Президент Петро Порошенко пообіцяв захищати парафії та священиків, які переходять до Православної церкви України, та подякував народним депутатам за законопроект щодо впорядкування механізму переходу.
Про це президент сказав після подячного молебню у житомирському Свято-Михайлівському соборі, куди 17 січня привезли Томос.
«Я захищу тих парафія, парафії, священиків, які приймуть рішення приєднатися до нової, об’єднаної української церкви. Я дякую Верховну Раду, яка декілька хвилин тому прийняла закон, яким впорядковується механізм переходу. Це робиться для того, щоб, не дай Боже, не пролилась кров. Закон має все врегулювати: якщо 2/3 парафії зібралися і на відкритому голосування приєдналися до нової церкви – хто може зупинити народ? І вже сьогодні ми маємо десятки парафій по всі Україні, і кожного дня все новій й нові, які приєднуються до нової церкви», - сказав Петро Порошенко.
Подробиці дивіться у сюжеті
За законопроект про внесення змін до деяких законів України (щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи) 17 січня проголосували 229 народних депутатів. До речі, двоє житомирських нардепів-мажоритарників з фракції БПП Володимир Арешонков та Олександр Ревега «прогулюють» пленарне засідання, супроводжуючі президента в його робочій поїздці до Житомирської області.
Основні положення ухваленого закону пояснює прес-служба Верховної Ради:
Законом передбачено механізми, які встановлюватимуть, в який саме спосіб релігійна організація може змінити свою підлеглість діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням).
Законом статтю 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» викладено у наступній редакції:
«Релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того ж культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об'єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.
Членство у релігійній громаді ґрунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту (положення) релігійної громади. Релігійна громада на власний розсуд приймає нових та виключає існуючих членів громади у порядку, встановленому її статутом (положенням).
Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості шляхом внесення відповідних змін до статуту (положення) релігійної організації. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюються загальними зборами релігійної громади. Такі загальні збори релігійної громади можуть скликатися її членами.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюються не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до її статуту (положення).
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту засвідчується підписами членів відповідної релігійної громади, які підтримали таке рішення.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 цього Закону.
Зміна підлеглості релігійної громади не впливає на зміст права власності та інших речових прав таких релігійних громад, крім випадку, встановленого статтею 18 цього Закону.
Частина громади, незгідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником (користувачем).
Повідомлення державних органів про утворення релігійної громади не є обов'язковим.».
Законом забороняється вчиняти будь-які дії, наслідком яких може стати відчуження майна релігійної організації, зокрема його продаж, обмін, застава, встановлення іпотеки, безоплатна передача у власність та управління інших осіб, до завершення процедури зміни підлеглості у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним об’єднанням до завершення процедури зміни такої підлеглості шляхом реєстрації нової редакції статуту (положення), ухвалених не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до її статуту (положення) або органами управління, визначеними статутами (положеннями) релігійної організації (релігійного управління і центру, монастирів, релігійних братств, місіонерських товариств (місій), духовних навчальних закладів).
Законом також внесені зміни до статей 7, 14, 18 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», а також до статей 1, 9, 17, 29 Закону України «Про держану реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Прикінцевими положеннями Закону установлено, що релігійна організація, у разі прийняття рішення щодо зміни своєї підлеглості, повідомляє про таке рішення центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, або обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, а в Автономній Республіці Крим – Раду Міністрів Автономної республіки Крим, які забезпечують оприлюднення цього рішення на своєму офіційному веб-сайті.
Статути (положення) релігійних організацій мають бути приведені у відповідність із цим Законом упродовж року з дня набрання ним чинності. До приведення статутів (положень) у відповідність із цим Законом релігійні організації керуються положення діючих статутів (положень) у частині, що не суперечать цьому Закону.
Як повідомляв Житомир.info, 6 січня 2019 року Всесвітній патріарх Варфоломій вручив Томос про автокефалію ПЦУ митрополиту Епіфанію. 11 січня 2019 року громада Свято-Миколаївського храму села Ворсівка Малинського району першою в Житомирській області вирішила перейти з Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України.