Два житомирських театри та філармонія можуть припинити роботу через відсутність коштів на зарплати працівникам. Таку інформацію у себе на сторінці у Facebook виклав один з акторів драмтеатру, на його допис активно відреагували житомиряни, поширювали та висловлювали обурення в коментарях.
Чи дійсно обласна влада припиняє фінансування комунальних закладів культури дізнавалися журналісти Житомир.info.
У Житомирській ОВА говорять, що на 2024 рік гроші для цих трьох закладів були передбачені, щоправда, на 7 млн грн менше, ніж торік.
«Це є комунальні підприємства, тому не 100% фінансуємо ні театр, ні філармонію, ні театр ляльок. Ми надаємо фінансову допомогу. Частину з тих коштів, які їм потрібні для існування, це кошти, які вони заробляють самостійно як підприємство від продажу квитків, оренди, та будь-яких інших послуг. Частка фінансування, фінансової підтримки, минулого року для трьох підприємств складала – близько 49, 5 млн грн, цього року, в наслідок зменшення можливостей обласного бюджету, склала – 42, 5 млн грн. Тобто різниця є, близько 7 млн грн», – пояснює заступник начальника Житомирської ОВА Юрій Денисовець.
Зменшення суми фінансової підтримки пояснюють тим, що з бюджету вилучили військове ПДФО та кажуть, що наразі такі проблеми є не лише в закладах культури.
«Це рішення щодо вилучення з місцевих бюджетів коштів з податку доходів фізичних осіб військовослужбовців. Це досить суттєва складова нашого бюджету, якщо в цифрах – це близько 1 млрд грн. Це дуже велика сума коштів, яка звичайно шляхом вилучення не могла не вплинути на фінансування в тому числі й на фінансування наших підвідомчих закладів, установ та організацій. Це стосується і галузі освіти, медицини, спорту і звичайно культури. Всі відчувають певні труднощі, разом з тим всі по-різному з них виходять», – каже заступник начальника Житомирської ОВА Юрій Денисовець.
Водночас в ОВА переконують, що шукатимуть можливість надати додаткову підтримку.
«Ми будемо шукати ресурс, як в середині обласного бюджету, так і будемо шукати інші ресурси залучення додаткових коштів. Будемо працювати з керівниками закладів щодо збільшення надання платних послуг, залучення додаткових коштів коштом спецфонду своїх закладів. Це можуть бути різні джерела надходження коштів, які дозволять вийти з ситуації», – сказав Юрій Денисовець.
Втім, вже з початку травня колектив драмтеатру йде у фінансову відпустку, як пише в дописі один з працівників. Наразі ця інформація не підтверджена адміністрацією закладу, адже директор та художній керівник театру Наталія Ростова поки від коментарів відмовилася.
Проте точно відомо, що колектив ляльково театру протягом наступного місяця матиме неоплачувану відпустку. Про це журналістам розповів директор закладу. Він наголосив, що колектив погодився на таке рішення на зборах. Крім того, за його словами, у травні прогнозують зменшення відбування вистав.
«Ситуація така, що ми маємо сходити за власний рахунок. Або другий варіант, який мені не подобається, скорочувати або припиняти трудові відносини. Я вважаю, це сьогодні буде більше зло, аніж просто ми сходимо за власний рахунок. Звичайно я проводив збори з трудовим колективом, де попередив, що є така ситуація, запив: чи можемо ми ось так вийти з цієї ситуації. На зборах всі колегіально вирішили, що так спробуємо. Тим паче, що у всіх єсть якісь вже такі домашні заготовки, хтось хоче поїхати зайняти сільським господарством, хтось хоче просто відпочити, тим паче свята. Зарплатню отримають, для існування кошти будуть, а далі вийдемо на роботу і почнемо гарно працювати, і так само о швиденько все надолужаємо», – розповів директор та художній керівник Житомирського академічного обласного театру ляльок Сергій Мисечко.
У ляльковому театрі розповідають, яка у них ситуація з фінансами. Директор говорить, що вони заробляють на продажі квитків, ба навіть, виконують свій поставлений план, а артисти отримують премії.
«Ми не просто заробляємо, а ми перевиконуємо наш фінансовий план. На сьогодні ми на 23% перевиконали наш план. В середньому наш план – це 100-150 тисяч. В середньому наразі десь 500 тисяч, щоб виплатити всьому колективу заробітню плату. В середньому десь 12-15 тисяч (зарплати) у залежності, яка категорія. Навіть скажу, що майже щомісяця цього року і до Нового року працівники отримували премії», – говорить директор та художній керівник Житомирського академічного обласного театру ляльок.
Водночас власних коштів для фінансування такого закладу замало. Як каже директор, фінансова підтримка з бюджету потрібна, зокрема, на виплату зарплати та оплату комунальних послуг.
Крім того, театр має спонсорів та просить житомирських бізнесменів підтримати культуру.
«Для того, щоб театр існував так, як він існував до війни, потреба - 12 мільйонів на рік. Бізнес в особі «Кармаркета» запропонував так, що зараз ми працюємо зі школами, а влітку будемо працювати з садочками. Тим більше я спілкувався, знову-таки бізнес готовий допомогти, щоб ми проїхали по області. Якщо наші люди люблять культуру, люблять театр, то шановні бізнесмени, допомагайте», – сказав Сергій Мисечко.
Зазначимо, що журналісти мають інформацію, що філармонія продовжує працювати у травні і їх колектив не йде у вимушену відпустку.
Нагадаємо, що 22 квітня актор драмтеатру Олександр Литовченко написав про те, що весь колектив Житомирський академічний музично-драматичний театр ім. Івана Кочерги з травня вимушений йти у фінансову відпустку, бо Житомирська обласна держадміністрація вирішила, що культура не на часі й припинила фінансування комунальних закладів культури – двох театрів та філармонії. При цьому зарплати акторів невеликі, зокрема у самого Литовченка, артиста драми вищої категорії зі стажем роботи 14 років, не перевищує 10 тис. грн.
Увечері 23 квітня пресслужба ОВА повідомила, що Житомирська обласна військова адміністрація працює над розв'язанням питання надання додаткової підтримки обласним комунальним підприємствам культури.