На Житомирщині відзначили 75-у річницю Олевської Республіки. Для спільної молитви за полеглих воїнів, які відстоювали українську державність, біля пам’ятного знака Олевській Республіці зібралися як городяни, гості міста, так і представники районної та обласної влади.
«Пройшло п’ять років, як ми силою житомирської «Свободи» і Олевської громади встановили цей пам’ятний знак. З’явились топоніми, з’явились українські назви на вулицях Олевська, не дивлячись на супротив. Дякую Юрію Ковалінському», - каже голова фракції ВО «Свобода» у Житомирській обласній раді Сидір Кізін.
«Ми за рік відновили барельєф, який іще у 2008 році був встановлений, потім розбитий. Ми встановили дві пам’ятні дошки. Символічно співпадає, що Тарас Бульба - Боровець у 1941 році відновив українську владу в Олевську. А рівно 20 років до цього у 1921 році, де ми встановили барельєф, був штаб Тютюнника. Історія, фактично, творилася тут і продовжується творитись до сьогодні», - сказав депутат Олевської міської ради Юрій Ковалінський.
«На весь світ лунає Олевськ, Бульба-Боровець, УПА Поліська Січ, Олевська Республіка. Ми, всі житомиряни, пишаємось тим, що саме ми, а не галичани і не Волинь, є батьківщиною УПА. Тут має бути музей Олевської Республіки, ми вам допоможемо: обласна рада, я обіцяю особисто допомогти коштами, ми вам допоможемо», - зазначив Сидір Кізін.
Директор Науково-дослідного інституту українознавства Богдан Галайко запевняє: воїни УПА, які у 40-х роках стояли під синьо-жовтими стягами, були рушійною силою українського державотворення.
«Поліщуки доказували, що вони українці, вони мають власну самосвідомість, вони мають український стержень, який ніколи не стирається. Навпаки, ми маємо докладати зусиль, щоб наші діти, онуки пам’ятали власну історію, наших попередників і спільними зусиллями істориків та науковців маємо доносити це до широкого загалу», - запевняє директор Національного науково-дослідного інституту українознавства Богдан Галайко.
Аби обговорити етапи українського державотворення ХХ століття Богдан Галайко запросив науковців, школярів та небайдужих до історичного диспуту. Після кількагодинних дискусій учасник диспуту Сидір Кізін зазначив:
«Нам важливо, щоб ми на Поліссі знали своїх героїв, наших поліщуків. Ми повинні встановити кожного учасника Поліської Січі. Щоб діти у школах, у своєму рідному Олевську знайшли своїх однофамільців, своїх дідів, прадідів, своїх родичів, які були у війську Бульби – Боровця».
Заступник голови Житомирської облради Максим Вілівчук певен: історія повинна бути не лише друкована у книжках, а й відтворена у музеї.
«Ми знайшли підвальне приміщення, де буде започаткована іще експозиція у вигляді Краївки УПА. Тому, ми будемо долучатися, зараз виносити на сесію можливість фінансування цього проекту і відродити це все, для того, щоб ми могли для наступних поколінь показати нашу історію», - певен заступник голови Житомирської обласної ради Максим Вілівчук.
Для гостей Олевської Республіки організатори також підготували експозицію світлин воїнів АТО, виставку традиційних ремесел та національно-патріотичної літератури. А для найстійкіших: козацькі забави, пісні та хороводи.