Протягом року завдяки спільним зусиллям громади села Радогоще, що в Лугинському районі, та ініціативі Валерія Назарчука вдалося відремонтувати підлогу в школі, зробити якісне футбольне поле та збудувати церкву, якої жителі чекали 60 років.
«Коли гостро постала проблема з ремонтом у школі, одним із перших, хто відгукнувся допомогти був Валерій Назарчук», – розповідає секретар сільської ради Катерина Стужук.
Школа потребує капітального ремонту. Вона збудована у 1958 році. Від віку підлога вкрилася грибком, прогнила й прогнулася. В таких умовах навчатися дітям шкідливо і небезпечно для здоров’я. Минулого року з дошками для підлоги допомогли лісники. У цьому році завершити ремонт школи допоміг земляк Валерій Назарчук. На сьогодні відремонтована й пофарбована підлога в коридорі й класах, їдальні, майстерні.
У Радогощанській школі навчаються учні з самого села Радогоще та ще трьох сусідніх сіл. До того ж, з 1 червня цього року школа отримала статус загальноосвітньої навчальної І-ІІІ ступеня. Також при школі функціонує дошкільний навчальний заклад. Селяни впевнені, що молодь з появою хороших умов для роботи і для створення родин лишатимуться на малій батьківщині, а не тікатимуть до міста.
«З фінансуванням школи проблеми. З бюджету не отримуємо ні копійки. Залишається надія на спонсорів та батьків. І ремонт, і навіть придбання лампочок – все на плечах батьків і вчителів. Вдячні Валерію Степановичу за те, допоміг з облаштуванням комп’ютерного класу і що забезпечує нас папером для роботи на увесь і рік, – каже директор школи Ольга Кожан. – Й про вчителів наших подбав – передав нові зручні стільці. Викладачів у нас працює тринадцятеро. Звичайно, аби ця кількість не зменшувалася, а лише зростала, потрібні хороші умови для роботи».
Хороші умови потрібні не лише вчителям, а й учням. Завдяки допомозі Валерія Назарчука сьогодні школа має і свій футбольний стадіон, на якому проводять матчі футбольні команди з усього району.
«Все виявилося не настільки складно. Хороше місце для стадіону було. Ми її засіяли якісною газонною травою й поставили ворота. Тепер це стадіон районного рівня», – пояснює Валерій Назарчук.
А минулого року громада села взялася за духовне життя села, вирішивши відновити у селі церкву. Ідею будівництва храму підтримав Валерій Назарчук, який від батьків знав, що 60 років тому у Радогощі була церква. Але витримавши війну, вона не витримала тогочасної ідеології. Церкву у селі зруйнували. Відтоді радогощани змушені були їздити на свята до храмів у сусідні села.
За рік церква була зведена і уже 10 травня храм відкрився для прихожан. Тут уже вінчають молодят й хрестять новонароджених.
«Ми мали закласти новий невеличкий храм в центрі села. Але трапилося так, що наші односельчани переїхали до обласного центру й з задоволенням погодилися продати свою хату під храм. Усі витрати на придбання будинку і будівництво взяв на себе Валерій Степанович. Роботи було багато. Щоб переобладнати звичайний будинок у церкву, найперше потрібно було зробити купол, далі – збудувати вівтар», – розказує жителька села Валентина Стужук, яка брала активну участь у відбудові храму.
Радогощани розповідають, що все робили власними силами за кошти добрих людей. Хто допоміг з матеріалами для будівництва, хто придбав інвентар та книжки. Як говорить народна мудрість: з миру по нитці – й голому сорочка. Будівництво пришвидшило те, що працювали усім селом, навіть цілими сім’ями.
Валерій Назарчук зумів не лише згуртувати місцевих чоловіків, а й надихнув жінок. Учасниці аматорського ансамблю усі отримані від різдвяного колядування гроші витратили на придбання ікон для храму. Самі жінки вишивали й рушники під ікони. Серед них й ікона Миколи Чудотворця, яку подарував храму Валерій Назарчук.
«За добрі справи для односельчан моїх батьків беруся із задоволенням, тому що знаю, як нелегко селу в сучасних економічних умовах. Сьогодні мені не соромно дивитися в очі своїм землякам. Можливо, зроблене мною для радогощан виглядає не настільки масштабно, але я щасливий тим, що бачу радість на обличчях конкретних людей. Ці люди тепер знають, що їх майбутнє залежить лише від них самих і що лише разом, спільними зусиллями можна досягнути поставлених цілей, будь-яких», – запевнив Валерій Назарчук.
Олена Добровольська, Лугинський район