В Україні має бути суттєво змінена пенсійна система та судова. Таку думку 11 жовтня під час перебування у Житомирі висловив голова політичної партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко.
Не кількість гривень є визначальною, а що людина може на них купити
«Зміни у пенсійній системі є важливим процесом для людей. Звичайно, тут є свої плюси та мінуси. Ті, хто отримали мінімальні пенсії – отримали певне збільшення, це плюс. Хоча скажемо об’єктивно, що це ті гроші, які людям мали б заплатити ще з 2012 року, тобто не здійснювалася індексація. І друге – не кількість гривень є визначальною, а що людина може на них купити. І ось тут найбільша проблема, тому що ви бачили, що останнім часом по всій країні стрімко зростають ціни на все: ліки, що важливо для людей старшого віку, на продукти харчування, на транспортні послуги і так далі. Тобто, це невелике підвищення суттєво не вплине на рівень життя людей, а далі – те що було прийнято, спричиняє ще більше проблем. Є ризики, які можуть спричинити справді погіршення для мільйонів людей. Збільшення страхового стажу: так, чимало людей у віці 60-65 років маючи здоров’я, ще могли б працювати, але не має робочих місць. І в цьому плані реформа не продумана, і не пов’язана зі стимулами економічного зростання, для створення робочих місць. Навіть у столиці, обласних центрах, знайти роботу не можливо. Я думаю, що зовсім скоро доведеться коригувати цю пенсійну реформу, очевидно, вже новій владі, бо може бути «соціальний вибух». Так само це торкається і молоді, особливо, що є негативом, для людей, які обирають своїм шляхом науку…от зараз згідно чинного законодавства, яке вступило в дію, студентам, до того ж тільки тим, які йдуть за держзамовленням, буде зараховуватися період навчання у пенсійний вік, але за умови, якщо студент сплатить єдиний соціальний внесок. Питання звідки? З мізерної стипендії?», – говорить Анатолій Гриценко під час спілкування у Житомирі з місцевими журналістами.
Ще пару років, і не залишиться з ким піднімати країну
«У нас в країні склалася без перебільшення катастрофічна ситуація: виїжджають із країни люди сотнями тисяч, куди завгодно. Якщо раніше виїжджали батьки попрацювати, а діти залишалися, то зараз - квиток в один кінець. І це сумно, бо їдуть геть усі. Наразі у західних областях проводять ярмарки, поляки, представники інших країн, залучать відкрито на роботу і забирають всіх. Погодьтеся, це вже має ознаки національної катастрофи. Ще пару років такої тенденції, і не залишиться з ким піднімати країну. Ось чому важливо, аби уряд використовував всі важелі, і фінансові, і регуляторні, які працюватимуть на створення робочих місць», - каже політичний діяч.
Три ключові вимоги
«17 жовтня в Києві, біля Верховної Ради, ми підтримуватимемо акцію ініційовану громадськими організаціями, завдяки якій намагатимемося донести до уряду три ключові вимоги. Перше: скасування депутатської недоторканості, аби в парламент ішли не захищати свій бізнес, а працювати для людей. Друге: створення антикорупційного суду. Третє: зміна виборчого законодавства. Скасування отієї мажоритарної системи, яка насправді є купівлею голосів повсюди. Мають не партійні вожді визначати, хто під яким номером буде в списку, і потрапить чи не потрапить до парламенту, а мають визначати люди», - роз’яснює Анатолій Гриценко.
За словами голови політичної партії «Громадянська позиція», до Верховної Ради внесено законопроект 4109. У ньому передбачається ввести жорстку відповідальність для людей, від яких напряму залежить правосуддя: слідчих, прокурорів та суддів. Цим законопроектом за хабарництво пропонують саджати їх до в’язниці на все життя і конфіскувати все майно. Бо коли немає відповідальності, то жодні норми працювати не будуть.
«Мені казали, що цей закон жорсткий і жорстокий. Повірте мені, трьох би посадили, зачинили б двері за ними до кінця життя, забрали все майно, і я думаю, щоб третина зразу б написали заяви та пішли б. Судова реформа не завершена, і наразі у людей немає довіри до суду», - наголошує Гриценко.
Рівень знань нинішніх випускників нижчий, ніж був раніше
«Щодо закону про освіту. В тому пакеті, в якому він був прийнятий є багато позитивних новацій для того, аби підняти систему освіти до міжнародних стандартів, і зробити її більш гнучкою, стимулювати роботу вчителів тощо. Є певні плюси, але є й речі, які я не сприймаю, є й речі, які є ризиками. Я не сприймаю 12-річку в школі, жодного сенсу в цьому не бачу. Потрібно змінювати зміст навчання, орієнтувати дітей на формування світогляду, а не набивання голови формулами. Рівень знань нинішніх випускників нижчий, ніж був раніше, коли я закінчував десятирічку. Щодо ризиків – це законодавство не було обраховане належним чином фінансово, і поспіхом приймалося, не всі речі були погоджені. Якщо не буде грошей, то ця реформа просто зависне, і тому зараз треба забезпечити її належним чином фінансово», - резюмує Анатолій Гриценко.
Свою думку щодо реформ в освіті висловив і голова Житомирської обласної організації партії «Громадянська позиція», депутат міськради Олександр Величко.
«У нас так склалося, що термін «реформа», завдяки діючій владі, вже має якийсь негативний відтінок. Чому? Тому що не доводиться практично все до кінця. Якщо говорити про освітню реформу, потрібні зміни в системі освіти починаючи від садочка, закінчуючи вищою школою. Чи ідеальні вони стосовно новоприйнятого закону про освіту – безумовно – ні. Як на мене, до проблем змін в школі треба підходити комплексно, почати з людини, з вчителя. Достойна зарплата, яка приваблюватиме молодих професійних людей (звертаю Вашу увагу, що це перший рік, коли житомирський бюджет немає дефіциту по заробітній платі для педагогів); забезпечення освітніх закладів сучасним комп’ютерним і мультимедійним обладнанням; спрощення програм і зменшення навантаження на учнів тощо – це запорука успішних змін. Саме ці питання треба зараз вирішувати в освіті», - наголосив Олександр Величко.