Ще декілька років тому твердопаливний котел в оселях українців зустрічався рідко. Причина очевидна - доступний газ, комфорт і зручність у користуванні газовими котлами, державна програма газифікації населених пунктів, а також тривала реклама газового опалення. Ситуація почала змінюватися в минулому році, коли стало зрозуміло, що дешевого газу для українців більше не буде. Адекватною реакцією зміни енергетичних пріоритетів стало формування ринку твердопаливних котлів, якого раніше фактично не існувало. Зараз твердопаливні котли у Житомирі продаються практично на кожному кроці. Масова торгівля часто супроводжується привабливими рекламними лозунгами на зразок «Опалення без газу!», які закликають зробити «правильний вибір».
Продавці твердопаливних котлів зазначають, що попит на цю продукцію зріс в рази.
«За нашими спостереженнями, попит на твердопаливні котли у Житомирі зріс щонайменше у п'ять разів порівняно з попередніми роками, - каже директор ТОВ «Акватерм – Альянс» Олег Бомблюк. - Пожвавлення ринку стало відчутно ще на початку осені минулого року. А після нового року на ринку відбувся своєрідний сплеск. Попит різко зріс. Це пояснюється девальвацією гривні, відтоком банківських депозитів та вкладанням коштів в різноманітні товари, в тому числі і в котли твердопаливні. Весною наступила стабілізація. Зараз попит залишається досить високим, однак низька купівельна спроможність споживачів перешкоджає здійснювати покупки».
Ринок твердопаливних котлів характеризується великим асортиментом. Якщо кілька років тому вибору практично не існувало, то тепер просто очі розбігаються від різних моделей, модифікацій тощо.
«Зараз на ринку представлені як класичні котли, так і піролізні, пілетні та тривалого горіння. Сучасні котли мають високу ефективність. Адже вони працюють не тільки на дровах, а і на побутових відходах, тирсі, пелетах, соломі, пресованих брикетах, вугіллі та інших видах твердого палива. Великою популярністю користуються котли тривалого горіння, - розповів менеджер з продажу фірми «Софіївка» Євген Карпенко.
Твердопаливні котли бувають сталеві і чавунні. Обидва різновиди мають сильні і слабкі сторони. Сталеві більш дешевші, легкі, але недовговічні: термін експлуатації складає 10 - 20 років. Чавунні ж котли дорожчі, більш довговічні (термін експлуатації - до 50 років), в той же час мають суттєвий мінус - крихкість металу. Котли на твердому паливі бувають енергозалежні і енергонезалежні. Енергозалежні використовують електроенергію (працює вентилятор, контролери управління). Енергонезалежні мають механічне регулювання, електороенергії не використовують. Твердопаливні котли поділяються на види і щодо різновиду сировини, на якій вони працюють.
На ринку представленні котли українського виробництва та імпортні, переважно польські та чеські. Проникливі китайці ще не схопили теми твердопаливних котлів в Україні. На вітчизняному ринку немає цієї продукції китайського виробництва. Головні причини - транспортування робить котли з Піднебесної надто дорогими, до того ж, китайці не можуть забезпечити потрібної надійності цих виробів.
Утім, котли українського виробництва також далекі до ідеалу. Продавці одностайні у тому, що вітчизняні котли явно поступаються імпортним аналогам за якістю. Головна причина полягає у тому, що в Україні поки що немає культури виробництва твердопаливних котлів. Зараз вони часто виробляються в кустарних умовах тими, хто має певні навики і простий зварювальний апарат. Використовується в таких випадках, як правило, проста сталь товщиною 4 мм в той час, коли потрібно застосовувати спеціальну котлову сталь, товщина якої складає від 6 мм і більше. У виготовлені котла українські виробники застосовують ручне зварювання, що також негативно впливає на якість. Натомість зарубіжні виробники застосовують автоматизоване зварювання, що є важливим чинником забезпечення високої якості та дизайну виробу.
Діапазон цін на твердопаливні котли досить широкий. Найбільш затребувані котли українського виробництва коштують від 6,5 тис. грн. до 14 тис. грн., дорогі - в межах 30 тис. грн. Імпортні котли коштують від 12 тис. грн. до 20 тис. грн., преміям-класу - 100 тис. грн. Динаміка цін наступна. Найбільш затребувані моделі українських котлів подорожчали приблизно на 70% порівняно з 2013 роком, зарубіжні виробники своїх цін не підвищували, однак вартість імпортних котлів обумовлюється ситуацією на валютному ринку.
Ясно, що в такому різноманітті котлів покупцеві розібратися доволі складно. Спеціалісти радять, по-перше, не купувати котел самостійно, а звертатися до спеціаліста. Тільки з його допомогою можна краще підібрати котел під індивідуальний випадок, і тим самим правильно вирішити проблему опалення. Очевидним є те, що на ринку сьогодні представлено багато неякісної продукції. Тому краще звертатися до фірм - офіційних дилерів виробників котлів. У такому випадку надається гарантія, продавець несе відповідальність.
На думку спеціалістів, ринок твердопаливних котлів і в подальшому буде зростати. Зокрема Олег Бомблюк відмітив наступне: «Думаю, новий сплеск на ринку слід чекати приблизно через п'ять-шість років,- тоді мають виникнути проблеми у роботі з дешевими котлами, купленими на початковому етапі формування ринку. Значить, споживачі змушені будуть оновлювати та модернізувати своє опалення».
Сергій Ткачук для Житомир.info