У Житомирі 8 листопада правоохоронці затримали підозрюваного у незаконному переправленні за кордон військовозобов’язаних під виглядом волонтерів.
Про це 10 листопада повідомила пресслужба ГУНП у Житомирській області.
«Днями на одній з вулиць обласного центру поліцейські Житомирського райуправління спільно із співробітниками УСБУ під процесуальним керівництвом окружної прокуратури затримали 47-річного місцевого жителя. Чоловік обґрунтовано підозрюється у незаконному переправленні за кордон військовозобов’язаних під виглядом волонтерів», – йдеться у повідомленні.
Так, 8 листопада близько 11:00 на одній з центральних вулиць міста поліцейські зупинили автомобіль «Тесла», за кермом якого перебував 47-річний місцевий житель.
За наявною в оперативників та слідчих інформацією, він щойно передав документи про можливість перетину кордону військовозобов’язаним. Дані чоловіка як водія транспортного засобу були внесені до офіційних баз про виїзд за межі України для отримання гуманітарної допомоги.
«За таку послугу підозрюваний отримав тисячу доларів США. Усна угода між ним та кандидатом на виїзд за кордон була укладена 2 листопада. Тоді ж чоловік і отримав названу суму. Через тиждень відразу після передачі пакету документів військовозобов’язаному правоохоронці затримали «благодійника», – розповідають у поліції.
У ході подальших слідчих дій було проведено низку обшуків та вилучено частину названих коштів.
Наразі досудове розслідування проводиться за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 (Незаконне переправлення осіб через державний кордон України) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 7 до 9 років.
Чоловік затриманий у порядку ст. 208 (Затримання уповноваженою службовою особою) Кримінального процесуального кодексу України. Слідчі оголосили йому про підозру у протиправному діянні. Вирішується питання про обрання чоловікові запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Також поліцейські перевірятимуть інформацію про ймовірність причетності чоловіка й до інших подібних фактів.
Прессгрупа Управління СБ України в Житомирській області уточнює, що вартість послуги стартувала від 500 доларів.
«Вартість таких «послуг» становила від 500 до 1 тис доларів США з клієнта. Сума залежала від терміновості виїзду. Відповідні «замовлення» приймалися лише за повною передоплатою. Як встановили оперативники спецслужби, організував його місцевий бізнесмен, який гарантував чоловікам призовного віку «путівку до ЄС» під виглядом водіїв міжнародних рейсів. 47-річний житомирянин виготовляв пакет документів через свої родинні зв’язки у одному з місцевих благодійних фондів, який займається транспортуванням з-за кордону медичних вантажів і гуманітарної допомоги для потреб Збройних Сил України. Ці документи фігурант надавав відповідному державному органу для внесення потрібних осіб до державної електронної системи «Шлях». Статус «водія волонтерського авто» давав можливість ухилянтам безперешкодно перетинати державний кордон України у воєнний час. Для конспірації злочинних дій, ділок працював лише з перевіреними «клієнтами». Правоохоронці затримали фігуранта справи «на гарячому» – після передачі пакету документів для перетину держкордону України черговому 21-річному призовнику», – розповідають в СБУ.
Пресслужба прокуратури Житомирської області додає, зокрема, що чоловіка затримали у центрі Житомира.
«За даними слідства, злочин щодо недоторканності державного кордону у вересні цього року скоїв 47-річний житомирянин, який займається пасажирськими перевезеннями. Діючи з мотивів власного збагачення та знаючи щодо обмеження виїзду за кордон чоловіків призовного віку на період воєнного стану, підозрюваний підшукував таких серед пасажирів та пропонував їм виготовлення пакету документів, з якими можна безперешкодно виїхати з України для уникнення призову до ЗСУ.
Установлено, що за 1 тис. доларів США фігурант провадження, через свого близького родича, причетного до відомого у місті благодійного фонду, виготовляв документи, які надавали право призовнику перетнути державний кордон нібито для перевезення до України благодійної допомоги. Кримінальний задум здійснював у два етапи: зустрічався з клієнтом, брав у нього паспорт, посвідчення з персональними даними і гроші, а вже через декілька днів віддавав виготовлені документи.
Так, 08.11.2022, у центрі міста, ділка затримали «на гарячому», відразу після передачі чоловіку виготовлених на його ім’я документів.
Під час обшуку в автомобілі та за місцем проживання підозрюваного вилучено 500 доларів США, 28 тис. грн та підготовлений пакет документів на ім’я клієнта.
Наразі вирішується питання щодо обрання підозрюваному запобіжного заходу у виді тримання під вартою», – зазначають у прокуратурі.
Як повідомляв Житомир.info, у жовтні 2022 року на Закарпатті прикордонники затримали одинадцять чоловіків, громадян України призовного віку. Усі вони намагалися поза пунктами пропуску потрапити до Румунії. Серед них було двоє з Житомирської області.