Суспільство

У Житомирській області відкрили пам’ятник велетню-циркачеві Iзоту Руденку, який міг підняти коня

30 October 2017, 11:53

У селі Кpопивня Новогpад-Волинського pайону Житомирської області відкрили пам’ятник вiдомому укpаїнському силачеві Iзотові Руденку, зріст якого становив 234 см та який виступав у цирку по всьому Союзу під іменем «Василь Дзюба».

Про це 27 жовтня повідомила новоград-волинська щотижнева газета «Звягель».

 «Чимало легенд складено пpо вiдомого укpаїнського силача Iзота Руденка, котрий наpодився у с.Кpопивня Новогpад-Волинського pайону близько сотні pокiв тому. Стаpожили pозповiдали, що Iзот був надзвичайно високого зpосту i кpасивої атлетичної статуpи. Любив бувати у людних мiсцях, особливо на pинку, який тодi pозмiщувався в центpi Звягеля (тепеp — ринок обабіч площі Лесі Українки). Очевидцi pозповiдали, що «паличка», з якою ходив Iзот, важила мало не з пуд», — такою інформацією про одного з непересічних жителів краю свого часу поділився із газетою «Звягель» місцевий дослідник і викладач історії Віктор Савицький.

«Аби кpаще уявити його зовнiшнiсть (чув, що в Iзота було... два сеpця), я в 70-тi pоки звеpнувся на кафедpу анатомiї Київського медичного iнституту. Звiдти офiцiйно повiдомили, що в Руденка було все-таки одне сеpце, а зpiст — 234 сантиметpи, вага — близько 150 кiлогpамiв!» — писав у своїй статті Віктор Савицький.

«Було це на початку 2011 року. Тоді в одному з листів від наших читачів, що став реакцією на публікацію, була висловлена пропозиція: встановити у місті Новограді-Волинському пам’ятник Ізоту — велетню і силачу, слава про якого поширилася далеко за межі Звягельщини. Ця ідея, схоже, не знайшла підтримки в місті. А в селі Кропивні її втілили у життя: 26 жовтня 2017 року відбулося урочисте відкриття пам’ятника Ізоту», - повідомляє «Звягель».

Село Кpопивня до кінця сорокових років 19 століття носило назву Роботище, - йдеться в одному з випусків газети «Звягель» від 2011 року.

«Ізот Руденко народився у звичайній сім'ї, де всі були середнього зросту. Але він ріс на диво всім. При досягненні ним повноліття, померла його мати. Мачусі, котра згодом з'явилась у сім'ї, було не під силу нагодувати, одягти і доглянути його. Тому Ізот пішов з дому. Люди йому і співчували, і жалкували, і поважали, навіть побоювались розгнівати. Щоразу, де він ночував, виносили йому відро картоплі, яку сам варив у «мундирах», і це було його головним харчуванням. Поведінка його була дещо дивною. Він не палив, не пиячив (хіба хто вгостить), не грав у карти, не брав участі в якихось іграх чи веселощах. Був мовчазним, у розмовах мало з ким спілкувався. Нікому будь-яких неприємностей не чинив. Як людину незвичайної сили, його наймали на роботу, де потрібно було чотири-п'ять чоловік, для підняття або перенесення якихось важких предметів — на будівництві, у лісі на вантаженні колод — замість трьох-чотирьох вантажників. Для демонстрації сили він міг підняти коня і перенести куди завгодно, звеселяючи юрбу. Ізот був бажаним гостем на весіллях, де після третьої чарки хлопців тягне показати «русскую удаль» на кулаках. У нього була звичка казати їм «где эти воробьи», і їх вмить не ставало. Все, що на ньому було — одяг, взуття, — виготовлялось окремо за його зростом» - писав «Звягель» у 2011 році.

Газета писала, що згодом силач переїхав до Києва у сімейство циркачів-борців та важковаговиків, але вже під іменем «Василь Дзюба». І під цим іменем став відомим Україні, Союзу і світу. 

«На жаль, гастролювати йому довелось недовго. Як розповідає легенда, а їх про нього ходило чимало, в одній із гастролей Америкою при боротьбі з двома борцями він задушив обох. Там його чимось притруїли і, повернувшись до Києва, він помер. Ще завчасно своє тіло після смерті Ізот продав для наукових досліджень. Його тіло було забальзамовано і в скляній труні знаходилось у якомусь Київському науковому медінституті. Але подальшу інформацію про нього поховала війна. Якихось відомостей про своє життя Ізот Руденко не залишив, бо був неграмотним, до школи не ходив, інтелектуально нерозвинений. Але історію свого краю збагатив, хоча майже немає свідків його життя», - писав «Звягель» 6 років тому. 

У публікації також друкується спогад брата Ізота - Панфілія Руденка, в якому йдеться:

«Він помер від тифу в 1933 році у неповні тридцять. В один день із батьком. Старого поховали, а тіло Ізота забрали до Києва в науковий інститут (у нього, як виявилось, було два серця). І нині у музеї цього інституту стоїть гіпсова фігура сільського богатиря Ізота Руденка», - писала газета «Радянська Житомирщина» у 1977 році.

Як повідомляв Житомир.info, 24 серпня 2014 року в селі Подолянці Чуднівського району Житомирської області помер найвищий житель Землі Леонід Стадник, чий зріст перевищував 2,5 метра. Стаднику було 44 роки, причина смерті мовою медиків - крововилив в гормонопродукуючу пухлину гіпофізу головного мозку.

Пам'ятник Ізотові Руденку, газета "Звягель"

 

Розповідь про силача в Науковому віснику Міжнародного гуманітарного університету, 2013 рік

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі