Суспільство

Чи дозволені в Житомирі масові заходи та зібрання в умовах воєнного стану

7 September 2022, 10:21

В Україні з 24 лютого 2022 року діє воєнний стан, в серпні його дію черговий раз продовжили – з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

В Україні ще в 2015 році почав діяти закон «Про правовий режим воєнного стану», в який вже було внесено 16 правок та доповнень, половина з них – після повномасштабного російського вторгнення.

Звертаємо увагу, що в законі розділені поняття «масові зібрання» та «масові акції», хоча по суті те й інше – це скупчення людей, а постійна загроза ворожих ракетних та авіаційних ударів не минулася.

Отже, стаття 19 закону чітко визначає, що в умовах воєнного стану забороняється «проведення страйків, масових зібрань та акцій».

Водночас стаття 8 дозволяє військовим адміністраціям «забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів».

В правоохоронних органах Житомир.info повідомили, що така заборона Житомирською обласною військовою адміністрацією не ухвалювалася, отже мирні збори, мітинги, демонстрації та інші масові заходи в нашій області дозволені.

До речі, 5 серпня на сайті «Децентралізація» було опубліковане роз’яснення щодо діяльності військових адміністрацій, зокрема, й щодо масових зібрань та заходів.

«На сьогодні можна констатувати відсутність у чинному законодавстві України визначення понять мирні зібрання, масові заходи, мітинги, демонстрації, походи, акції, а лише є посилання на них, як то, наприклад, в статті 39 Конституції України чи у статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якої до делегованих повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування віднесено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадської безпеки і порядку», - пояснили експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Відповідь на запитання «Чи можна проводити масові заходи в умовах воєнного стану?» надавала в липні Київська обласна військова адміністрація.

«Організація мирних зборів, мітингів, походів та демонстрацій, а також спортивних, освітніх, культурно-просвітницьких, релігійних, розважальних і видовищних масових заходів можлива лише за виключних обставин і тільки за умови їх письмового погодження», - зазначалося у повідомленні.

Організатори мають звертатися за погодженням до виконавчих органів міських, селищних та сільських рад не пізніше, ніж за 5 робочих днів до дня проведення заходу.

Організатори заходу мають забезпечити дотримання громадського порядку учасниками масового заходу, наявність засобів першої медичної допомоги, обов’язкове дотримання Правил пожежної безпеки та залучення пожежно-рятувальних підрозділів.

У разі повітряної тривоги організатори повинні негайно припинити масовий захід, сповістити про повітряну тривогу учасників та забезпечити їхню евакуацію.

Нагадаємо, що цього ріку в Житомирі у травні не було традиційної ходи до Дня вишиванки, обмежилися проведенням майстер-класів на Новому бульварі, а щоб не було скупчення людей – проводили попередній запис.

28 червня річницю Конституції України святкували в обласному центрі без традиційних урочистостей, але вже за місяць, 28 липня, зібрали людей на відзначення Дня державності. Наприкінці серпня, на День прапора та на День Незалежності, теж були масові заходи: 23 серпня – театралізоване дійство на майдані Соборному за участю кількох сотень людей; 24 серпня – урочистості на майдані Корольова, які переривалися через повітряну тривогу. В обох випадках організатором була обласна військова адміністрація.


День прапора, 23.08.2022

Зауважимо, що в Києві не було масових заходів до Дня Незалежності, але кияни та гості столиці самостійно організовували «скупчення» на виставці знищеної російської техніки. Нижче – фото з сайту «Апостроф»:



Щодо спортивних змагань, то в житомирському гідропарку наприкінці травня проводили традиційний «Кубок трьох річок», а в середині липня – турнір з плавання «Тетерів Open», хоча міська рада давала попередження перед початком пляжного сезону: «Громадяни мають усвідомлювати, що на території гідропарку відсутня технічна можливість забезпечення захисту під час повітряних тривог. Тому відпочинок у гідропарку – під відповідальність кожного житомирянина».

Ще один масовий захід відбувся в Житомирі нещодавно – більш ніж 300 людей стали учасниками благодійного забігу «Back to school», який організовували ГО «Фонд громади Житомира» спільно з біговим клубом та управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Житомирської міської ради. Деякі учасники казали, що скучили за такими забігами і позитивних емоцій зараз бракує.


Перед стартом забігу, 03.09.2022

Звісно, організатори відповідають за безпеку учасників та їхню евакуацію в разі повітряної тривоги, але ваше життя і ваша безпека – це перш за все ваша власна відповідальність.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Теги: масові заходи воєнний стан святкування урочистості змагання  
Матеріали по темі