Події

Вчителі, священник, фітнес-тренер та підприємці з Житомирської області стали колаборантами, поліція відкрила понад 60 проваджень

31 July 2022, 10:25

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну українці почали об'єднувати зусилля і спільно боротись з ворогом, але, на жаль, не всі. Поки одні стояли в чергах у військоматах, будували блокпости, волонтерили і забезпечували всім необхідним наших захисників, інші підтримували збройне вторгнення росіян і ще й хотіли переконати в цьому інших.

За інформацією ГУНП у Житомирській області, станом 28 липня секторами дізнання поліції Житомирщини розслідувалось 69 кримінальних проваджень за статтею 111-1 (Колабораційна діяльність).

“На сьогодні (станом на 28.07.2022) повідомлено про підозру 34 особам. Серед них семеро пенсіонерів, дев'ять – приватних підприємців, вісім – непрацюючих, два вчителі, священнослужитель, фітнес-тренер. На даний час 32 обвинувальні акти направлені до суду. По 18 кримінальних провадженнях винесені вироки. Ще 22 провадження розслідуються», – розповіла речниця ГУНП у Житомирській області Алла Ващенко.

На думку колаборантів, в Україні немає війни, путін прийшов “освобождать” населення від бандерівців та нацистів, а російські війська воюють з НАТО, яке розмістило у нашій країні лабораторії з виробництва біологічної зброї, та інша нісенітниця, яка не відповідає дійсності. Крім того, вони агітують інших до підтримки дій рашистів. Для своєї колабораційної діяльності прихильники “русського міра” обирали публічні місця: зупинки, фітнес-клуб, торгові центри.

Прихильники рашистів: кейси

Про перших колаборантів 31 березня повідомила Житомирська обласна прокуратура, коли скерувала до суду обвинувальний акт за вчинення колабораційної діяльності подружжям із Бердичева. За інформацією прокуратури, 17 березня на одному із ринків у Бердичеві чоловік 1960 року народження та жінка 1964 року народження (уродженка рф) організували агітаційну акцію на підтримку країни-агресора. Колаборанти публічно заперечували широкомасштабне вторгнення російської федерації в Україну, закликали бердичівлян підтримати рішення та військові дії країни-агресора. Однак патріотично налаштовані бердичівляни швиденько здали подружжя правоохоронцям. Заклики, агітація та пошук однодумців закінчився для подружжя на лаві підсудних.

Надалі інформаційний простір Житомирської області періодично сколихувала інформація про нових і нових колаборантів.

Так у березні житель Бердичівського району на автобусній зупинці, у селі в якому він проживав, заперечував, що Крим - це Україна. Натомість намагався переконати своїх односельців, що в Україні не війна, а спецоперація проти бандерівців, яку путіну потрібно було розпочати набагато раніше. Також, за словами чоловіка 1980 року народження, російські війська воюють з НАТО, яке розмістило у нашій країні лабораторії з виробництва біологічної зброї, і взагалі він чекає на прихід російських військ, та звільнення його від нацистів і бандерівців. Такі міркування не сподобались мешканцям села, вони здали прихильника “русского міра” правоохоронцям.

Приватний підприємець із Сінгурів, що неподалік Житомира, у центрі селища пропагував свої рашиські погляди, «роз’яснював», що в Україні не війна, а проведення рф «спеціальної військової операції». Колаборант схвалював таке рішення, запевняючи односельчан, що після цього настане краще життя. 48-річний чоловік переконував, що ракетно-бомбові обстріли їхнього та навколишніх населених пунктів здійснюються не рашистськими «асвабадітелямі», а українськими військовими. Що стосується новин про ці обстріли у ефірах вітчизняних телеканалів – це нібито «маніпуляції та фейки», які поширюються «на замовлення» української пропаганди.

Ще один підприємець, однак цього разу з Олевська, стверджував, що Україна без росії - ніщо, а путін та його збройні сили прийшли нас не завойовувати, а «асвабаждать». Чоловік публічно поширював проросійські наративи серед клієнтів та колег-комерсантів. А своїх опонентів намагався переконати у тому, що українці самі винні у необхідності проведення росією «спецоперації», а єдиним «спасінням» для них, на його думку, є йти до путіна, ставати на коліна та просити пробачення.

Навіть ховаючись у бомбосховищі від ракетно-бомбових ударів авіації країни-агресора, житель обласного центру займався колабораційною діяльністю: переконував присутніх у тому, що бомбардування мирних міст здійснюються не рашистськими «асвабадітелямі», а ЗСУ. Крім того, житомирянин стверджував, що «наші наведуть порядки», щойно окупують місто.

