За офіційними даними, наразі більше шести мільйонів працюючих українців шукають заробітку за кордоном. Кращої долі шукали і заробітчани Тетяна та Юрій.
«Ми пробули у Польщі чотири місяці, погодинна оплата була 7,76 злотих, працювали 12 годин. За місяць виходило близько 2200 злотих», - розповідає Тетяна Сябрук.
«Ми очікували заробити більше, але погодинна ставка не така велика. Потім нам стали урізати робочі години і зарплата стала нижча, годин не вистачало», - каже Юрій Козлюк.
«Не вистачало також людського ставлення. Між поляками та українцями є відмінність. Українець не має права в принципі взагалі ні на що. Хіба що, коли ти на карті побиту, то у тебе є відпустка, а так ні лікарняного, ні відпустки. Ти не маєш права взяти вихідний не те що без дозволу лідера, а без дозволу керівництва», - додає Тетяна.
Наразі Тетяна та Юрій зізнаються: не жалкують, що повернулися в Україну, до Житомира, адже влаштувались працювати на завод «Кромберг енд Шуберт», де, за їхніми словами, не просто поважають своїх працівників, а забезпечують їх потрібним соцпакетом, гідною зарплатнею, ба навіть навчанням.
«Тут у нас є соціальний пакет, відпустки, лікарняний, безкоштовне харчування, підвіз до роботи, і ми вдома, тут зовсім інше ставлення», - ділиться Тетяна.
На думку технічного директора підприємства «Кромберг енд Шуберт Україна» Славоміра Качмарека, подолати трудову міграцію можна буде лише у тому разі, коли люди знімуть рожеві окуляри й навчаться рахувати свої заробітки за кордоном та витрати на проживання у іншій країні. Аби пояснити, що саме має на увазі, Славомір Качмарек береться за калькулятор.
«Мої колеги у Польщі, які беруть на роботу українців, пропонують їм житло, а саме ліжко-місце за 20 злотих на добу. У середньому за 30 днів виходить 600 злотих. На харчування потрібно витратити приблизно 400 злотих. Разом - 1000 злотих, це мінімум, який потрібно витрачати на місяць, аби жити у мінімальних умовах. До цього потрібно дописати транспорт. Дорога до Польщі українцю обходиться в середньому 70 злотих в один бік, в обидва – 140. Отже, виходить вже 1140 злотих. Це мінімум, який має віддати українець за їжу, транспорт та проживання у Польщі. В середньому за годину українцю платять 14 злотих за годину. Вартість однієї години множимо на 12 робочих годин, виходить 168 злотих за день. За 24 робочих дні - 4032 тис. злотих за місяць, мінус 1140 злотих, виходить 2892 тис. злотих, у гривнях - це 21 тис. грн.», - підраховує технічний директор підприємства «Кромберг енд Шуберт Україна» Славомір Качмарек.
Підприємець зауважує: сума нічогенька, однак, щоб її отримати потрібно працювати по 12 годин, 6 днів на тижндень, 24 дні на місяць. Та чи вистачить здоров’я людині працювати у такому ритмі постійно Славомір Качмарек каже: сумнівається. Тому, починає перераховувати закордонний заробіток відповідно до 8-годинного робочого графіку та порівнювати його із зарплатнею, яку пропонують на підприємстві «Кромберг енд Шуберт» у Житомирі.
«Чотирнадцять множимо на вісім - це 112 злотих на день. За 21 робочий день - 2352 тис. злотих. Мінус 1140, виходить 1212 тис. злотих, якщо їх перевести за курсом, то буде 8847 тис. грн. То питання: де заробіток?», - зазначає технічний директор підприємства «Кромберг енд Шуберт Україна» у Житомирі.
Наостанок, додаючи, наразі середня зарплата працівника «Кромберг енд Шуберт» становить 10 тис. грн, а після підвищення, у вересні, сягатиме 13 тис. грн. Тож, перш ніж їхати шукати роботу за кордоном, Славомір Качмарек радить: зважити всі «за» і «проти», не забуваючи калькулювати свої фінансові перспективи.