів. Як наслідок, майже 68% часто займаються самолікуванням.

«Одним із основних лікарів для українських пацієнтів є Інтернет. Вони також скорочують списки ліків через високу вартість, або, орієнтуючись на інформацію з Інтернету, замінюють один препарат на інший», – розповіла Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України».

Також з’ясувалося, що 50% респондентів купували ліки, ефективність яких не доведено. Аналіз ТОП-100 найбільш продаваних ліків в українських аптеках показав, що на такі препарати за рік люди витрачають понад 3 мільярди гривень.

Результати дослідження разом із рекомендаціями передали у Міністерство охорони здоров’я для того, щоб їх врахували під час проведення реформ. Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я України, нагадала, що з 1 квітня почне діяти програма «Доступні ліки», яка передбачає відшкодування ліків для хворих на діабет 2-го типу, бронхіальну астму та серцево-судинні захворювання.

«Сподіваємося, що до кінця літа ми зможемо охопити вже 50-60% пацієнтів», – зазначила вона. Список аптек, які беруть участь у програмі, публікуватимуть на сайті МОЗ. Регулюватися будуть лише ціни на ті препарати, які беруть участь у програмі реімбурсації, тому ніякі ліки з аптек не зникнуть. «Багато іноземних виробників вже знижують ціни, щоб брати участь у програмі, бо вони розуміють, що реімбурсація – це шлях до цивілізованої сучасної медицини, і беруть участь у програмах реімбурсації в інших країнах. Не увесь фармбізнес прагне тільки заробити якнайбільше», – сказала Супрун.

Як повідомляв Житомир.info, у 2017 році на реімбурсацію ліків для жителів Житомирської області держава виділила 16 млн 4 тис. 200 грн.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі