Новини компаній

Проби золота: 585 чи 583 яка з них краща і чому?

11 December 2024, 11:15

Щось нам підказує, що прикраси з золота, на яких є відмітка, що це 583-я проба, сучасний споживач навряд чи знайде в магазині. Хіба, у вашої бабусі чи можливо мами в ювелірній скриньці знайдеться кілька таких прикрас. До сих пір представники старшого покоління наполягають на тому, що в минулі часи прикраси були якіснішими та більш зносостійкими, а 583-я проба, яка була популярна в такій країні як СРСР (країни вже не існує і ювелірні вироби з цією пробою рідкість), краща за сучасні ювелірні шедеври.

проба золота 583 или 585

Придбати вироби з 583-ю пробою нереально. Але невже вона краща за 585-ту. А якщо так, то чому? Невеликий екскурс у минуле вам проведуть консультанти Злато.

Вироби з 583-тої проби та 585-тої – яка між ними різниця?

583-тя проба золота – цей стандарт використовувався, починаючи з 1927 року до 1994 рік. Потім у Україні ввели оновлений стандарт 585-та проба. В чому різниця? В 0,01 карат.

Тобто проба 583 це 13,99 каратне золото. Тоді як у світі за норму прийнятий 14-каратний голд. Отже між 585-ю і 583-ю пробою різниця складає 0,01 карат і навряд чи це може суттєво повпливати на міцність, зносостійкість тощо.

Що таке проба? На той випадок якщо ви забули, нагадуємо – це кількість чистого дорогоцінного металу у сплаві. Якщо 585 – то це значить що ваш виріб на 58,5% складається з чистого голда, а все інше це лігатура тобто додаткові елементи.

Але як і в будь-яких нормах в ювелірній справі теж існують свої похибки. Правда на мові ювелірів це неспівпадіння кількості золота в сплаві у більшу чи меншу сторону називається ремедіум.

Саме 585 проба фактично не допускає коливань у меншу сторону по кількості чистого металу. Тобто на 100 гр. сплаву 58,5% - це чисте золото. Може бути більше але ніяк не менше. Тоді як проба 583 допускає коливання і в меншу сторону. І такий «допуск» фактично не дозволяв «радянським» ювелірним виробам експортуватися на захід, бо таку пробу (такий золотий стандарт) ніхто не визначав із західних покупців.

Але як щодо якості: 585 VS 583

Кожна проба має свої плюси. У 583-тій багато міді, саме тому сплав відрізняється підвищеною міцністю і має насичений відтінок. Велика кількість чистого золота – це напевно солідно але не завжди добре. Бо золото метал м’який і вироби з такого «більш золотого» сплаву менш витривалі, схильні до пошкоджень і потребують більш ретельного догляду та акуратної експлуатації.

Саме тому споживачі, особливо знайомі з асортиментом ювелірних виробів «з минулого», наполягають на тому, що прикраси з 583-ї проби міцніші та витриваліші. Але спочатку треба оцінити, про які прикраси йде мова. Якщо ви порівнюєте елегантну каблучку і масивну обручку то це не саме правильне рішення. Безперечно, чим товщий метал, тим менш вразливий він для пошкоджень. Але купуючи прикраси з голда, ви ж не плануєте носити їх не знімаючи навіть при проведенні робіт у саду чи на квітнику. Коли ви купуєте прикраси ваше заживання придбати ювелірний шедевр вишуканий і головне з більшою кількістю саме голда, а не домішків. Але так, будьте готові до того що такі «більш золоті» прикраси вимагатимуть і акуратного носіння і ретельного догляду.

Як визначити неозброєним оком, в якій пробі перед вами ювелірний виріб?

Єдиний і правильний варіант – це знайти спеціальне клеймо на самому виробі. На ювелірних виробах вказують і пробу і знак який її позначає. Якщо це 583-а, то на вас чекає серп і молот. Тоді як вироби з 585-ї проби вже позначені гербом України або каштановим листком.

А от на око навряд чи вийде визначити пробу. Навіть колір чи відтінок вам в цьому не допоможе. Без спеціального оснащення і реактивів визначити пробу золота неможливо. Тому не варто користуватися порадами з інтернету на кшталт «як в домашніх умовах визначити пробу золота». Ну хіба у вас вдома справжня алхімічна лабораторія.

Чи приймають в ломбарді вироби 83-ї проби?

Це залежить від власника ломбарду і його політики. По-перше, така проба це рідкість. Але по-друге, це не той раритет чи ексклюзив, який з роками стає тільки дорожчим. Тому навіть, якщо ломбард прийме вашу каблучку з бабусиної скриньки, то оцінить її дешевше за аналогічну але з маркою 585. Щодо обміну, це теж не самий вигідний варіант. Бо вироби 585-тої проби дорожчі і вам доведеться доплачувати. Якщо такий варіант влаштовує можна спробувати.

А за краще залиши собі таку прикрасу на пам’ять. В будь-якому випадку вона якісна, а головне з золота.

Замість висновків

Кожна проба має свої особливості як зі знаком плюс так і мінус. 583-та – це вироби радянської ювелірної індустрії. А ще це може бути прикраса виготовлена під замовлення.

585-та це 58,5% золота у сплаві (може бути більше але не менше) на відміну від 583 де золота може бути не 58.3% а 58%.

Визначити пробу на око – неможливо. Червоний колір золотого виробу це не синонім більшої вартості, це показник того що у лігатурі більше міді.

Помилитися з вибором прикраси неможливо, бо лазерними технологіями на всі прикраси наноситься відбиток де чітко вказана проба. Та й в магазинах вже давно не зустрінеш ювелірку в такому виконанні як проба 583.

Отож якщо у вас в шкатулці є цікаві ювелірні вироби з минулого – бережіть їх як пам’ять про маму чи бабусю. А нові вироби 585-ї проби, які відповідають вже світовим стандартам, приходьте купувати в інтернет магазин Zlato.

Джерело: https://zlato.ua/news/tips-for-choosing/kakaya-proba-zolota-luchshe-583-ili-585/

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі