Благодійна фундація всесвітньо відомої письменниці Джоан Роулінг Lumos долучиться до реформування інтернатних закладів Житомирської області, у яких живуть діти з неблагополучних сімей. Суть реформи полягає у тому, що держава має фінансувати не інтернати, а виділяти гроші на підтримку родин, які опинилися у скрутному становищі, а також створювати альтернативні заклади для якісної соціальної адаптації дітей. Пілотний проект буде впроваджуватися у Житомирській області, яка першою відгукнулася на ініціативу.
«15 років тому зі 100 тис. дітей, які були в інтернатних закладах, 40% – це були діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування. Сьогодні таких 8% в цих інтернатних закладах. 92% дітей, які сьогодні в інтернатних закладах - це діти, які мають своїх батьків. Кількість дітей-сиріт скорочується, а кількість дітей, які знаходяться в інтернатах залишається незмінною. Тобто ця система провокує соціальне сирітство. Але ми повинні розуміти, який би не був золотий інтернат, з найкращим колективом - ніщо дитині сім’ю не замінить. Мова йде про те, що ми повинні всі наші зусилля спрямувати на те, щоб кожна дитина мала свою сім’ю. Тобто, принцип гроші ходять за дитиною, зміна механізму фінансування послуг, які будуть надаватися, і відповідно, зміна вектору виховання дитини - не інтернатний заклад, а громада», - розповів міністр соціальної політики Андрій Рева.
Він також зазначив, що ініціюватиме, аби мами, що виховують дітей з ДЦП, отримували заробітну плату, як соціальні працівники. На думку міністра – це стимулюватиме родини залишати дітей у родинах.
«Дуже важливо, щоб сьогодні цю зміну, цю трансформацію саме доносили не через закриття інтернатів, а через надання можливості дитині виховуватись в родині, саме в цьому суть цих змін. Якщо потрібна допомога, то ми маємо її надати, якщо є особливі потреби, то ми маємо зважати на це і підтримати дитину. Це різні види соціальних послуг є чітке розуміння покроково, як здійснювати цю реформу і Житомирщина перша, хто на своєму прикладі за допомогою наших партнерів покаже, як правильно ця реформа послідовно має впроваджуватись», - зазначив Уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба.
Голова Житомирської ОДА під час виступу повідомив, що ставить завдання, аби до 2025 року в області не було інтернатних закладів, пізніше він уточнив, що прагне, аби за 8 років потреба у таких закладах зникла.
«На сьогодні близько 200 млн грн ми щороку виділяємо на інтернатні заклади. На їх утримання, харчування. У нас 2,5 тис дітей в інтернатних закладах. Якщо поділити ці 200 млн на 2543 дітей, то виходить 80 тис грн на одну дитину тільки з обласного бюджету. Тобто якщо ми сьогодні ці 80 тис. дамо чи прийомній сім’ї, чи батькам, які потрапили в складні життєві умови або у дитячі будинки сімейного типу, я думаю, та дитина буде мати кращі умови», - сказав Ігор Гундич.
Представники британської фундації, Уповноважений Президента з прав дитини та голова Житомирської ОДА підписали меморандум про співпрацю. Після ретельного вивчення проблем регіону фундація Lumos, яка має досвід впровадження подібних проектів по всьому світу, консультуватиме громади у реалізації проектів, спрямованих на підтримку кризових сімей, аби зменшити кількість відмов від дітей і повертати дітей у родини.
«Хочу сказати, що сьогодні Україна знаходиться на іншому рівні розвитку, ніж Молдова перебувала в 2006 році. Коли ми почали реформи в Республіці Молдова, у нас був інший рівень розвитку. У той же час за ці роки, якщо порівнювати 2006 рік в Україні та в Молдові, кількість дітей в Україні залишилося тому ж рівні - 100 тис. було тоді і 100 тис. сьогодні в цих інтернатних установах. В той же час в Молдові їх кількість зменшилося з 12 тис. до менш ніж 2 тис. Ми працювали не тільки в Молдові - у Болгарії, в Чехії працюємо. Ми працюємо в Латинській Америці, в Греції, Росії. У нас є досвід. Ми знаємо систему зсередини і ми будемо надавати підтримку. Ця реформа робиться не одним міністерством, - потрібно входити в усі міністерства, ці послуги повинні бути інтегрованими, послуги повинні прийти до сім'ї і до дитини. Легше буде запобігти потраплянню дітей в інтернати. Не потрібно відділяти дитину від сім'ї. Це велика травма для дитини. Ми вважаємо, як організація, що Україна та Житомирська область будуть трансформувати систему, щоб діти стали кращими», - сказала директор Lumos по країнах Європи Ірина Маланчук.