Від ранку на «Соціальній кухні» у Житомирі кипить робота. Сьогодні тут планують нагодувати більше 200 людей. Тому тутешні кухарки поспішають. Говорять, готують домашні страви з душею.
«У нас сьогодні суп смачний овочевий, на друге у нас кури запечені, рис відварений і салат, два шматочки хліба і стаканчик зі стіком цукру й чаю. Дуже з душею все готується», - розповідає кухарка Неля.
Попри страх і тривогу жінки готували й тоді, коли через ворожий ракетний удар 18 жовтня місто було знеструмлене.
«Нарізали, стояли варили, кип’ятили. Там гриміло, бахкало, а ми стояли. Світла вчора не було, ми готували на газу, щоб усі були нужденні задоволені і нагодовані. Просили вчора кип’ятку, з чайником приходили, бо люди сиділи у бомбосховищі, ми тут чим могли, тим допомагали», - додає кухарка Олена.
Інколи, зізнаються кухарки, доводиться бути й психологами. Особливо, коли люди соромляться і ніяковіють при отриманні допомоги.
«Одна жінка прийшла з дитинкою і розплакалась, каже, ніколи не думала, що прийде такий час, що буде просити їсти», - каже Неля.
І таких історій десятки. Як-от у 82 - річної Анни Олександрівни.
«Я вдова, проживаю одна, а пенсія не балує нас. Я все життя пропрацювала кухарем, але зараз не та сила, не та хватка. Як можна отримати гарячий обід, то будемо дякувати Богу і людям за допомогу».
Деяких приводять небайдужі, накшталт пані Олени, яка переймається долею сусіда.
«Він практично моя дитина, мені 72 роки, йому 57 років. Все було у нього нормально, він працював, у нього золоті руки, але так сталось, що його хтось побив і він труситься. Де є якась можливість, ми йому приносимо картопельку, було якось п’ять днів, що він взагалі не їв, а ми не знали», - розповідає Олена.
Представниця благодійного фонду «Карітас-Спес», який, власне, і втілює в життя соціальний проєкт, зізнається: важливо, аби отримувачі обідів не відчували себе безхатьками, чи то біженцями у таборах. Тому тут не просто готують смачно, а і пакують, мов у ресторані.
«Ми не хочемо, щоб людина, яка приходить, відчувала себе біженцем у таборі для біженців, а відчувала радше, як людина, яка прийшла в ресторан домашньої кухні чи кафе. Для цього ми не розливаємо по тарілках і не садимо людей за довгий стіл. Ми пакуємо усю їжу в бокси», - зауважує менеджерка з комунікацій дієцезіального БФ «Карітас-Спес» Олена Метельська.
Обідати люди можуть, як вдома, так і на території «Соціальної кухні», в наметі. Кухня готова забезпечувати безоплатними гарячими обідами близько 300 людей на день.
«Загалом було 222 людини: 83 ВПО, 39 людей з фонду «Милосердя», які опікуються безхатченками, 50 чоловік від Територіального центру соціального обслуговування Житомирської міської ради і УТОС - 50 чоловік. Але ця цифра плаваюча, тому що ті, хто був вчора приходять сьогодні і додаються ще нові», - роз’яснює менеджерка з комунікацій дієцезіального БФ «Карітас-Спес».
Зареєструватись на отримання гарячих обідів від соціальної кухні можна з 10 до 12 години за адресою Польовий майдан, 8. А от безпосередня їх видача відбуватиметься щодня з 14 до 16, окрім вихідних.
Нагадаємо, 15 жовтня презентували проєкт «Соціальна кухня»: як зазначали організатори, там мають на меті годувати до 300 людей на день, серед яких ВПО та малозахищені верстви населення.
Як повідомляв Житомир.info, 5 жовтня 2022 року виконком погодив договір про співпрацю з благодійним фондом щодо організації в Житомирі «Соціальної кухні» а 12 вересня 2022 року міська рада інформувала, що у Житомирі з жовтня з’явиться мобільна «Соціальна кухня», яка буде видавати безкоштовно обіди соціально вразливим верствам населення.