Близько десяти повідомлень про агресивність собак надійшло до КП «Центр захисту тварин» Житомирської міської ради за останні два тижні.
«Зараз весна, температура повітря підвищується, і тварини, які взимку ховалися від холоду, виходять на вулицю. За останні два тижні нам надійшло близько десяти повідомлень про те, що агресивні тварини. Ми виїжджали на виклики та відловлювати тварин, на жаль не завжди всіх тварин можна відловити. Якщо тварина проявляє агресію, то знаходиться десять діб на карантині та повторно вакцинується від сказу. Якщо симптомів ніяких немає, то ми повертаємо тварину на місце, де вона проживала до цього. Собаки можуть просто гавкати, але людям здається, що вони хочуть їх вкусити, бувають різні випадки», – говорить в.о. директора КП «Центр захисту тварин» Житомирської міської ради Вероніка Мельниченко.
Які причини прояву агресивності у тварин та як варто поводити себе в таких ситуаціях, пояснює фельдшерка ветеринарної медицини.
«Агресивність тварин пов'язана не лише зі сказом, оскільки причин може бути багато, наприклад, стрес, біль, зміна гормонального фону. Головне – не провокувати тварину, якщо ви бачите, що вона налаштована на агресію, то не треба робити різких рухів, навмисно дражнити її, щоб вона зреагувала на вашу поведінку і напала – це основне. Просто потрібно поводити себе максимально спокійно та впевнено. У нашому центрі можна зробити вакцинацію від сказу безпритульним та домашнім тваринам, її потрібно робити один раз на рік», – розповідає фельдшерка ветеринарної медицини КП «Центр захисту тварин» Житомирської міської ради Тетяна Соболь.
З початку 2025 року у відділенні травматології та ортопедії КП «Лікарня №1» Житомирської міської ради зареєстрували 57 випадків укусів людей тваринами.
«До травмпункту нашої лікарні з початку 2025 року звернулося 20 людей з укусами домашніх тварин та 37 з укусами тварин, які знаходяться без нагляду. Коли людину вкусила тварина потрібно надати собі або потерпілому першу медичну допомогу. Потрібно обробити рану, промити мильним розчином, накласти пов'язку з антисептиком та одразу звернутися до травматологічного пункту», – говорить лікар ортопед-травматолог КП «Лікарня №1» Житомирської міської ради Олександр Зубенко.
Лікар пояснює у яких випадках призначають профілактичні щеплення для пацієнтів.
«Якщо потрібно, то людина отримує профілактичні щеплення, у кожній ситуації по-різному, рішення приймає лікар. Якщо за тварною можна здійснити нагляд і вона здорова, то щеплення не призначається, а призначається нагляд за твариною. Якщо тварини бездомні, нагляд здійснити неможливо, були клінічні ознаки сказу або епідеміологічна ситуація цього вимагає, то призначаються профілактичні щеплення або додатково призначається антирабічний імуноглобулін. Інкубаційний період сказу дуже великий, це може бути від тижня до року, але найкраще робити профілактику перших три доби, це найкращий ефект від профілактичного лікування, що не наступить клінічний розвиток сказу у людини», – розповідає Олександр Зубенко.
Якщо ви побачили агресивну тварину на вулицях Житомира, то потрібно зателефонувати до Центру захисту тварин.
Номер телефону КП «Центр захисту тварин» Житомирської міської ради: 067 558 77 68.
«Ми відловимо тварину, деякий час карантину вона буде перебувати у нас, також вакцинуємо проти сказу. Якщо все добре, то після карантину ми повертаємо тварину на місце її проживання», – каже Вероніка Мельниченко.
Нагадаємо, у січні 2025 року в Житомирській області виявили понад 10 тварин, хворих на сказ. Відповідно до рішення Ради оборони Житомирської області від 26.11.2024 року протягом січня місяця 2025 року проводилися заходи з регулювання чисельності хижих диких тварин та паралельного визначення ефективності кампаній з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу, які було проведено у 2024 році.
Як повідомляв Житомир.info у жовтні 2024 року лікар ветеринарної медицини КП «Центр захисту тварин» розповідав, як розпізнати, що тварина заражена та як запобігти захворюванню.