З 1 січня 2022 року в Україні почав діяти закон про національний спротив, яким створюється територіальна оборона. Вступити до Сил тероборони можуть не лише українці з військовим досвідом, а й цивільні, які у разі воєнної загрози захищатимуть населення та території.
У Житомирській області сформували п’ять окремих батальйонів Сил територіальної оборони.
«Вже в Житомирській області сформовано управління бригади та п’ять окремих батальйонів згідно з територіальною реформою. В кожному районі Житомирської області вже є окремий батальйон зі штатними військовослужбовцями. Я вам можу сказати відсоток, який ми набрали від запланованого - це вже більше ніж 70 %», – розповідає командир батальйону Сил тероборони у Житомирській області Олександр Вербило.
У разі виникнення воєнної загрози Сили територіальної оборони допомагатимуть ЗСУ охороняти важливі об’єкти або кордон, чергувати на блокпостах, але мова не йде про наступальні операції.
«Це контроль місцевості, це супровід функціонування роботи місцевого самоврядування та влади, і деякі військові моменти, які нехай будуть сюрпризом для нашого супротивника», – коментує Олександр Вербило.
Участь у територіальній обороні – добровільна, а долучатися можуть чоловіки та жінки, які вже стоять на військовому обліку.
«Є такі поняття як контракт в резерві й таких дуже багато в нашій житомирській бригаді та в окремих батальйонах. Це люди, які вже заздалегідь приготувалися і які знають свою посаду, які прийдуть першими і будуть допомагати людям, які не підписали контракт, а просто є військовозобов'язаними, будуть допомагати набувати спроможність по захисту своєї батьківщини», – зазначає командир батальйону Сил тероборони у Житомирській області Олександр Вербило.
У Силах територіальної оборони проходять заняття зі стрілецької, медичної, тактичної підготовки.
«Цивільні люди вже декілька років займаються постійно, для охочих проводяться стрілецькі дні, на яких вони отримують навички стрільби з вогнепальної зброї, тактичної медицини, це постійно нарощується і проводяться збори з батальйоном, при яких навчається адміністрація і також люди, які приходять, вчаться своїм обов'язкам, адміністрація вчиться людей швидко приймати, озброювати, годувати, всі елементи протреновані», – пояснює Олександр Вербило.
Сили територіальної оборони мають індивідуальну штатну зброю, нею область повністю забезпечена.
«Все, що визначено нашим керівництвом, вже доставляється в частини, вже підраховується, вже заводиться на облік. Ми на все, що визначено штатом, забезпечені на 80-90 %, для нашого противника зброю забезпечено на 100%», – зазначив командир батальйону Сил тероборони у Житомирській області Олександр Вербило.
Щоб вступити до Сил тероборони потрібно:
звернутися до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки з військово-обліковим документом;
пройти медичну комісію та зібрати наступні документи: копії паспорта, ідентифікаційний код, характеристики з місця роботи\навчання, довідка про склад сім'ї, довідка про несудимість.
Нагадаємо, 23 вересня Житомирщина доєдналася до всеукраїнських спільних командно-штабних навчань військових частин та Сил територіальної оборони «Об’єднані зусилля ‒ 2021».