Моніторинг Інституту демократії імені Пилипа Орлика (ІДПО) показав, що житомирські газети друкують найбільше фейків та проросійський меседжів.
Дані моніторингу оприлюднені 7 квітня на сайті MediaSapiens.
«Експерти ІДПО в лютому досліджували контент 64 місцевих видань та електронних медій із 6 по 12 лютого 2017 року у восьми регіонах України: Донецькій, Луганській, Харківській, Чернівецькій, Одеській, Дніпропетровській, Житомирській та Львівській областях. Перед експертами стояли три завдання. Перше — відстежити матеріали з ознаками замовності та пропаганди. Тобто експерти зробили висновок щодо ознак політичної, комерційної замовності, щодо неналежного маркування (до останніх відносяться матеріали з ознаками реклами, марковані іншим чином, ніж словами «реклама» або «на правах реклами») та наявності пропагандистських меседжів. Друге — визначити відповідність матеріалів стандартам журналістики. Третє — окреслити жанрове різноманіття (тільки для друкованих ЗМІ), походження матеріалів (власні, запозичені, не ідентифіковані), теми й тональності (негативна, нейтральна, позитивна)», - йдеться у матеріалі.
У лютому ІДПО оцінив 1414 матеріалів друкованих видань, що були опубліковані в період моніторингу.
«Проросійські меседжі присутні серед друкованих житомирських ЗМІ, наприклад, у газеті «Эхо» (№ 6, 9–15 лютого),яка активно розміщує на своїх сторінках інформацію з сайту «Вести» UBR.ua, та газети «Факты». У житомирських газетах виявлено загалом 2 % проросійських меседжів. Відповідно, відсоток 5,5 % проросійських меседжів дає саме це видання. Житомирська газета «Эхо» передруковує матеріал, розміщений без підпису, але з посиланням на «Вести», під назвою «Дети учатся считать на БТРах, гетманах и взяточниках» («Эхо» №6, 9–15 лютого, с. 21). У публікації присутні твердження, які ставлять під сумнів демократичні перетворення в Україні, вустами політолога Володимира Золотарьова поширюється відверто фейкова інформація про «насадження» в систему освіти спотвореної автором ідеї «українства», - зазначають експерти.
За даними моніторингу, серед публікацій у регіональних друкованих виданнях майже половину становлять інформаційні жанри — 49%; прес-релізи, звіти та інші інформаційні матеріали дорівнюють 7%. Ще 7% становлять інтерв’ю та різноманітні опитування. До аналітичних публікацій можна віднести 6% публікацій.
«Дослідження тематичного різноманіття у друкованих ЗМІ Житомирщини показало, що 40 % контенту це інформація, яка не є суспільно значущою. Газети розміщують усілякі поради, анекдоти, гороскопи, тощо. Наприклад, за тиждень моніторингового періоду суспільно-політична газета «Житомирщина» у двох числах розмістила 33 таких матеріали. Значно упав інтерес друкованих ЗМІ до тем АТО, волонтерства, добровольців – усього 4 % від загальної кількості надрукованого. Найбільш тиражний тижневик «Эхо» взагалі оминає цю тему», - зазначає експертка ІДПО Ірина Новожилова.
Як повідомляв Житомир.info, наприкінці минулого року нардеп від Житомира Борислав Розенблат спростовував поширену сайтом «Вести» інформацію, що його побили на корпоративі Порошенка.