27 травня за ініціативи громадського руху «Український вибір» в Житомирі у форматі круглого столу відбулась чергова дискусійна зустріч, присвячена децентралізації влади та перспективам розширення ролі громади у формуванні суспільно-політичного життя країни.
«Ця дискусійна зустріч – спроба почути один одного, обговорити базові питання проекту «Українська Федерація»: децентралізація влади, актуальність цього процесу, а також народовладдя. Безумовно, не можемо обійти стороною питання, пов’язані з місцевим самоврядуванням. Саме ці аспекти є ключовими для проекту «Українська Федерації», - розпочинаючи засідання, наголосив координатор проекту Михайло Павлів.
На його думку, без роздроблення владної вертикалі, без самоорганізації місцевих громад неможливий ефективний розвиток як політичного, так і економічного життя країни.
«Місцеве самоуправління існує в Україні у форматі профанації. Наше місцеве самоуправління зведене до рівня обслуговування держбюджетників. Навіть ті делеговані повноваження, якими воно наділене, строго контролюються і дуже часто не підкріплені фінансово. Самоуправління, самоорганізація – це базові цінності і поняття, які дозволяють державі бути набагато ефективнішою, ніж держава, яка має риси високої централізації виконавчої вертикалі. Україні треба пройти шлях відродження кожного громадянина, кожен житель повинен повернутися в статус людини, яка, при бажанні, має повноваження брати участь в управлінні. Іншого шляху, щоб зробити цю державу ефективною, просто не існує», - переконаний Павлів.
Він нагадав про яскравий приклад самоорганізації населення на теренах Житомирської області, коли завдяки активній громадській позиції керівництву області довелося змінити рішення стосовно виділення землі для розробки титанових родовищ.
Реформа державного управління тісно пов’язана зі зміною територіально-адміністративного устрою держави.
«Звісно, децентралізація влади неможлива без укрупнення регіонів. Але не таким чином, як пропонує Гриневецький – поділити країну на 8 регіонів. Економісти говорять про 12-15 регіонів – це радикальне укрупнення, завдяки якому всі «провальні» області у нас об’єднаються з більш економічно успішними. Федералізм – потужний інструмент децентралізації влади, це, перш за все, конституційне закріплення прав кожного регіону», - зазначив Михайло Павлів.