Державними інспекторами ДП ”Житомирстандартметрологія” проведено державний нагляд на 19 підприємствах Житомирщини, які виробляють хліб і хлібобулочні вироби, борошно. З них 3 перевірки проведено на стадії зберігання та оптової торгівлі борошном, 9 - спільно з представниками обласної та районних прокуратур.
Всього перевірено хлібобулочної продукції, борошна та круп загальною кількістю 98,868 т, у т.ч. 31,74 т хлібобулочних виробів, 60,226 т борошна, 6,9 т круп.
За результатами перевірок забраковано 64,24 % від загальної кількості продукції, в т.ч. 16,39 т хлібобулочних виробів, 40,23 т борошна, 6,9 т круп.
За результатами держнагляду забраковано 63,515 т продукції вартістю 96,052 тис. грн., заборонено реалізацію 8 окремих партій та 7 найменувань продукції, 16 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності. Підприємствам - порушникам видано приписи на усунення порушень стандартів, норм і правил.
Основні порушення, виявлені під час перевірок хлібопродуктів та борошна:
- відхилення за органолептичними показниками (зовнішній вигляд, пористість, колір);
- невідповідність за фізико-хімічними показниками (завищена частка вологи у виробах, занижена кислотність, занижена частка цукру);
- занижена маса виробу;
- порушення рецептури виготовлення виробів;
- уникнення від проведення періодичних перевірок якості продукції;
- порушення вимог метрологічного забезпечення виробництва (несвоєчасна повірка засобів вимірювань, відсутні атестовані вимірювальні лабораторії тощо).
Причиною випуску неякісної продукції є порушення технологічних режимів на всіх стадіях виробництва. У ході перевірок встановлено, що стан засобів вимірювання в багатьох пекарнях вкрай незадовільний, не здійснюється вхідний контроль сировини, не дотримуються встановлені рецептури, в ряді підприємств взагалі відсутні лабораторії.
Лабораторними ж дослідженнями продукції, які проводились у випробувальному відділі ДП ”Житомирстандартметрологія”, встановлено завищену масову частку вологи, занижену кислотність, занижену пористість і масову частку цукру.
Мають місце випадки випуску хліба з відхиленнями від встановленої середньої маси, що викликано незадовільним станом обладнання.
Перевірки щодо додержання вимог стандартів показали характерний для більшості перевірених підприємств факти нестабільності цінової ситуації на хліб і хлібобулочні вироби. Із 18 проведених перевірок у 14 виробників встановлено збільшення ціни на хлібопродукти в порівнянні з цінами станом на 01.06.2007 р.
Так, ЗАТ ”Бердичівський хлібозавод” збільшив ціну
Станом на 24 червня 2007 р. одиниця хліба ”Бердичівський” масою
Таким чином, підприємством не дотримано співвідношення підвищення ціни хлібобулочних виробів з їх якістю.
Аналогічні порушення встановлено при перевірці партії хліба череневого ”Нива” вищого ґатунку, виготовленого ВАТ ”Овруцький хлібозавод”. При ціні за
Також допустили підвищення ціни на хліб і хлібобулочні вироби ще ряд підприємств. Зокрема, ПП ”Каравай” з м. Житомира збільшив ціну хліба ”Дарницький” масою
Мають місце збільшення ціни на борошно, крупи на стадії зберігання та оптової торгівлі. Так, ПП ”Спайк-Плюс” (м. Бердичів) з 1 червня 2007р. по 20 червня 2007р. збільшив ціну борошна пшеничного 2-го ґатунку з 1,0 грн. до 1,30 грн. Порушуючи вимоги щодо маркування продукції, підприємство не зазначає харчову (поживну) і енергетичну цінність борошна, не вказує термін зберігання, чим умисно обманює споживача.