Упорядкувати відзначення святкових днів пропонує народний депутат Віктор Балога (позафракційний).
Відповідний законопроект про внесення змін до Кодексу законів про працю України зареєстрований у Верховній Раді 13 березня і направлений на розгляд комітетів 16 березня.
«Проектом пропонується внести зміни до статті 67 Кодексу законів про працю України, якими виключити можливість переносу вихідних днів, якщо святковий або неробочий день збігається з вихідним днем. Крім того, пропонується виключити частину третю і четверту, відповідно до яких регламентувався порядок переносу робочих і вихідних днів. Також, проектом Закону передбачено скорочення на один день святкування Дня міжнародної солідарності трудящих (відзначатиметься 1 травня) та збільшення на один день святкування Пасхи (Великодня) (відзначатиметься у неділю та понеділок)», - йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.
Балога зазначає, що в Україні визначено 10 свят, які мають загальнонаціональний характер та є вихідними днями.
«Сучасний перелік державних свят складався ще на початку 1990-х років. За своїм змістом він є компромісним варіантом між новітніми державними святами доби незалежності та пам’ятними датами радянської епохи. За кількістю збережених радянських державних свят Україна випереджає такі країни пострадянського простору як Естонія, Латвія, Литва, Грузія, Вірменія. На сьогоднішній день в Україні святами визначені: 1 січня – Новий Рік, 7 січня – Різдво Христове, 8 Березня – Жіночий день, 1-2 травня – День міжнародної солідарності трудящих, Пасха (квітень, травень, за місячним календарем), 9 травня – День Миру і Перемоги, Трійця – через 40 днів після Пасхи, 28 червня – День Конституції, 24 серпня – День Незалежності. Станом на день подання законопроекту ще не набула чинності норма про відзначення 14 жовтня Дня захисника України», - нагадує нардеп у пояснювальній записці.
Він наголошує, що 1 травня - «День праці» святкується у 142 країнах світу, зокрема, у переважній більшості країн Європи (Австрія Албанія, Бельгія, Болгарія, Естонія, Іспанія, Італія, Латвія, Люксембург, Німеччина, Португалія, Фінляндія, Франція, Швеція). І тільки у Словенії встановлено святкові дні 1, 2 травня. Скасування святкового дня 2 травня сприятиме уніфікації трудового законодавства з країнами Європейського Союзу в цій частині.
Крім того, на думку нардепа існуючий порядок перенесення вихідних днів на наступні робочі, якщо святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, призводить до збільшення кількості вихідних днів та негативно впливає на економіку країни.
«Прийняття проекту Закону забезпечить приведення переліку святкових днів в Україні до практики визначення державних свят у європейських країнах, економію бюджетних коштів та матиме позитивний вплив на економіку країни», - вважає народний депутат.