9 березня 2014 року Україна відзначатиме 200-ліття народження видатного поета, прозаїка, драматурга, художника, політичного та громадського діяча, людини універсальних обдарувань Тараса Шевченка. Саме до цієї події у Будинку культури Кодні, що неподалік Житомира, місцеві жителі забажали створити на базі кімнати-музею, яка тривалий час не функціонувала, Народний музей історії села.
Втілення цієї ідеї в реальність було б найкращим виявом шани Кобзарю, героїчно-романтична поема «Гайдамаки» якого має безпосереднє відношення до історичного минулого даного населеного пункту. Бо, як відомо, після розгрому польськими та російськими військами розрізнених загонів повсталих під керівництвом Максима Залізняка та Івана Гонти запорожців і гайдамаків, у Кодні за рішенням польського суду було страчено понад 200 учасників Коліївщини - найвищого етапу гайдамацького руху. За твердженням дослідників тих подій, згідно з реєстром 336 справ, який зберігся, 151 учаснику повстання було відрубано голову, 57 повішено, 9 четвертовано, а українського шляхтича Чоповського - посаджено на палю. У 1968 році з нагоди 200-ліття трагедії на околиці Кодні на козацькому кургані-могилі (нині - пам'ятка культури національного значення) народним борцям Коліївщини було встановлено монумент пам'яті.
«Найпевніше ця історична дійсність, прагнення побувати на місці страти учасників повстання спонукали Тараса Григоровича Шевченка відвідати у 1846 році Кодню. До того ж наше село єдине у Житомирському районі, в якому йому встановлено пам'ятник, - пояснює таку ініціативу громади Коднянський сільський голова Наталія Бовсунівська. - Серед експонатів музею можна буде побачити сокиру, якою стинали голови учасникам селянсько-козацького повстання 1768 року. Плануємо у ньому відкрити тематичний розділ «Реабілітовані історією». Ремонт приміщення сільська рада проводить за власні кошти. А ось до фінансування оформлення Народного музею історії с. Кодня намагаємося долучити благодійників. Користуючись нагодою, хочу висловити щирі слова вдячності нашому народному депутату Віктору Развадовському, який першим позитивно відгукнувся на моє звернення з цього приводу. Решту коштів не безпідставно очікуємо отримати від місцевих підприємців, які теж завжди охоче йшли нам назустріч».
Коднянський сільський голова Наталія Бовсунівська
Прес-служба народного депутата України Віктора Развадовського за матеріалами ЗМІ