Основні положення концепції нової редакції Закону «Про вибори народних депутатів» і про місцеві вибори презентували депутатам місцевих рад, представникам політичних партій і громадських організацій експерти Громадянської мережі ОПОРА.
«Виборча система, яка сьогодні пропонується, це пропорційна система з відкритими списками, відрізняється від цієї, що застосовується сьогодні, яка є змішаною, що у партійному списку виборець голосує за конкретного кандидата, а не список в цілому, і також не передбачається мажоритарна складова. Відмова від мажоритарної складової для нас це є відмова від впливу гречки або підкупу на результати волевиявлення виборців, а відмова від пропорційних списків партійних, з закритою складовою, коли виборець не може голосувати за п’ятого чи десятого кандидата, а голосує за нього в цілому, як визначила партія – це фактично вибори без кота в мішку», - розповідає координатор виборчих і парламентських програм Громадянської мережі ОПОРА
За словами експертів, система місцевих виборів також повинна бути змінена.
«Ми пропонуємо на рівні селищ, сіл, невеличких міст та районів застосувати мажоритарну систему в багатомандатних округах, коли в кожному окрузі буде не один переможець, який забере мандат, а в залежності від рейтингу кандидатів і отриманих голосів від одного округа буде обрана певна кількість депутатів. З метою зміцнення партійних інститутів ми пропонуємо на обласному рівні і на рівні великих міст, починаючи від 90 тисяч виборців, запровадити пропорційну систему з відкритими списками, коли ключовим суб’єктом, який висуває кандидатів на обласному і на рівні великих міст, є політична партія. У той же час саме виборець буде визначати тих кандидатів, які стануть депутатами від цієї політичної партії, тобто ми на обласному рівні і на рівні великих міст персоніфікуємо пропорційну виборчу систему», - каже аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев.
Аналітики Громадянської мережі ОПОРА впевнені - для ефективного проведення реформи виборчого законодавства починати змінювати Закон «Про вибори народних депутатів» потрібно вже зараз.
«На повноцінну реформу виборчого законодавства ще є час, а це буквально один-два місяці для того, щоб після прийняття нового закону ЦВК спільно з іншими державними органами змогла повноцінно реалізувати інформаційні кампанії і пояснити людям, за якими новими системами відбуватимуться місцеві вибори і які нові процедури», - переконує Олександр Клюжев.
Під час зустрічі експерти також наголосили, що процес реформування виборчого законодавства має базуватись на принципах відкритості та прозорості, а також до розробки законодавчих змін потрібно залучати експертів.