Інший житомирянин для колабораційної діяльності обрав фітнес-клуб. Під час занять чоловік привселюдно виправдовував дії збройних сил російської федерації, намагаючись переконати присутніх у тому, що росіяни – «братський народ, який прийшов з миром, щоб змінити діючу владу на лояльну до рф, при якій українцям буде краще».

Інша «спільниця по криміналу» використовувала для ворожої пропаганди навіть ранковий похід до продуктового магазину, де намагалася переконати покупців, що «русскіє прішлі нє воєвать, а побєдіть нацизм». Жінка поширювала фейки про те що, в Україні знайшли лабораторії, де виготовляли коронавірус. Житомирянка стверджувала, що проведення «військової спецоперації» – це необхідність захисту російськомовного населення, від нібито утисків з боку «нацистів», і ніякого наказу про повномасштабне військове вторгнення президент рф не віддавав, ніякої збройної агресії немає, а дії росіян по відношенню до українців є правильними.

Поки одні у відкриту проводили акції підтримки “війської спецоперації” - інші поширювали антиукраїнську інформацію та фейки, а також закликали у заборонених соціальних мережах до підтримки політики президента країни-агресора.

Такого “любітєля руского міра” було затримано у Коростені. Колишній працівник Кабінету міністрів України, звільнений за хуліганство, нині – студент-заочник одного із університетів у санкт-петербурзі, будучи активним дописником пропагандистських телеграм-каналів, повністю підтримував вторгнення ворога на територію України, та із вдячністю захоплювався військовими злочинами рашистів, поширюючи дезінформацію про ситуацію на фронтах. Чоловік закликав окупантів запровадити тимчасовий уряд і навести жорсткі порядки в Україні, звинувачуючи українських військових нібито у геноциді власного народу.

Інший коростенець у соціальних месенджерах поширював контент у підтримку війни та головне – повністю схвалював зміни кордонів нашої держави. Колишній військовослужбовець у своїх дописах відстоював необхідність та неминучість «поглинання України братнім народом» задля створення «триєдиної слов’янської держави» у складі росії, білорусі та України.

Яке ж покарання?

Покарання за ч.1 ст. 111-1 КК України – позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років.

Так для прикладу священник-колаборант з Новоград-Волинського району отримав покарання у виді позбавлення права обіймати будь-які посади в правоохоронних органах, в органах державної влади та місцевого самоврядування строком на 13 років. Чоловік закликав підтримати збройну агресію окупантів та неодноразово висловлював свою проросійську позицію, яка полягала в тому, що президент рф путін проводить спеціальну військову операцію, спрямовану на захист російськомовного населення України, та попередження вторгнення військ НАТО на територію російської федерації. Також закликав місцевих жителів покаятись та об'єднатись у цій боротьбі з братнім російським народом.

Ще одним прикладом є вчителька української мови з Житомира, яка проводила колабораційну пропаганду серед своїх колег, безпосередньо у школі під час засідання методоб’єднання вчителів-мовників. Жінка висловлювала безліч претензій і до ЗСУ, і до українських журналістів. На думку вчительки, ЗМІ неправдиво висвітлюють події про окупацію російськими військовими міст і сіл, і всі їхні сюжети про розстріли жителів Бучі – постановочні. І взагалі, обвинувачена стверджувала, що в Україні проводиться «військова операція», і немає ніякої війни. За це суд м. Житомира призначив їй покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов’язані з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, строком на 10 років. Нащо прокуратура подала апеляцію на вирок суду, або позбавити її права займатись викладанням.

24 березня парламент ухвалив законопроект № 7186, яким доповнено Кримінальний кодекс України (ККУ) статтею 111-2 та посилено кримінальну відповідальність за пособництво росії.

За допомогу державі-агресору, його збройним формуванням, співпрацю з окупаційною адміністрацією відтепер передбачено від 10 до 12 років позбавлення волі. Цим особам також буде заборонено обіймати посади в органах влади чи місцевого самоврядування на строк від 10 до 15 років.

У травні 2022 року Мінцифри запустили чатбот еВорог, для повідомлень про колаборантів.

Зробити це можна в кілька кліків:

  • У чатботі єВорог (https://t.me/evorog_bot ) натисніть Повідомити про колаборантів.
  • Вкажіть їхню геолокацію та додайте фото або відео.
  • Опишіть, чому ви вважаєте людину колаборантом та подробиці її допомоги ворогу.

Матеріал створено за сприяння ГО «Львівський медіафорум» у межах проєкту «ЛМФ Підтримка мережі журналістів».

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: колаборант колабораціонізм суд вирок провадження  
Матеріали по темі