Наприкінці березня у Житомирі відновили дистанційне навчання у закладах освіти.
Як організували навчальний процес в умовах воєнного стану, журналістам Житомир.info розповіли та показали у житомирській гуманітарній гімназії №23.
Зазвичай всі вчителі проводять уроки з дому. Чимало учнів наразі виїхали з міста, проте вони присутні на уроці, розповідає директор гімназії Ігор Баранов. Також тут навчаються діти, які разом з батьками були вимушені покинути свої домівки через війну та приїхати до Житомира.
«Фактично у нас дві третини присутні на уроках. Є вчителі, які не можуть викладати, таких вчителів одиниці. Організовані заміни, тому проблем із цим немає», - розповідає директор Житомирської міської гуманітарної гімназії №23 Ігор Баранов.
Уроки починаються о 9 ранку з хвилини мовчання. Кількість занять обмежили.
«Розклад уроків побудований таким чином, що початкова школа має не більше трьох уроків на день. Ми маємо розуміти, що в умовах війни у дітей вистачає стресу, підвищений емоційний стан та напруга. Старша та середня - не більше чотирьох уроків на день. Крім цього, раз на тиждень у кожного класу є година спілкування з класним керівником та година спілкування з психологом», - говорить Ігор Баранов.
Вправи для зняття стресу, розмови про майбутнє та дискусії – так проходять уроки з психологом. Також практичний психолог гімназії зазначає, що при потребі вона може поспілкуватися індивідуально з учнем, а також з його батьками.
«Головна ціль – це стабілізація, як емоційна, так і тілесна. Попри те, що ми працюємо дистанційно, на кожному уроці я даю практики саме тілесної регуляції. На дихання, дрібну моторику, яка гарно працює при стресі. Сьогодні у нас урок присвячений емоційній саморегуляції. Трохи буде, на п'ять хвилин, що таке емоції, навіщо вони потрібні, як вони народжуються, а далі будуть відповідні практики, будемо це обговорювати», - розповідає практичний психолог Марія Шустова.
Вчитель молодших класів Ліна Кошарська переконана, що відновлення навчання позитивно впливає на дітей, адже вони спілкуються зі своїми однолітками та не концентруються на негативних емоціях. Також вона зазначає, що під час уроку намагається підлаштуватися під дітей, враховуючи особливості ситуації.
«Ми нікого не змушуємо, це дійсно психологічно важко для дітей. Є діти, які підключаються до уроку, не вимикаючи камери, ми не змушуємо цього робити, тому що розуміємо, що у цей момент дитина не хоче, щоб її бачили, не хоче спілкуватися з однолітками, тому входимо у становище і не змушуємо. Я гадаю, що батьки розуміють, що навчання необхідне, і обов'язково наздоженуть матеріал, який діти пропустять. Підхід змінився, адже варто враховувати, що у деяких дітей немає підручників, хоча ми рекомендували завантажити електронні підручники. У деяких дітей не було змоги придбати якусь канцелярію, але ми, виходячи із ситуації, намагаємося підлаштуватися під дітей і, звичайно, врахувати психологічний стан дітей», - ділиться вчитель початкових класів Ліна Кошарська.
Раніше урок можна було вважати завершеним після того, як лунав дзвоник, у нових реаліях він може бути завершений у будь-яку хвилину через оголошення про повітряну тривогу.
«Уроки змінилися, адже інколи їх не вдається провести повноцінно через наявність повітряних тривог. Просимо дітей йти в укриття, кажемо до побачення, опрацьовувати матеріал самостійно з платформи й на тому все. За весь час, відколи відновили навчання, по суті, от сьогодні була повітряна тривога і не було можливості провести урок, це буде четвертий урок. Всі працюють. Єдине, що спостерігається: під час дистанційного навчання в умовах війни діти стали тихіші. Ось під час довоєнної дистанційки вони заходили, починали десь жартувати, десь якість питання ставили, а зараз вони всі тихенько сидять, і це стосується не лише одинадцятих класів, а абсолютно всіх класів», - говорить вчитель української мови та літератури Майя Галагуз.
Також у гімназії зазначили, що наразі надають перевагу творчим завданням та вправам.
Нагадаємо, з 23 березня у Житомирі почали відновлювати дистанційне навчання у школах, на сайті департаменту освіти створили відповідний розділ.
Як повідомляв Житомир.info, державна служба якості освіти розробила поради, як здійснювати оцінювання навчальних досягнень учнів в умовах війни.