«Технічна готовність теплокомуненерго та магістральних мереж до зими - це важливо, але не головне. Основне, як уряд забезпечить теплогенеруючі кампанії газом, населення теплом і гарячою водою, й гарантує, що споживач сплатить гроші за реально використане тепло». Про це сказав народний депутат України Геннадій Зубко в ході круглого столу «Чи готова Україна до опалювального сезону?», який відбувся у Києві, 2 жовтня, за ініціативи Центру дослідження енергетики.
«Із 24,5 тисяч котелень було проведено капремонт лише 663 по всій державі. Як будуть працювати магістралі, теплогенеруючі кампанії, покаже зима. Але напередодні зими, головне завдання, яке стояло перед державою – це скорочення використання газу та перехід на більш економні по вартості види енергії. Мінрегіонбуд досі не запропонував дієвого плану по скороченню споживання газу», - констатував Геннадій Зубко й зазначив, що на сьогодні є два головних питання, які треба вирішити – це розрахунки за газ, оскільки борг сягнув 17,4 млрд. грн. і зріс за рік на 8 млрд. грн.; та подача тепла кінцевому споживачеві і оплата за нього.
«Найважливіше питання,- яким чином нашого споживача захистити, щоб він був з теплом. Якщо теплогенеруюча кампанія подає тепло й гарячу воду у систему, це ще не означає, що тепло дійде до споживача, а споживач оплатить справжню його ціну. Потрібно обраховувати вартість теплоенергії виходячи з обрахунку середньодобової температури, від якої залежить вартість теплової енергії, що постачається. Саме приведенням таких обрахунків у відповідність повинен зайнятися Мінрегіонбуд», - наголосив Геннадій Зубко.
А в тих умовах, в яких існують сьогодні теплокомуненерго, їм важко уникнути банкрутства, особливо у районах, тому таких проблем, як у відомому Алчевську, в Україні багато.
«Приклад - місто Овруч на Житомирщині, де ще минулого року відрізали централізоване теплопостачання. Теплокомуненерго збанкрутувало. Люди опалюють житло або автономним опаленням, або електрикою. Техногенна катастрофа виникає тоді, коли в стоки не потрапляє гаряча вода. А гарячої води не те що в таких райцентрах як Овруч немає, сьогодні гарячої води вже немає в Києві. З 1 вересня в школах і дитсадках гаряча вода відсутня. А в обласних центрах гарячого водопостачання немає роками. Ще проблема в тому, що бюджетні великі установи, які опалювалися цими кампаніями відрізаються від централізованого опалення і будують свої власні котельні. Невеликі районні теплокомуненерго банкрутують. Потрібна стратегія, як виживати дрібним теплокомуненерго. Була ідея укрупнити їх - створювати з декількох обласних великі теплогенеруючі кампанії, в яких більш потужні могли б утримувати на своїх дотаціях ті, що не виживають. Але дій немає, і ситуація не змінюється», - говорить Геннадій Зубко.
Окрім того, за його словами, Міністерство фінансів повинно розробити чіткий механізм розрахунків за газ. А Мінрегіонбуд дати відповідь на запитання: коли населення сплачує 100% за використану енергію, яким чином побачать гроші в обороті теплогенеруючі кампанії? Яким чином Україна працює над концепцією енергонезалежності?
«Сьогодні в країнах Європи немає поняття опалювального сезону. Тепло отримують всі, хто за нього сплачує. Наприклад, якщо у Швеції у 1972 році було лише 18% альтернативної енергії, то у 2005 році її частка сягнула 83%. Якщо ми хочемо вибудовувати стратегію енергонезалежності, ми повинні дивитися на багаторічний досвід країн з такими ж кліматичними умовами і за їх прикладом розвивати власні джерела енергії», - сказав Геннадій Зубко.
Він стверджує, що в Україні є достатньо альтернативних видів енергії. Є власний ресурс вугілля, деревини, є сонячна енергія та видобуток газу на рівні 17-18 млрд. кубів на рік. Тому потрібно виробити баланс споживання газу, який дозволить зняти питання підняття тарифів та найближчі 5 років працювати над енергозбереженням.
«Сьогодні окрім того, що, включити тепло в дитсадках, школах і лікарнях, ми повинні думати, як модернізувати котли, що дає 5% економії енергії, як утеплити будинки, що дає до 47% економії енергії, яким чином вивести весь комплекс заходів на 25% енергозбереження. Економія споживання повинна досягатися не за рахунок зниження температури повітря в приміщеннях, а за рахунок енергозбереження», - підсумував Геннадій Зубко.
Прес-служба народного депутата України Геннадія Зубка (фракція ВО «Батьківщина»)
Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram