Відома економічна аксіома стверджує, що дефіцит приводить до подорожчання, надлишок - до зниження ціни. Проте в Україні цей закон ринкової економіки діє не завжди. Адже як можна зрозуміти цьогорічне значне подорожчання дров, та ще й у Житомирській області, яка славиться колосальними лісовими багатствами? Відповідь на це питання не може знайти ні якась сільська бабуся, яка виклала півтори пенсії за машину дров, ні мешканець дачі, який втік з міста, розраховуючи, що пічне опалення буде дешевше, ні тисячі інших простих користувачів дров.
З питанням, чому подорожчали дрова, редакція Житомир.info звернулася до Житомирського обласного управління лісомисливського господарства. На журналістський запит була отримана наступна відповідь:
«Середня ціна дров колотих паливних природної вологості за 1 метр кубічний твердих порід становить 450 грн. з ПДВ. У 2013 р. - 336 грн. за метр кубічний без ПДВ (діяла нульова ставка податку на додану вартість).
Причинами зростання цін на лісопродукцію стало наступне:
1. З 03.08.2014р.набрав чинності Закон України „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України” від 31липня 2014р. № 1621-VII, згідно якого внесено зміни до п.23 підрозділу 2 розділу XX „Перехідні положення” Податкового кодексу України, якими відмінена пільга до податку на додану вартість на операції з постачання деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД;
2. У 2014р. вдвічі зросла ставка збору за спеціальне використання лісових ресурсів;
3. Зростання майже вдвічі цін на паливо-мастильні матеріали».
Отже, ПДВ, ставка збору і паливо-мастильні матеріали.
Крім цього, не варто забувати про ще один важливий чинник - зростаючий попит. Мешканці приватного сектору цього року значно активніше почали купувати дрова у зв'язку із складною ситуацію з газом. А при різкому зростанні попиту, наскільки відомо, „підігрівається” торгівля будь-яким товаром. З дровами справа до ажіотажу не дійшла, скоріш за все, тому що ціни на них почали „кусатися”, відтак у людей зникла впевненість у тому, що опалення на дровах вийде дешевше, ніж на блакитному паливі. З огляду на вказане цікаво було б знати, якими були б ціни на дрова, якби попит залишився б на рівні минулого року?
Утім, дивує не стільки подорожчання (ми до цього звикли як до якогось типового явища природи), а подорожчання самих дров, тобто явно надлишкового для Житомирщини товару! Пояснити це бабусі, яка живе в якомусь поліському селі, ні ПДВ, ні ставкою збору, ні навіть зростаючим попитом просто неможливо.
Доволі складно також буде в майбутньому агітувати мешканців Житомирщини переходити на тверде паливо, бо для цього потрібно буде наводити переконливі аргументи, яких поки що немає.
Сергій Ткачук для Житомир.info