Потрібно розробити законопроект, який на практиці захистить мешканців гуртожитків від правових колізій та дасть можливість людям реалізувати їх право на отримання житла. Таке завдання поставив у вівторок, 5 листопада, на засіданні Робочої групи «Гуртожитки» її голова - народний депутат України від фракції ВО «Батьківщина» Геннадій Зубко.
«Згідно закону про реалізацію прав мешканців гуртожитків сьогодні діють такі норми, що при побудові нового гуртожитку на одну людину передбачається лише 12 кв.м. житлової площі. А в гуртожитках, збудованих 10-30 років тому, на одну людину взагалі припадає 5 кв.м. Такі умови проживання житлом назвати складно. В той же час за законом на одну особу може бути приватизовано 21 м2 житла. Через діючі норми закону на практиці сталось так, що люди, які проживали в гуртожитку і приватизували свої кімнати з розрахунку 5кв. м на одну особу вважаються такими, що використали своє право на приватизацію. Фактично вони залишились без житла, але їх виключили з черг на житло. Тому, готуючи законопроект про дотримання житлових прав мешканців гуртожитків, необхідно ретельно вивчити всі проблеми, аби надати людям можливість повною мірою реалізувати своє право на приватизацію житла», - сказав Геннадій Зубко.
Зараз робоча група працює над вивченням проблеми на основі 67 звернень від мешканців гуртожитків. Враховуючи, що серед них є звернення ініціативних груп, то вивчається думка сотень громадян. Зокрема, є пропозиція продовжити мораторій на виселення до 2020 року, чітко визначити в законі, які ще документи, окрім ордеру, є законною підставою на проживання в гуртожитку, а відтак дають право на приватизацію.
Також в ході обговорення члени робочої групи дійшли згоди, що необхідно визначити чіткий перелік гуртожитків, квадратні метри в яких не підлягають приватизації. Ця думка співзвучна з пропозиціями Національної академії наук України. Зокрема, щодо нерозповсюдження дії закону на гуртожитки, які призначені для тимчасового проживання аспірантів та наукових працівників, тому що люди в таких гуртожитках проживають на період їх навчання чи роботи в НАН України. Якщо гуртожитки будуть приватизовані, наступним аспірантам не буде де жити під час навчання.
Так само не повинен розповсюджуватись закон на відомчі гуртожитки Державної кримінально-виконавчої служби України. За словами представника пенітенціарної служби, гуртожитки, які перебувають на балансах установ виконання покарань, слідчих ізоляторів і підприємств установ виконання покарань слід віднести до таких, на які дія закону не поширюється, оскільки в них проживають працівники установ. В разі відсутності можливості надати гуртожиток працівникам, робота установ взагалі може бути паралізована, оскільки не буде бажаючих працювати.
Представник Асоціації міст України наголосив, що проблеми забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків можуть бути вирішені шляхом перегляду джерел фінансування Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012-2015 роки з покладенням у зв’язку з кризовим станом місцевих бюджетів фінансування таких заходів у повному обсязі на державний бюджет. Також, необхідно забезпечити реальне фінансування Програми.
Напрацьовані в ході засідання Робочої групи пропозиції будуть узагальнені до наступного обговорення, яке відбудеться 19 листопада.
Нагадаємо, що робоча група з вдосконалення на законодавчому рівні правового регулювання забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків створена комітетом Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики. Група працює з 22 жовтня під головуванням першого заступника голови комітету Геннадія Зубка.
Прес-служба народного депутата України Геннадія Зубка (фракція ВО «Батьківщина»)