Вулицю Пушкінську, що у середмісті Житомира, перейменують. Щоправда, вулиця матиме аж дві нові назви, оскільки буде розділена на дві частини. Так, частину вулиці (від діагностичного центру і до Старого бульвару) пропонують, зокрема, назвати на честь українського композитора Віктора Косенка, ще один варіант – на честь польського піаніста Юзефа Турчинського, народженого у Житомирі. Іншу частину вулиці (від Старого бульвару до вулиці Шевченка) пропонують назвати Університетською або Гімназійною.
Питання щодо перейменування вулиць та провулків 14 грудня розглядали на засіданні міської комісії з топоніміки.
З клопотанням перейменувати частину вулиці Пушкінської на вулицю Косенка виступила адміністрація коледжу, що розташований на цій вулиці та має ім’я українського композитора.
Директор Житомирського музичного фахового коледжу імені Косенка Ганна Бродська обґрунтувала свою позицію.
«Сам Косенко сказав так про свій житомирський період: «Найкращий період мого життя пов'язаний саме з Житомиром». Так, він не народився у Житомирі. Він народився у Варшаві. І, до речі, це відкриття було зроблене минулого року. У польських архівах були знайдені документи, які свідчать, що саме у Варшаві був народжений Віктор Степанович Косенко. Хоча всі раніше казали про Санкт-Петербург. Десять років свого життя він провів саме у Житомирі – а це є половиною його творчості, тому що він помер на 42 році життя. І ці роки були найбільш насичені мистецтвом. За свої 40 з лишком років він написав 250 музичних творів, 140 творів він написав саме у Житомирі. Це був найбільш плідний період його життя. Тут він одружився. Його дружина – житомирянка, Ангеліна Канеп-Косенко», – розповіла Ганна Бродська.
Старший викладач коледжу Людмила Довгань додала, що батьки Віктора Косенка – українці, зокрема мати родом зі Звягельщини.
«Батьки Віктора Степановича – українці. Мати народилася у Новоград-Волинському районі, а батько його родом з Херсонщини. Тобто, Косенко по крові своїй – українець. У Спілці композиторів України є лише 8 корифеїв української музики, і серед них – Віктор Степанович Косенко. Він написав 140 творів у Житомирі. Такої кількості музики у Житомирі не написав жоден композитор, і, можливо, вже не напише», – зауважила Людмила Довгань.
Після обговорення голова комісії з топоніміки, заступниця мера Світлана Ольшанська озвучила рішення комісії й назвала варіанти нових назв.
«Вулиця Пушкінська буде поділена на дві частини. Першу частину пропонується перейменувати на вулицю Юзефа Турчинського, Віктора Косенка або Мистецьку. Далі громада буде обирати. Друга частина – від бульвару Старого до вулиці Шевченка. Пропозиції – Університетська або Гімназійна», – резюмувала Світлана Ольшанська.
Нагадаємо, в травні цього року кандидат історичних наук Геннадій Махорін розповідав, що у Житомирі 26 вулиць та провулків потребують заміни назв
у процесі «дерусифікації». На початку серпня експертна рада
Міністерства культури та інформаційної політики України з питань
подолання наслідків русифікації та тоталітаризму визначила список десяти
найбільш поширених «російських» урбанонімів, які рекомендуються до
перейменування у першу чергу, у центрі Житомира таких є три.
Міська комісія з топоніміки 3 жовтня розглянула звернення житомирян щодо перейменування одинадцяти вулиць, парку Гагаріна та зміни назв вулиць відповідно до вимог сучасного правопису. 8 листопада оприлюднили проєкт рішення сесії міської ради про перейменування 18 вулиць
та провулків відповідно до українського правопису, а «дерусифікацію» назв ще двох десятків вулиць будуть розглядати поетапно.
Як повідомляв Житомир.info, 11 листопада 2022 року з центра Житомира прибрали пам’ятник російському поету Олександру Пушкіну, який був встановлений наприкінці 19 століття, а мер Сергій Сухомлин пояснив, чому погруддя Пушкіна демонтували у вранішній темряві та скільки на це витратили грошей.
Як у Житомирі демонтували бронзове погруддя російського поета Пушкіна дивіться тут.