Президент України Володимир Зеленський підписав указ № 36/2022 «Про першочергові заходи щодо зміцнення обороноздатності держави, підвищення привабливості військової служби в Збройних Силах України та поступового переходу до засад професійної армії».
Про це 1 лютого 2022 року повідомляє пресслужба президента.
«Як розповів Президент під час виступу на урочистому відкритті сьомої сесії Верховної Ради ІХ скликання, документ спрямований на підвищення рівня соціального забезпечення українських військових, збільшення чисельності та зміцнення ЗСУ. Указом передбачено поступове збільшення грошового забезпечення усіх військових до рівня не нижче трьох мінімальних заробітних плат; збільшення терміну дії контрактів; розробку концепції житлового забезпечення військовослужбовців, ветеранів і членів їхніх сімей; систему кар’єрного зростання офіцерів», - йдеться у повідомленні.
Згідно з документом, Кабінет Міністрів має підготувати зміни до державного бюджету на поточний рік, заклавши фінансування на підвищення грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ до рівня не менше двократного розміру мінімальної заробітної плати (з 1 січня 2022 року мінімальна зарплата – 6500 грн, з 1 жовтня – 6700 грн). Також заплановано підвищення протягом 2023 року грошового забезпечення військовослужбовців, які укладають довготермінові контракти, до рівня не менше трикратного розміру мінімальної зарплати.
Крім того, указ передбачає збільшення протягом наступних трьох років чисельності Збройних Сил України на 100 тисяч осіб і створення додаткових 20 бригад ЗСУ.
Документ також передбачає поступовий перехід до формування Збройних Сил України на професійній основі. Зокрема, запровадження моделі інтенсивної системи військової підготовки як можливої альтернативної форми проходження строкової служби та припинення призову громадян України на строкову військову службу з 1 січня 2024 року.
«Цей указ – старт переходу України на професійну армію. Цей указ – не тому, що «скоро війна». Це я говорю для всіх. Цей указ для того, щоб скоро й надалі був мир – мир в Україні», – наголосив Володимир Зеленський.
Нагадаємо, у 2020 році під час весняного призову з Житомирської області на строкову військову службу мали відправити 671 юнака, під час осіннього – 535 осіб. У 2021 році в квітні-червні з Житомирської області призивали 546 осіб, в жовтні-грудні підлягали призову 520 юнаків. В листопаді 2021 року Житомирський ОМТЦК та СП запрошував на службу за контрактом, обіцяючи стабільне грошове забезпечення від 10 200 грн.
Як повідомляв Житомир.info, з 1 січня 2022 року в Україні почав діяти закон про національний спротив, яким створюються Сили територіальної оборони: станом на 25 січня в кожному районі Житомирської області вже є окремий батальйон зі штатними військовослужбовцями, обласні підрозділи тероборони сформовані більше ніж на 70%.