Народний депутат України Віталій Журавський відповів журналісту на запитання, які найбільше хвилюють виборців.
У комітеті законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності розглядався законопроект про заборону одностатевих стосунків серед дітей. Як до цього поставилися депутати і Ви особисто?
Я віруючий православний, знаю позицію церкви з цього питання, з якою солідарний. Церква категорично проти пропаганди одностатевих стосунків, зокрема серед дітей, тому що це порушує традиційні основи української родини. В нашому комітеті є звернення Священного Синоду Української Православної Церкви на адресу вищого керівництва країни від 15 березня 2013 року за підписом митрополита Київського і всієї України блаженнішого Володимира, в якому наголошується на тому, що запровадження в Україні міжнародних стандартів та рекомендацій у сфері захисту прав та свобод людини і громадянина в жодному разі не може відбуватися за рахунок відмови від традиційних християнських моральних норм. Як відомо, таку ж позицію відстоюють і вірні Української Православної Церкви Київського Патріархату, Римо-Католицької Церкви та інші. Цей законопроект був підтриманий всіма членами комітету, не зважаючи на те, що ми отримали лист від конгресменів США (153 підписи) з проханням зняти його з розгляду.
В парламенті розглядався законопроект про заборону абортів. Ваш комітет і Ви особисто його не підтримали. Чому?
Заборона абортів, як засвідчують повоєнні часи Радянського Союзу, призвела до того, що їх все-одно робили, але підпільно. Хто від цього вигравав? Тільки баби-повитухи і нечесні медпрацівники, які робили видалення плоду в непристосованих для цього місцях з порушенням всіх існуючих методик. За це ще й брали немалі гроші. До речі, 50 відсотків жінок помирали від такого переривання вагітності. Для того, щоб жінка не робила аборт, вона повинна бути впевнена в завтрашньому дні, мати надійного, люблячого, зі стабільним заробітком чоловіка. Заборона абортів їх кількість не зменшить.
А скільки, скажімо, абортів в порівнянні з пологами було зроблено в Україні минулого року. Чи є така статистика?
Є. На жаль, вона не втішна. На 2,5 пологів минулого року був 1 аборт. Для зменшення абортів треба, окрім іншого, проводити просвітницьку роботу щодо застосування засобів контрацепції. Я б не рекомендував купувати через інтернет пігулки для медикаментозного переривання вагітності. Вони, як правило, сумнівної якості та доставляються в Україну нелегально з Індії та Китаю.
Ви підтримуєте знесення пам’ятників Леніну?
Рішення про встановлення чи знесення будь-яких пам’ятників – це виключно прерогатива місцевих представницьких органів влади. І тільки. А до порушників закону слід застосовувати статті Кримінального Кодексу України.
В Україні з’явилася політична сила, яка заявляє, що громадянство слід надавати лише етнічним українцям, а при владі повинні бути лише українці по крові. Ваше ставлення до цього?
Повна маячня. Скільки серед нас етнічних українців? Ви рахували? І як Ви буде їх рахувати? Якщо ми приймемо такі закони, то нас не прийматимуть не лише в Європі, а й в Азії. Ми перетворимося в ізольовану країну. Відверто кажучи, я був в шоці, коли довідався про рішення Львівської міської ради, де більшість депутатів від партії «Свобода», відмінити свято День Перемоги. Не міг спокійно дивитися на те, як били стареньких ветеранів Великої Вітчизняної війни в Тернополі в цей день ті самі «свободівці». Ця політична сила протиставляє людей різних національностей. Це взагалі велика біда. Відповідальність за те, що «Свобода» є в парламенті, лежить в тому числі і на совісті виборця Житомирської області.
В парламенті зареєстрований законопроект «Про вилучення терміна «Велика Вітчизняна війна» з нормативно-правових актів України та навчальної літератури як такого, що спотворює історичну правду» (ініціатори – народні депутати України від «Свободи» І. Фаріон, Ю. Михальчишин). Як до нього ставляться депутати?
Чи подумали автори законопроекту про те, який біль вони завдали ветеранам і родинам полеглих у Великій Вітчизняній війні?! Цей законодавчий акт призведе до збурення в суспільстві. Ми приступили до підготовки відзначення 28 жовтня 2014 року 70-ої річниці звільнення України Червоною армією від фашистських загарбників. Я разом з колегами В. Олійником і А. Пшонкою підготував відповідний проект постанови. Він прийнятий законодавцем в травні. Треба вшановувати тих, хто відстоював нашу свободу. У Великій Вітчизняній війні загинув кожен 5-й українець. У бойових діях на різних фронтах війни брало участь близько 7 мільйонів українців. Додому з війни повернулося лише 3% фронтовиків-українців. На території України цілком, або частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишилося без даху над головою. Це хіба можна забути?!
Скільки Ви зареєстрували законопроектів?
26. Відповідно до Конституції і законів України основним видом депутатської діяльності є законопроектна робота. Відтак, мною постійно готуються та вносяться до Верховної Ради України відповідні законопроекти, спрямовані на покращення економічної ситуації в державі, боротьбу зі злочинністю, удосконалення законодавства у соціальній сфері тощо.
Ви брали матеріальну допомогу, як інші обранці?
Ні! І не збираюся.
Ви користуєтеся безкоштовними квитками для польотів в Україні?
Ні!
Яким транспортом Ви користуєтесь при виконанні своїх депутатських повноважень?
Виключно власним.
Як ви ставитесь до депутатської недоторканості?
Так, як всі нормальні люди. Я проти неї. Так, упродовж роботи лише цієї сесії парламенту мною був внесений проект Закону України «Про внесення доповнень до Кримінального кодексу України щодо особливостей обчислення строків давності за злочини, вчинені деякими особами, уповноваженими на виконання функцій держави» (реєстр. № 2650), положеннями якого пропонувалось доповнити статтю 49 Кримінального кодексу України нормами щодо зупинення перебігу строків давності у випадку обрання або призначення особи на посаду, яка відповідно до Конституції України надає їй недоторканність від кримінального переслідування. У такому разі перебіг строків давності відновлюється або після того, як особа була позбавлена недоторканності, або після того, як вона перестає обіймати відповідну посаду. Також проектом пропонувалось запровадити норму згідно з якою, у разі, якщо особою вчинено злочин під час перебування на посаді, яка відповідно до Конституції України надає їй недоторканність від кримінального переслідування, перебіг строків давності розпочинається або з моменту, коли особа була позбавлена недоторканності, або з моменту, коли вона перестала обіймати відповідну посаду. Цей законопроект стосувався всіх, хто наділений недоторканістю. І не лише народних обранців. На жаль, при голосуванні про включення до порядку денного сесії цей законопроект не набрав необхідної кількості голосів. Ось Вам і подвійні стандарти, які продемонстрували депутати. На словах - за недоторканість, а на ділі – проти.
В суспільстві точиться дискусія наскільки правомірне втручання будь-кого в особисте та сімейне життя особи?
В нормативних документах це вже все прописано: ст.32, ст.34 Конституції України, ст.10 Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод, рішення Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року.
Що на Вашу думку не вистачає українському політикуму?
Толерантності, вихованості, вміння домовлятися в інтересах людей. Тільки за умов політичної стабільності можна забезпечити появу нових робочих місць, збільшення зарплат і пенсій. Я категорично проти тих, хто розхитує і збурює українське суспільство і нічого, окрім нових майданів, не здатний запропонувати народу.
Інтерв’ю записав Дмитро Понамарчук
Прес-служба народного депутата Віталія Журавського