З липня місяця триває обговорення фахівцями альтернативних законопроектів про гаряче водопостачання. На своєму засіданні 9 жовтня комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики розглянув альтернативні законопроекти про гарячу воду та гаряче водопостачання (№ 2244а від 11.07.2013 та № 2244а-1 від 21.06.2013). Комітет рекомендував Верховній Раді України законопроект № 2244а, поданий народними депутатами України Зубком Г.Г., Андрієвським Д.Й., Вечерком В.М., Чугунніковим В.С. прийняти за основу.
«В Житомирі вже впродовж 6 років немає гарячої води. Ситуація спонукала до аналізу проблеми і пошуку шляхів її вирішення. Після аналізу стану справ з гарячим водопостачанням по Україні зрозуміло, що системи централізованого гарячого водопостачання знаходяться в незадовільному технічному стані. Навіть в Києві мережі зношені на 50%, не працюють циркуляційні системи у понад 2000 будинків.
Найболючіша проблема – безпідставне відключення гарячої води. Наприклад, в травні 2013 року була відключена гаряча вода в містах Хмельницькому, Рівному, Полтаві, населених пунктах Київщини. Одним з виходів з ситуації є перехід до використання автономних систем гарячого водопостачання. Також необхідно створити законодавче підґрунтя для конкурентного середовища в цій сфері, для стимулювання енергозбереження та використання екологічночистих технологій», - говорить Геннадій Зубко.
Пошук шляхів вирішення проблем з гарячим водопостачанням втілено у законопроекті «Про гарячу воду та гаряче водопостачання». За словами розробника законопроекту Геннадія Зубка, в кожному регіоні централізоване гаряче водопостачання регулюється по-різному. Виробник цієї послуги, як правило, визначається органами місцевого самоврядування за неформальними домовленостями між водоканалами та теплоенергетиками. Неврегульованими законодавством залишаються питання формування та прозорості тарифів на послуги з централізованого гарячого водопостачання, на послуги за умови використання систем автономного гарячого водопостачання; забезпечення прав споживачів на безперебійне гаряче водопостачання.
Ухвалення запропонованого Геннадієм Зубком законопроекту гарантовано зменшить вартість послуги з гарячого водопостачання. Так, для мешканців багатоквартирних будинків, за умови функціонування автономних систем гарячого водопостачання, передбачається, що оплата за гарячу воду здійснюється, виходячи із фактичного споживання холодної води, теплової енергії, вартості обладнання та його амортизації.
Крім того, встановлюється відповідальність за неналежну якість гарячої води та припинення її постачання без причин непереборної сили. Також, в законопроекті детально прописано права та обов’язки споживачів та виробників і постачальників послуги.
«Реалізація положень законопроекту знизить тарифи, люди платитимуть по факту використання холодної води та теплової енергії. Це зменшить рівень заборгованості в сфері гарячого водопостачання та сприятиме підвищенню прозорості розрахунків за спожиті послуги. Законопроект врегулює відносини пов’язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням і споживанням гарячої води та гарантує створення умов для відновлення безперебійного гарячого водопостачання. Крім цього, реалізація положення законопроекту забезпечить розвиток конкурентного середовища в сфері постачання гарячої води та стимулюватиме запровадження енергозберігаючих технологій», - переконаний перший заступник голови комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики Геннадій Зубко.
З Висновком Головного науково-експертного управління від 07.10.2013, Висновком профільного комітету від 09.10.2013 та проектом Закону України «Про гарячу воду та гаряче водопостачання» (доопрацьований, реєстраційний номер 2244а) можна ознайомитись на сайті Верховної Ради за посиланням: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?id=&pf3511=47284
Прес-служба народного депутата України Геннадія Зубка (фракція ВО «Батьківщина»)