12 липня у православній церкві вшановують святих апостолів Петра і Павла. Що ж це за свято, чим уславилися Петро з Павлом та як проводити цей день, розповів священик Свято-Михалівського кафедрального собору отець Володимир.
– Що собою являє дане свято і яка історія цих двох Апостолів?
– 12 липня знаменує закінчення Петрового посту, тривалість якого залежить від дня святкування Великодня. Апостол Петро вважається покровителем рибалок. Він є учнем Ісуса Христа. Ім’я Петро означає «камінь». Цей апостол був досить ревним прихильником Христа, так як на власні очі бачив чудеса, які той робив, і одним з перших почав проповідувати його вчення. До того ж, Петро написав два послання, які входять до Семи Соборних Послань. Хоча він згодом відрікся від Христа, але коли Ісус воскрес, то він йому повернув звання апостола. Що стосується святого Павла, він відомий під ім’ям Савло. Павло як і Петро також був ревним проповідником віри Христової, а його ім’я означає «малий». Хоч він і був найменшим, але дуже багато добрих справ зробив, в тому числі, написав 14 послань до різних народів. Проповідували ці два апостоли переважно в Малій Азії, а померли вони в Римі, приблизно в 67 році н. е. Петра розіп’яли на хресті вниз головою (за його проханням), а Павлу було усічено голову. Усе це відбувалося за правління імператора Нерона.
– Який посил несе це свято для християн?
– У цей день в подяку того, що Господь благозволив пройти Петрів піст віруючі православні християни приймають таїнство сповіді та причащаються, моляться до святих з будь-яким проханнями. До Петра моляться, здебільшого, для укріплення віри та навернення на шлях праведний. У будь-які життєвій ситуації до цих святих можна звертатися.
– Які є традиції в цей день?
– Особливих традицій немає, так як в інші свята, але потрібно пам’ятати, що більшість із звичаїв є язичницькими, які, на жаль, переплелися з християнськими і досить тісно ввійшли в православне життя. Будь-яка традиція – це зовнішнє виконання, а в першу чергупотрібно думати про духовне вдосконалення. Саме тому на першому місці – це молитва, тверда віра і наслідування справ святих апостолів. Якщо ж свято Петра та Павла припадає на середу чи п’ятницю, то не можна вживати м’ясних та молочних продуктів. Що стосується фізичної праці, то у дні шанованих святих потрібно цього уникати, дотримуючись четвертої заповіді – пам’ятай день суботній щоб святити його.
– Чи можна проводити таїнства вінчання та хрещення цього дня?
– Це можна робити, але не має бути святкування після таких церковних обрядів, так як це майже завжди перевершує норму християнської моралі.
Аліна Гаркава для Житомир.info