Центр прав людини ZMINA 27 квітня оприлюднив моніторингову доповідь щодо переслідувань активістів і правозахисників з початку 2021 року: за перші три місяці цього року сталося 30 інцидентів переслідування активістів та правозахисників в Україні, на підконтрольних уряду територіях. Майже половину з них (14 випадків) зафіксовано в Києві.
Як повідомляє ZMINA, серед цьогорічних інцидентів тиску на активістів найпоширенішими були фізичні напади, випадки знищення або пошкодження майна та спроби залякування – по шість випадків. На другому місці після Києва з кількості зафіксованих інцидентів – Харківська область (три), на третьому – Одещина і Полтавщина (по два). 2). По одному випадку переслідування задокументовано в Київській, Миколаївській, Львівській, Житомирській, Рівненській, Херсонській, Дніпропетровській, Луганській та Донецькій областях.
Зазначимо, що Житомирська область потратила у доповідь через затримання на акції в підтримку Сергія Стерненка, яка проходила 23 лютого на майдані Корольова в обласному центрі.
«У першому кварталі 2021 року ZMINA фіксувала незаконні та непропорційні дії поліції під час проведення двох мирних зібрань у Києві – акцій протесту проти ультраправого насильства 19 січня 2021 року в Києві й Житомирі, а також акції на підтримку громадського активіста з Одеси Сергія Стерненка 23 лютого 2021 року в Києві», - зазначається у доповіді.
Скріншот з доповіді
«Ми вимагаємо від поліції припинити протизаконну практику перешкоджання мирним зібранням та затримання учасників за лише сам факт проведення мітингів (як це було на акціях 19 січня) і не проводити вибіркових затримань протестувальників, які не вчиняють жодних протиправних дій (як це було на мітингу 23 лютого)», – наголосила голови Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.
За її словами, правозахисники також звернулися до Державного бюро розслідувань і Офісу генерального прокурора із закликом провести розслідування за фактом незаконних дій працівників поліції та притягнути винних у порушенні прав людини та закону до відповідальності.
Довідково. Проєкт «Підвищення ролі та захисту правозахисників в Україні» реалізується Центром прав людини ZMINA в партнерстві з Нідерландським Гельсінським комітетом за фінансової підтримки Європейського Союзу. Він зосереджується на правовому та оперативному захисті та підтримці правозахисників і антикорупційних активістів в Україні, підтримці позитивної ролі правозахисників у суспільстві та налагодженні зв’язків між ними, збільшенні кількості ефективних розслідувань нападів на правозахисників та активістів тощо. Триває з 2019 до 2022 року.
Нагадаємо, 26 квітня житомирянин Валерій Арушанян, якого затримали на акції в підтримку Стерненка 23 лютого і судили за «злісну непокору» працівникам поліції, виграв суд: Корольовський районний суд міста Житомира не виявив у діях активіста складу адміністративного правопорушення.
Як повідомляв Житомир.info, близько 18.00 23 лютого житомиряни зібралися на майдані Корольова на акцію «Волю Стерненку», аби висловити підтримку громадському активісту, якому в цей день Приморський суд в Одесі виніс вирок – 7 років ув’язнення. Ще до початку акції поліція затримала двох активістів, які нібито намагались запалити шини. Після акції на майдані Корольова, частина учасників попрямувала до Житомирського відділу поліції на Лесі Українки, де на затриманих активістів склали адмінпротоколи про злісну непокору працівникам поліції.
Після надання пояснень Валерій Арушанян та Сергій Григорчук прокоментували події на майдані Корольова і планували подавати заяву про надмірне застосування сили правоохоронцями. Офіційний коментар поліції читайте тут. Наступного дня, 24 лютого, Валерій Арушанян та Сергій Григорчук зустрічалися із заступником начальника ГУНП в Житомирській області Артемом Лисогором, який особисто був присутній під час їх затримання.