У Житомирі, в обласному управлінні ДСНС, розповіли про деталі виникнення та гасіння пожежі в розважально-торговельному центрі «Глобал». Зокрема говорили про наслідки, роботу системи сповіщення та дії працівників закладу при евакуації відвідувачів.
«Осередок виникнення пожежі - фритюрниця на кухні закладу «Chicken Hut». Ймовірна причина пожежі - це порушення правил експлуатації електропобутового приладу. Перевірка встановила, що пожежа виникла внаслідок загоряння олії у фритюрниці. Вогонь потрапив до витяжної системи, через яку пожежа поширилась на приміщення, що поряд - кафе «Варенична». Внаслідок пожежі було знищено в приміщенні кафе «Варенична»: поліграфічна продукція, облицювання стін та стелі, а в приміщенні закладу «Chicken Hut» - фритюрниця. Під час гасіння фритюрниці, гасити розпечене масло потрібно не вуглекислотним вогнегасником, а порошковим. Коли прибули наші підрозділи, гасіння цієї пожежі здійснювалось піною та водою зі спеціальним змочувачем, який створює відповідну плівку для гасіння жирів. Стосовно системи оповіщення. Всі системи, на момент прибуття наших фахівців, спрацювали. Але кожна система має свій час спрацювання, так звана інерційність. Тобто, не вистачало тієї концентрації диму для пожежного сповіщувача для того, щоб він включив систему оповіщення. Після спрацювання сповіщувача, а їх має бути щонайменше два, щоб виключити можливість хибного сповіщення, вони передають сигнал на систему оповіщення про пожежу, там теж йде затримка приблизно 30 секунд і спрацьовує система оповіщення. Можливо тим самим очевидцям здалося, що пройшло дуже багато часу, але я вам скажу, що часу пройшло небагато, близько 5-7 хвилин вся система спрацювала. Спрацювала навіть система пожежогасіння, яка гасила вже саме приміщення вареничної. До «Мультиплексу» концентрація диму великої потужності не набрала, але я не виправдовую Мультиплекс. Неправильно було спрацьовано і працівниками «Мультиплексу», хоча ми там проводили навчання. В одному з залів трапився інцидент, коли персонал стояв, чекав, не знав як діяти», - розповідає заступник начальника управління ДСНС України в Житомирській області Олег Шахрай.
Разом із тим, заступник головного рятувальника області радить, як діяти очевидцям при виявленні пожежі у торговельному центрі.
«Коли очевидці бачать виникнення пожежі, не потрібно чекати поки спрацює система оповіщення. У кожному торговельному центрі, на кожному об’єкті, де облаштовані системи протипожежного захисту, біля евакуаційних виходів влаштовуються червоні квадратні коробки - це ручний пожежний сповіщувач. Потрібно його натиснути і він моментально приведе систему в дію», - каже заступник начальника управління ДСНС України в Житомирській області Олег Шахрай.
Нагадаємо, що у квітні рятувальники позапланово перевіряли «Глобал» на дотримання правил пожежної безпеки, ба навіть проводили там навчання. У результаті перевірки останні виявили понад півтори сотні порушень, які керівництво закладу пообіцяло усунути якомога швидше.
«Коли ми перевіряли «Глобал», ми перевіряли торгівельний центр в цілому. Ми не мали права перевіряти кожного суб’єкта господарювання. Ми виявили там більше 150 порушень. Були виявлені близько 80 порушень, які залишалися у них з року в рік. Ми керівництву «Глобала» писали, що ці всі заклади громадського харчування, які розташовані на першому поверсі, повинні обладнати модульними системами локального пожежогасіння. Таких систем у них там повинно бути близько 28. На сьогоднішній день, наскільки мені відомо, в Глобалі залишилося невиконаним близько 37-35 порушень. Тобто, за літній період вони усунули 120 порушень», - роз’яснює заступник начальника управління ДСНС України в Житомирській області.
Втім, остаточно сказати: усунуло керівництво названі недоліки чи ні, можна буде лише після проведення планової перевірки, яка розпочнеться вже 2 листопада. У разі, якщо визначені недоліки щодо пожежної безпеки закладу усунені не будуть, то справа може дійти до адміністративного суду, що зможе привести до припинення роботи закладу або окремої його частини, допоки пожежна безпека не відповідатиме усім прописаним нормам та вимогам.
Нагадаємо, ввечері 26 жовтня 2018 року у житомирському торговельно-розважальному центрі Глобал UA відвідувачі помітили дим, пожежа сталася через займання олії у фритюрниці на кухні одного з кафе. Поліція відкрила кримінальне провадження та розпочала розслідування обставини пожежі у житомирському ТРЦ.
Як повідомляв Житомир.info, 7 квітня 2018 року у одному з кафе житомирського ТРЦ Глобал UA горів мангал з шашликами.