Чи змінилася наприкінці осені ситуація з орендою житла в Житомирі, як на це впливає опалювальний сезон та внутрішньо переміщені особи, які обрали для проживання наш обласний центр – про Житомир.info розповіла голова Житомирського регіонального відділення Асоціації фахівців з нерухомості України Наталія Мелай.
- Як змінилась ситуація з орендою житла восени у порівнянні з літнім періодом – більше чи менше пропозицій, які квартири найчастіше пропонують в оренду, в яких районах?
- Ситуація змінилась. Ми бачимо, що на ринку стає все менше якісного красивого еліт-житла. Все більше з’являється житла економкласу: кімнати в квартирах, гуртожитки, ліжко-місця в кімнатах або багатокімнатних квартирах. Це явище сезонне і завжди відбувається з приходом опалювального сезону. Це так звана змушена дія з метою компенсації витрат на опалення. Тобто, частіше з’являються дуже бюджетні варіанти в спальних районах та поблизу навчальних закладів.
- Чи змінилася зараз ціна оренди у порівнянні з літом чи вереснем цього року?
- Так, ціна збільшилася. Це пов’язано зі значним зменшенням пропозиції. Приріст за ціною становить приблизно 10-20% від літньої ціни. Тобто може бути таке, що влітку здавали квартиру за 5000 грн/місяць, а тепер вона здаватиметься за 5500 грн/місяць.
- Чи варто шукати оренду самостійно, з якими ризиками може зіткнутися людина?
- Це рішення для кожного індивідуальне. Звичайно, якщо ваші знайомі здають квартиру і вона вам підходить, тоді пропишіть всі суттєві умови в договорі та проживайте собі мирно. Якщо ви не знаєте власника, то краще скористайтеся послугами спеціаліста в сфері нерухомості. Він для вас попросить у власника підтвердження права на власність, тобто, чи дійсно йому належить ця квартира, чітко обговорить і пропише вартість місячної оплати та авансовий чи заставний платіж, перепише наявне майно, зафіксує розмір всіх платежів та показники лічильників (якщо їх немає, можливо вам доведеться оплачувати за вісім прописаних людей, а ви проживатимете вдвох), умови перевірки стану квартири та умови виселення. Звісно, робота рієлтора коштує грошей, зазвичай це 50% місячної оренди, але це ваш спокій та гарантія комфортного проживання. Ви маєте право попросити в рієлтора підтвердження того, що він працює офіційно: це має бути або посвідчення (пластикова картка з фото), актуальний витяг з держреєстру, або можливість перерахунку оплати його послуг на розрахунковий рахунок з призначенням платежу «надання послуг в сфері нерухомості».
- Кажуть, що зараз в Житомирі багато переселенців і тому орендувати квартиру майже не реально, чи справді це так?
- Так, переселенців дійсно дуже багато, але й багато є вже тих, що поїхали далі на захід або повернулися в своє житло. Тому квартири періодично вивільняються. Та ж ситуація і з власниками: серед них також багато з’являється тих, що приймають рішення лише тепер здавати те житло, яке пустувало від 24 лютого.
Як повідомляв Житомир.info, в липні 2022 року у Житомирі ціна оренди на всі види житла була на довоєнному рівні, а переселенці, які проїхали місто транзитом, поверталися, і кількість угод з оренди житла зросла на 50%.