Політика

Якщо місцеві чиновники необґрунтовано піднімають тарифи на компослуги, треба захистити людей законом, - Зубко

23 October 2013, 11:32

В необхідності захистити на законодавчому рівні споживачів послуг у сферах житлово-комунального господарства та благоустрою переконаний перший заступник голови комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики Геннадій Зубко.

Про це народний депутат сказав 16 жовтня в ході комітетських слухань по обговорюванню проекту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення захищеності прав споживачів та врегулювання функціонування житлово-комунальної сфери» № 3117.

«Сьогодні в Україні 245 тисяч багатоповерхових будинків. Впродовж років залишається конфліктною ситуація з розміром житлово-комунальних тарифів та якістю надання послуг. Розробити на центральному рівні тариф для кожного будинку - це нереально. Окрім типового проекту будинку, кожен будинок має прибудинкову територію, яка різна за розмірами та облаштуванням, і витрати на її обслуговування також різні. Сьогодні по суті на кожен будинок місцева влада розробляє свій тариф. Кожен ЖЕК встановлює ставку для оплати регламентних робіт. Єдиний спосіб впливу на ситуацію – це чітко прописаний у законодавстві контроль за якістю надання послуг, наданням їх у повному об’ємі та відповідальність посадових осіб за порушення», - коментує ситуацію з утворенням тарифів на житлово-комунальні послуги Геннадій Зубко.

Розповідаючи передісторію питання, народний депутат повідомив, що у 2009 році було створено Державну житлову інспекцію, яка окрім тарифів, контролювала технічний стан будинків. Ця інспекція працювала 2 роки, а потім її розпустили, передавши повноваження Державній архітектурній будівельній комісії, при якій створили профільне управління. Але його робота у цьому напрямку недосконала і недостатньо ефективна. Тому законопроектом №3117 пропонується створити, а фактично поновити дію, Державної житлової інспекції, яка буде здійснювати контроль за тарифами, якістю надання послуг, відповідальністю посадових осіб та виконанням технічного регламенту.

«Законопроект визначає, що крім контролю за технічним регламентом – інспекцією вентиляційних шахт, димових шахт, газового обладнання, тобто всіх небезпечних об’єктів, через які відбувається ряд надзвичайних ситуацій, вибухів, пожеж в Україні, Державна житлова інспекція має право накладати штрафи за ненадання або надання неякісних послуг. Також встановлюється відповідальна посадова особа - це важливо», - сказав в ході обговорення законопроекту Зубко.

Але, за його словами, у цьому законопроекті має бути чітка прив’язка до технічного регламенту. Тобто не може бути такого, що водопровідну чи газову мережу ніхто не перевіряє. Місцевою владою повинні бути заключені договори, має бути організація чи ліцензований ЖЕК для здійснення таких робіт. Також законопроект потребує доопрацювання щодо визначення, що таке якісна чи неякісна послуга, щодо об’ємів надання послуг.

В ході комітетських слухань, голова Державної інспекції України з контролю за цінами Олександр Кисельов повідомив, що в Україні багато випадків, коли навмисно завищуються тарифи на житлово-комунальні послуги кампаніями, в яких є пов’язані особи з міськими головами та власниками цих кампаній.

За аналогічним сценарієм у Житомирі в травні 2013 року місцева влада необґрунтовано підняла тарифи на житлово-комунальні послуги. Геннадій Зубко звернувся до прем’єр-міністра України і, на його вимогу, в липні була створена комісія при облдержадміністрації, яка розглядала питання тарифів у Житомирі й визнала їх підняття необґрунтованим. А в серпні міська влада виставила на конкурс для обслуговування будинків за підвищеними тарифами всі ЖЕКи, де співвласниками є міський голова, його заступник і начальник управління ЖКГ, про що є звернення народних депутатів до правоохоронних органів, які і повинні дати правову оцінку подіям.

«Тарифи було піднято необґрунтовано. Люди вже впродовж декількох місяців сплачують за житлово-комунальні послуги за завищеними тарифами. Навіть у разі їх відміни, за діючим законодавством, притягнути когось до відповідальності складно. Тому  законопроект  №3117 позитивний і необхідний з точки зору захисту прав споживачів. Споживач отримає чіткий механізм, як він може відстояти свої права, тому що сьогодні, окрім судового позову, механізмів немає. І навіть при розгляді позову, суддя не має законодавчо закріплених критеріїв, які б визначали, що таке якість надання послуг, надання їх у повному об’ємі чи ненадання їх взагалі. Законопроектом прописано відповідальність посадових осіб за порушення у сфері ЖКГ. Цей законопроект змушує місцеву владу підписувати договори, за якими будуть надаватись послуги споживачам і контролюватись їх надання та якість. Отже, законопроект, хоча і потребує доопрацювання, є вкрай важливим та актуальним», - підсумував Геннадій Зубко.

Прес-служба народного депутата України Геннадія Зубка (фракція ВО «Батьківщина»)

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі