Міська влада збирається затвердити цільову програму «Програма розвитку туризму Житомирської міської об’єднаної територіальної громади на 2022 – 2024 роки».
Проєкт рішення виконкому про погодження програми 21 січня оприлюднили на сайті міської ради.
«Місцева туристична та суміжні галузі мають потенціал росту в частині зростання доходів не менше ніж у два-три рази, і це лише за рахунок втримання на одну-дві доби в місті та регіоні туристів, які і так приїжджають у місто Житомир, в тому числі з метою відвідання національного музею космонавтики ім. С.П. Корольова. У грошовому вимірі (за спрощеною оцінкою) це становить від 1,0 до 3,0 млн євро в рік (витрати 25,0 тис. туристів за одну-дві доби перебування в місті/регіоні). Для місцевого бюджету це означає зростання доходів у розмірі 1,6-3,2 млн грн в рік (лише за рахунок сплати туристичного збору)», - зазначається у проєкті програми.
Розробники програми вважають, що пріоритетними видами туризму, що мають потенціал розвитку на території Житомирської міської територіальної громади та є основою для формування та розвитку місцевого туристичного продукту, є:
історико-культурний туризм: на території міста Житомир розташовано 188 пам’яток культурної спадщини, функціонують: національний музей космонавтики ім. С.П. Корольова, обласні краєзнавчий та літературний музеї, музей В. Короленка, музей пожежної охорони, музей «Ремісничий двір», які користуються популярністю у гостей міста, значний інтерес для екскурсантів і туристів представляють сакральні об’єкти;
медичний туризм: Житомирський обласний перинатальний центр є медичним закладом третинного рівня, добре відомий не лише в Україні, а й далеко за її межами. Якість медичних послуг, що надаються місцевими медичними багатопрофільними закладами державної і приватної власності є також надзвичайно високою, при цьому їх вартість є нижчою порівняно з вартістю аналогічних послуг в інших регіонах України. У місті та околицях працюють також реабілітаційні та санаторні центри;
спортивно-рекреаційний туризм: місто Житомир через унікальне ландшафтне різноманіття (каскад водосховищ річки Тетерів та її скелясті покриті лісами береги) має передумови умови для розвитку активного та спортивного туризму (водних видів спорту, тріатлону, альпінізму, орієнтування на місцевості тощо), для подальшого розвитку рекреаційного і екотуризму в місті є об’єкти природно-заповідного фонду: ботанічний сад Поліського національного університету, КП «Парк» Житомирської міської ради, гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення «Радонові джерела» та геологічні пам’ятки місцевого значення скеля «Голова Чацького» і «Чотири брати»;
подієвий туризм: в Житомирі щорічно проводяться різні культурно-масові події, що мають позитивний вплив на розвиток місцевої туристичної дестинації: міжнародний фестиваль експериментальної електронної музики та сучасного мистецтва АТОМ, міжнародний фестиваль мистецтв «Пісенний спас», космічний фестиваль імені С. П. Корольова «Korolоv Avia Fest», фестиваль з веслування на човнах «Поліський Дракон», арт-фестиваль «День житомирян», Всеукраїнський культурно-мистецький фестиваль «ZT – EXPO», міжнародна хореографічна асамблея ім. Наталії Скорульської, фестиваль «Великдень у місті», фестиваль вуличної музики «Street Music Fest», фестиваль класичної музики «Richter music FEST»;
промисловий туризм: в місті є промислові об’єкти на яких виробничі процеси, технології та продукція викликають підвищений інтерес для екскурсантів і туристів, а саме: АТ «Житомирський маслозавод» (найбільший виробник морозива в Україні), кондитерська фабрика «Житомирські ласощі», підприємства з іноземними інвестиціями - «Ферпласт-Україна» та «ІП Євроголд Індестріз ЛТД».
За три роки на реалізацію програми планують витратити з міського бюджету 16 млн 870,55 тис. грн. Координувати виконання програми буде управління культури Житомирської міської ради.
Кошти, зокрема, планують спрямувати на такі заходи:
реставрація пам’ятки архітектури місцевого значення «Водонапірна вежа» по вул. Пушкінська, 24 в м. Житомирі, в тому числі розробка/корегування науково-проєктної документації (Впровадження пілотного проєкту в рамках проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ») – 3 млн 553,55 тис. грн в 2022 році;
придбання та встановлення на території Житомирської міської об’єднаної територіальної громади у 2023-2024 роках туристично-інформаційних кіосків – 600 тис. грн та туристично-інформаційних вказівників на вулицях – 715 тис. грн;
створення туристично-інформаційного центру Житомирської міської об’єднаної територіальної громади – 830 тис. грн у 2022-2024 роках:
розробка, запровадження, утримання інформаційно-туристичного порталу – 265 тис. грн у 2023-2024 роках.
Більше половини коштів (10 млн грн) планують витратити на організацію та проведення «унікальних, регулярних заходів всеукраїнського та міжнародного масштабів», у переліку 11 заходів:
1. Міжнародний фестиваль експериментальної музики та сучасного мистецтва «АТОМ»;
2. Міжнародний космічний фестиваль імені С.П. Корольова «KOROLОV AVIA FEST»;
3. Фестиваль «Великдень у Житомирі»;
4. Культурний арт-фестиваль «Я житомирянин»;
5. Туристичний фестиваль «Fish Food Fest»;
6. Міжнародний фестиваль мистецтв «Пісенний спас»;
7. Міжнародна хореографічна асамблея імені Н. Скорульської;
8. Фестиваль вуличної музики «Street Music Fest»;
9. Всеукраїнський турнір з плавання на відкритій воді «Teteriv – OPEN»
10. «Нова пошта – космічний напівмарафон»;
11. Чемпіонат України з веслування на човнах «Дракон».
Нагадаємо, у вересні 2021 року до Дня туризму управління культури організовувало в Житомирі виставку туристичних агенцій, тематичні фотозони, розіграш путівки до Будапешту, вручення нагород та концерт.
Як повідомляв Житомир.info, 15 травня 2019 року на Новому бульварі, біля кінотеатру «Жовтень» у Житомирі, відкрили першу всеукраїнську туристичну виставку «ZT-EXPO 2019», а вже у 2020 році на фестиваль «ZT-EXPO 2020» до Житомира з’їхались представники 22 регіонів області. В 2021 році фестиваль знову провели біля кінотеатру «Жовтень».