Комунальне підприємство «Житомирводоканал» оприлюднило інформацію про нові тарифи та відповіді на найпоширеніші запитання щодо цього.
«Є незручні речі, які болісно усвідомлювати; є речі, про які не хочеться говорити, але вони мають бути вимовлені, якщо хочеш бути почутим і зрозумілим. З 1 січня 2023 року у Житомирі зросте тариф на водопостачання та водовідведення. І не лише у Житомирі, а й у більшості регіонів України. Ми живемо за законами ринкової економіки, а тому маємо розуміти, що для зміни тарифів є цілком обґрунтовані причини», - з цього комунальне підприємство почало свої пояснення, оприлюднені вдень 28 грудня.
Далі – відповіді водоканалу на три найактуальніші питання:
Чому тарифи на водоспоживання потрібно змінювати?
Тому що діючі вже давно не покривають фактичних витрат підприємств. Нещодавно ми розповідали про те, що для того, аби «підготувати» та «транспортувати» до ваших осель воду і відвести та очистити стоки ми витрачаємо більше 12 млн грн на електроенергію. А нам ще необхідно купувати реагенти, трубопроводи, засувки, паливо і т. под. Протягом 10 місяців усі ми були свідками різкого зростання цін на паливно-мастильні матеріали. Увесь цей час зростали ціни і на усі ті позиції, які дозволяють нам вчасно проводити ремонтні роботи, прокладати трубопроводи, очищати та знезаражувати воду. Єдине джерело надходження коштів для утримання водопровідно-каналізаційного господарства – це тариф.
Чому не діє мораторій на підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення?
Заборону на підвищення цін, було встановлено лише на газ та теплову енергію. Водночас держава розробила для підприємств тепло- та газопостачання і механізм компенсації через збитковий тариф. Що стосується водоканалів, то нам було рекомендовано по можливості не змінювати тарифи під час війни (йдеться про рекомендації, це не мораторій (Постанова КМУ #502)), але жодних компенсаторних механізмів розроблено не було. Ми змогли протриматися 10 місяців, протягом яких постійно зростали ціни на паливо, необхідні матеріали, реагенти для очищення води та дефіцит обігових коштів, пов’язаний із низьким рівнем розрахунків населення за воду. Ми не маємо іншого джерела надходження коштів, крім ваших платежів. Державою не передбачено відшкодування збитків, яких ми зазнаємо через те, що тариф не покриває наших витрат.
З січня прогнозується підвищення цін на електроенергію та її розподіл для підприємств – наші рахунки за електропостачання знову зростуть.
Переглянутий тариф – єдина можливість заплатити за електроенергію, придбати реагенти, обслуговувати десятки водопровідних, каналізаційних та підвищувальних насосних станцій, проводити аварійно-відновлювальні роботи, продовжити реконструкцію очисних споруд води і каналізації.
Чому в Житомирі тариф вищий, ніж у інших обласних центрах?
У структурі тарифу найбільшу частку займають витрати на електроенергію – 29%. Водночас 21% у структурі – це кошти, передбачені на погашення кредиту Світового банку. Як ви знаєте, Житомир – одне із небагатьох міст, де реалізуються проєкти відновлення водопровідно-каналізаційного господарства, тому вкладені в критичну інфраструктуру кошти – це кошти в майбутнє міста і наших дітей.
Сьогодні сіємо – завтра будемо жати.
Зауважимо, що 27 грудня в інтерв’ю нашому сайту мер Житомира Сергій Сухомлин заявив, що буде спілкуватися з депутатами міської ради, щоб не допустити запланованого значного підвищення тарифів: мова йшла про компенсацію з міського бюджету відсотків по кредитах Світового банку. Якщо таке рішення буде ухвалене, то тариф для житомирян може зменшитися на 21%.
Нагадаємо, 27 грудня 2022 року відбулося засідання НКРЕКП, на якому, зокрема, прийняли постанову про тарифи КП «Житомирводоканал» на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення: з 1 січня 2023 року вартість 1 куб. м води зросте з 37,5 грн до 50,4 грн, тобто на 34%.
Як повідомляв Житомир.info, з 1 січня 2022 року в Житомирі зросли тарифи на водопостачання та водовідведення: вартість 1 куб.м води збільшилася на 27% і становила 37,53 грн (з ПДВ). 29 липня 2022 року Верховна рада проголосувала за мораторій на підвищення цін на газ і тепло під час воєнного стану та пів року після нього, водопостачання цей мораторій не стосується. Але на засіданні Уряду 29 квітня рекомендували місцевим органам влади залишити тарифи на теплопостачання, водопостачання та водовідведення такими, які були станом на 24 лютого 2022 року.