Народний депутат України Віталій Журавський 26 березня зареєстрував два законопроекти, які стосуються внесення змін та доповнень до Кримінального кодексу України.
У проекті Закону України «Про внесення змін та доповнень до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за неналежне виконання обов'язків стосовно охорони життя та здоров'я дітей» пропонується закріпити нову редакцію статті 137 КК України щодо врахування розмежувальних ознак суспільно небезпечних наслідків вчинення такого злочину, усунення термінологічних суперечностей щодо одночасного використання понять «діти» та «неповнолітні» у назві та частинах цієї статті.
«Використання законодавцем такого оціночного поняття як «істотна шкода здоров'ю» у ч. 1 ст. 137 КК України без відповідної конкретизації призводить до неоднакового застосування закону про кримінальну відповідальність у правозастосуванні. Пропонуємо у диспозиції ч. 1 ст. 137 КК України суспільно-небезпечні наслідки у вигляді настання істотної шкоди здоров'ю замінити на суспільно-небезпечні наслідки у вигляді настання шкоди здоров'ю потерпілого. Також пропонується у ч. 2 ст. 137 КК України закріпити такі кваліфікуючі ознаки, а саме - тяжке тілесне ушкодження, смерть дитини або інші більш тяжкі наслідки. Такі зміни в закон про кримінальну відповідальність нададуть можливість досягти правової визначеності у розмежувальних ознаках частин першої та другої цієї статті. З метою законодавчого визначення поняття «шкода здоров'ю» запропоновано доповнити ст. 137 КК України приміткою, відповідно до якої під шкодою здоров'ю у ч. 1 ст. 137 КК слід розуміти наслідки у вигляді легких тілесних ушкоджень, які викликають короткочасний розлад здоров'я чи незначну стійку втрату працездатності, середньої тяжкості тілесного ушкодження, або тяжкої хвороби, або заподіяння шкоди фізичному, психічному розвитку дитини», - йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.
Інший зареєстрований Віталієм Журавським законопроект стосується внесення змін та доповнень до Кримінального кодексу України щодо кримінально-правової охорони особи від незаконного примусу.
У законопроекті пропонується викласти статтю 40 КК Україні у новій редакції, у якій: закріпити ознаку правомірності примусу як обставини, що виключає злочинність діяння замість використаного у чинній редакції статті словосполучення «не є злочином»; сформулювати умови співрозмірності примусу як обставини, що виключає злочинність діяння для уникнення відсильності цієї норми; уникнути законодавчого виокремлення таких видів примусу як «фізичний» та «психічний», шляхом використання поняття «примус».
«Ці законопроекти уточнюють статті діючого Кримінального кодексу України щодо захисту прав дитини, неповнолітніх, а також особи від примусу. Зазначені проекти законів отримали позитивну експертну оцінку Інституту держави і права ім.В.М.Корецького НАН України», - зазначив Віталій Журавський.
Прес-служба Віталія Журавського