У смт Ружин Житомирської області лише за день подохли тисячі рибин, і береги річки Роставиця вкрилися мертвечиною. Селяни впевнені, що водойму забруднює місцевий молокозавод. Однак на підприємстві усе заперечують.
Про це йдеться в сюжеті ТСН від 1 вересня 2020 року.
Відео ТСН
Через масовий мор риби місцеві мешканці у відчаї.
«Я боюся подумати, що в криницях у нас буде, і ми все це будемо пити, я і наші діти», – каже жителька Ружина Людмила Семенюк.
За її словами, перші рибини сплили два дні тому, і щогодини їхня кількість стрімко збільшувалася. Жінка певна, що риба загинула через скиди місцевого молокопереробного підприємства.
У рибоохоронному патрулі, який приїхав на виклик, також розглядають цю версію. Але, кажуть, мор міг виникнути і через падіння рівня води, бо помітили при огляді території пошкодження дамби.
Водночас на підприємстві все заперечують та показують очисні споруди.
«Це не наша вина, сто відсотків, просто в річці не вистачає кисню, немає притоку води», – запевняє директор молокозаводу Анатолій Колесник.
Те, що кисню у воді недостатньо, підтверджують і аналізи, які кілька днів тому зробили у селищній раді.
Та що саме стало причиною мору – скиди підприємства, пошкодження дамби чи природній фактор, – стане відомо за п'ять днів. Саме тоді екологи обіцяють оприлюднити результати відібраних проб. Але мертву рибу прибрати з берегів вимагають негайно, бо нижче за течією розташоване водосховище Білої Церкви, та й навколишні селища беруть воду саме з цієї річки.
«Може, тут є кишкова паличка, може, ще щось. Це дуже небезпечно для здоров'я. Якщо попаде у криниці, для лікарів буде дуже багато роботи», – твердить держінспектор з охорони природного навколишнього середовища Олександр Алєксандров.
На те, щоб прибрати мертву рибу, піде щонайменше тиждень. А поки розслідувати масовий мор на річці взялася місцева поліція.
Зазначимо, що Житомирський рибоохоронний патруль у Facebook називає кількість загиблої риби – майже 8 тисяч екземплярів.
«01.09.2020 на "гарячу лінію" Житомирського рибоохоронного патруля надійшло повідомлення про масову загибель риби на р. Роставиця, в межах смт Ружин. Рибоохоронні патрульні невідкладно виїхали на місце події. Під час обстеження водойми зафіксовано 7 567 екз. загиблої риби: 7 559 екз. товстолоба та 8 екз. коропа. На місці події відчувається неприємний запах, вода зеленого кольору», – пише рибоохорона.
1 вересня пресслужба прокуратури Житомирської області повідомила про відкрите кримінальне провадження за фактом масової загибелі риби у річці Роставиці.
«З огляду на виявлене порушення, Бердичівською місцевою прокуратурою 01.09.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 242 КК України (порушення правил охорони вод, що спричинили масову загибель об'єктів тваринного і рослинного світу). Наразі проводяться невідкладні слідчі дії, до огляду річки залучені спеціалісти Державної екологічної інспекції Поліського округу та Головного управління Держпродспоживслужби в області, відібрано зразки проб води та мертвої риби з метою призначення відповідних експертиз. Також вживаються заходи щодо встановлення розмірів заподіяної довкіллю шкоди та винних осіб», – йдеться у повідомленні прокуратури.
Як повідомляв Житомир.info, 31 серпня 2020 року Житомирський рибоохоронний патруль інформував про те, що у річці Тетерів у межах села Левків Житомирського району, з невідомих причин загинуло понад 100 рибин.