Влада

Три райони у Житомирській області об’єдналися проти мега-обєднань територіальних громад

24 June 2015, 17:45

24 червня у Романові відбулася зустріч керівництва, депутатів та активістів Любарського, Чуднівського та Романівського районів, на якій обговорювалося питання формування об’єднаних територіальних громад. На зустрічі були присутні голови районних державних адміністрацій, районних рад, міських та селищних рад, депутати обласної ради від цих громад, представники асоціацій сільських рад та народний депутат від 67 округу.

Метою зборів було спільне написання звернення до керівництва України з приводу адміністративно-територіальної реформи, необдуманих кроків при її проведенні та форсованих темпів. Ініціатори зустрічі пропонували в разі об’єднання районів не приєднувати існуючі райони до Бердичівського, а на базі існуючих районів створити один.

«На минулій сесії Романівської районної ради наші депутати направили звернення до керівництва країни, в якому закликали: припинити необдумані експерименти з територіального устрою; вжити заходи по реальному добровільному об’єднанню фінансово неспроможних громад; при формуванні громад базового рівня та повітів (районів) базуватися на культурній, релігійній, історичній спільності громади, географічному розміщенні, доступності для звичайного жителя; будь-які заходи по реформуванню проводити за згодою діючих місцевих громад та депутатського корпусу різних рівнів, сільських та селищних голів. На тій же сесії депутати проголосували за проведення зборів трьох районів щодо вироблення та схвалення районними радами пропозицій стосовно створення в межах трьох районів одного єдиного територіального об’єднання», - зазначив заступник голови Романівської районної ради Василь Ходюк.

Голова Чуднівської райради Валерій Копчик повідомив, що загалом громада його району і він розуміють необхідність даної реформи, але вони проти таких великих укрупнень.

«Не можна переслідувати гігантоманію. Адже ми в невеликих селах повністю знищимо місцеву еліту. Це не правильно, що планується створити райцентри на основі міст обласного значення. Такі райони дуже великі і некеровані. Райони мають бути меншими», - переконував Валерій Копчик.

Представники Любарського району наголосили на тому, що їхня громада також не підтримає змін меж району.

«Ми не маємо лишитися на задвірках Бердичівсього району. Нам слід думати про людей, яким доведеться за елементарною довідкою по бездоріжжю долати понад 100 км. Нещодавно делегація Романівського району перебувала в Польщі в Кольбушовському повіті, де переймала досвід подібного територіального реформування. Так от, 38-ми мільйонна Польща розділена на 16 воєводств (областей), 308 повітів (районів) та 2489 гмін (базових громад). І на запевнення керівників рівня гміни та повіту, а також депутата парламенту така система є ефективною та вдалою. Саме реформування проводилось в 1998-2008 роках, і основна реформа базового рівня тривала 8(!) років. Наголошую на цьому, що реформування було не кавалерійським наскоком. На Україні ж, яка задекларувала застосування європейського, в тому числі і польського досвіду, за наявності населення понад 45 млн чоловік та вдвічі більшій території, ніж у Польщі, пропонують лишити з 490 районів лише 150. Вже сама кількість 150 районів наводить на думку про певну арифметичність ідеологів реформи. Польські колеги наголошували постійно на тому, що реформу в Україні проводять польські невдахи-реформатори, котрим не вдалося зламати опір громад в Польщі та створити адміністративні мегаутворення, якими легко управляти зверху, і де нівелюється самоврядування», - зазначив депутат Романівської районної ради, ініціатор зустрічі Олександр Кондратюк.

Він запропонував завчасно обговорити можливість утворення єдиного району на базі Романівського, Чуднівського та Любарського, які є сусідами і тісно пов’язані між собою, наголошуючи, що громада Романівщини, зокрема, не підтримує ідею входження до Бердичівського району.

Депутати та селищні голови, підтримуючи необхідність реформування, висловили занепокоєння нав’язуванням утворення мега-громад та вирішенням питання недостатності фінансування невеликих населених пунктів за рахунок великих.

Зрештою під час спільного засідання учасники вирішили на основі звернення Романівської районної ради до керівництва країни сформувати спільне звернення, в подальшому проголосувати за нього на сесіях кожної районної ради і підписати. Учасники зібрання домовились про організацію ще однієї зустрічі і подальшої співпраці у цьому напрямку.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі