Економіка

Через надмірний контроль лісівники Житомирської області не можуть експортувати дрова, Коростенський завод МДФ пропонує рішення

16 February 2017, 12:50

Проблеми, з якими стикаються експортери лісової продукції, обговорювали у Житомирській облраді 15 лютого. Представники лісгоспів жаліються: через надмірну прискіпливість контролюючих органів стало вкрай важко продавати дрова за кордон.

«Ми завантажуємо. Приїхала митниця, каже, розвантажуйте. Вигрузили. Поки знову завантажили, поки оформили документи. Вже митниця провела декларації, а залізниця каже, вже термін дії вагона пройшов, вже його на експорт не можна. Треба роздекларувати, заплатити додаткові податки сплатити. Зробили, поставили вагон, перезавантажили. Подаємо документи, нам кажуть, ні, ви неправильно зробили, бо перевантаження має відбуватися у присутності митника», - розповів один із учасників наради.

«Більшість боїться замовити вагони, тому що його треба двічі завантажити, вивантажити, не зрозуміло, де він стане, у якому переході. Ми ж як мінімум на рівні області маємо показати суспільству порозуміння, що тут люди працюють на одну задачу», - зазначив начальник Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України Андрій Курінський.

Представники митниці та СБУ пояснюють, вони виявляють підприємців, які під час дії мораторію на продаж ділової деревини за кордон, намагаються експортувати її під виглядом дров.

«Є відповідне звернення, доручення правоохоронного органу чи це СБУ, чи це оперативні представники податкової міліції, чи це національна поліція. У рамках проведення ними кримінального провадження чи досудового слідства вони присутні при проведенні митного контролю, митного огляду», - зауважив перший заступник начальника Житомирської митниці ДФС Валерій Кубаль.

«Що, по кожному вагону чи по кожній відгрузці у вас є кримінальні провадження? Я розумію так, вони привезли вагони під загрузку. Приїдьте, подивіться. Якщо ви бачите, що ця деревина не відповідає тим нормам, стандартам, і ви вбачаєте, що це не дрова, а це діловий матеріал, то маєте сказати чітко - не завантажуйте, бо ми не пропустимо. Але коли вони завантажили, потім ви приїжджаєте і кажете - вигружай, вони вигружають і ви кажете - загружай. Мені цікаво, скільки все це коштує», - відреагував на це голова Житомирської ОДА Ігор Гундич.

«Вагон коштує 20 тис. грн. Ось ця вся возня - 10 тис. Тобто піввагона вартості - ми на роз’їздах, зарплата спеціалістів і так далі», - відповів Андрій Курінський.

Через розвантаження і простої минулого року державні підприємства області втратили майже 900 тис. грн. Ще 200 тис. грн - за півтора місяці цього року. І доки чиновники і лісівники шукають компроміс, переробляти деревину готові у Коростені, де успішно працює завод МДФ і незабаром запрацює ще одне деревообробне підприємство, у будівництво якого залучили 600 мільйонів євро інвестицій.

«Іде будівництво у Коростені, де планується введення в експлуатацію нового сучасного підприємства. Це українська холдингова лісопильна компанія. Наша компанія має змогу у рік переробляти 1 млн 200 тис. кубічних метрів ділової деревини. Працює активно Коростенський завод «МДФ», який у місяць виробляє близько 20 тис. м3 продукції - плити МДФ, ламінованої підлоги, різних товщин від 3 мм до 38 мм. Наше підприємство на цьому не зупиняється, ми маємо наміри далі працювати і розбудовуватись у Житомирській області. Тобто на виході стоїть дуже потужний пелетний завод. І ділова деревина, і дров’яні відходи використовуються 100%у повному обсязі. Тирса, яка залишається від розпилки ділової деревини, буде йти на пелети, які будуть забезпечувати не тільки на експорт, а й по всій Україні», - розповіла фінансовий директор Коростенського заводу МДФ Катерина Самчук.

Окрім безвідходного виробництва коростенські підприємства створюють усі можливості для того, аби Житомирська область продавала за кордон не сировину, а готову продукцію, створюючи робочі місця і розвиваючи регіон.

«Якщо сьогодні стоїть питання продажу на експорт ділової деревини, це коштує 25-28$ з доставкою на митницю, тобто на точку перетину. Ми на сьогодні експортуємо з дров зроблену чисту продукцію, яка сьогодні складається набагато більше. Дошка, яка перероблена, вона коштує 120$ за куб, це є і додана вартість, це сьогодні податки, це сьогодні прибуток, це сьогодні заробітна плата і взагалі сьогодні важливо реалізувати перероблену продукцію,а не сировину», - зазначила Катерина Самчук.

Житомир.info

Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram
Матеріали по темі