Щодня все гучніше і гучніше лунають думки про неефективність використання коштів, що спрямовувались на підтримку українських військових. В той час як вся країна збирала гроші на допомогу армії, українські військові досі потребують найелементарніших речей - форми, бронежилетів, засобів для гігієни, харчів. Громадські активісти, не дочекавшись допомоги від держави, збирають гроші самостійно та допомагають кожній роті індивідуально. Про те, як до цього ставиться народний депутат України від нашого округу Анжеліка Лабунська і як сама допомагає військовим, що наразі перебувають у «гарячих точках» України, ми вирішили спитати в неї особисто.
- Анжеліка Вікторівна, чи є у Верховній Раді України бачення щодо стабілізації ситуації на сході України?
- Мушу сказати, що перший крок до стабілізації ми вже зробили - це обрали Президента України в один тур. Це означає, що більше не буде згаяний час і активні дії щодо наведення ладу в «гарячих точках» вже ведуться. Наразі головним завданням я вбачаю збереження життів як наших військових так і мирного населення в зоні проведення бойових дій. Дуже важливо зараз закрити кордон з Російською Федерацією, убезпечити його високопрофесійними військовими. З метою захистити себе Китай колись побудував Велику китайську стіну. Можливо багато століть тому вже були придумані рецепти того, як уникнути конфліктів з агресивними сусідами? Одразу після інавгурації Президент України має призначити нових фахових Міністрів оборони та закордонних справ, вище командування Збройних Сил України, Раду Національного банку України, Голову СБУ тощо, які зможуть професійно і відповідально виконувати свої обов’язки. Оскільки призначення цих посад відноситься саме до компетенції Президента - до його офіційного обрання очільники цих відомств не могли повноцінно виконувати свої функції, оскільки працювали лише тимчасово.
- Зараз багато говорять про недофінансування української армії і як наслідок - нові і нові жертви. Громадські активісти активно допомагають військовим. А який особисто Ваш внесок в допомогу українській армії?
- З дуже багатьма командирами рот та батальйонів я знаходжуся в безпосередньому телефонному контакті. Так само часто до мене звертаються родичі тих хлопців, які були мобілізовані або просто небайдужі активісти, які прагнуть допомогти армії. Я чітко знаю яка ситуація наразі в Житомирській 95-й окремій аеромобільній та Бердичівській 26-й артилерійській бригадах, оскільки більшість мобілізованих цих підрозділів - саме з Житомирської області та з мого округу. Як і всі свідомі українці я стараюся максимально допомогти нашим військовим, в тому числі матеріально. За останні кілька місяців на допомогу армії мною було перераховано близько 200 тис грн. Ці кошти були витрачені в тому числі на обладнання для наших хлопців з 26-ї Бердичівської артилерійської бригади та Житомирської 95-ї окремої аеромобільної бригади. Буквально вчора я перерахувала 17 500 грн Фонду допомоги країні «Крила Фенікса», які купують та доставляють речі безпосередньо на місця 26-й Бердичівській артилерійській бригаді та 72-й гвардійській механізованій бригаді. Значна частина коштів була також витрачена на ліки, устаткування для лікарень, харчі, акумулятори та інші необхідні речі, які ми передавали нашим військовим.
- Саме Житомирська 95-та аеромобільна бригада та Бердичівська 26-й артилерійська бригада зараз перебувають на виконанні бойових завдань - в Донецькій та Херсонській областях. На жаль, не обійшлося і без жертв…
- Користуючись нагодою я ще раз хочу висловити свої співчуття близьким та рідним тих військових, які ціною свого життя, до останньої краплі крові, залишалися вірними своєму обов’язку і присязі. Намагаємось допомогти їм як можемо, підтримати морально та матеріально, щомісяця перераховуємо родинам загиблих фінансову допомогу. Ми зробимо все можливе, аби діти загиблих героїв отримали достойну освіту та місце роботи. Жодна з цих сімей не має залишитися напризволяще. Ці хлопці захищали нашу державу, тому наш спільний обов'язок - подбати про їхні сім’ї.
- Скажіть, чи планується регулювання проблемних питань перебування військових в гарячих точках на законодавчому рівні? Адже нерідко самі мобілізовані та їх сім’ї скаржаться на нестерпні умови проживання, відсутність необхідних засобів гігієни та захисту, тощо?
- 23 роки українську армію знищували, а в останні 3 роки - з особливим натхненням. Трагічні випадки це засвідчують. Армію необхідно вибудовувати практично з нуля - при чому робити це на всіх рівнях - матеріально-технічному, законодавчому, кадровому і т.д. Я, зі своєї сторони, є автором законопроекту №4500 щодо гарантій для працівників на час виконання обов'язків щодо мобілізації, який ліг в основу вже Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення проведення мобілізації». Законом передбачається збереження місця роботи та займаної посади за робітником на час мобілізації, забезпечення нормальних умов перебування на службі, полегшення кредитного навантаження, а також виплата обіцяної заробітної плати військовому на час мобілізації. Також після трагічної загибелі наших військових під Херсоном внаслідок вибуху військової самоходки, я зареєструвала подання №4924 про створення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування цільового використання коштів на фінансування Збройних Сил України та причин масових випадків знищення (пошкодження) озброєння та військової техніки Збройних Сил України, не пов'язаних з безпосереднім проведенням військових (антитерористичних) операцій. Надзвичайно важливо довести цю тему до кінця, встановити причини несправності обладнання та притягнути винних в цьому до відповідальності.
Прес-служба народного депутата Анжеліки Лабунської