Держава може звітувати про показники реформи децентралізації, зокрема щодо кількості громад чи площ територій, вкритих ОТГ, сотні нових опорних шкіл чи дитсадків, кілометрів доріг, але першочергово для нас є важливішою оцінка українських громадян, на яких і спрямована реформа децентралізації.
Про це наголосив віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко під час презентації результатівдвох соціологічних досліджень, здійснених КМІС та Центром «Соціальні індикатори» на замовлення Програми РЄ «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні» у співпраці з експертами Ради Європи та Мінрегіоном – інформує прес-служба віце-прем’єра.
Зубко зауважив на двох важливих індикаторах, виявлених опитуванням, які полягають у зростанні обізнаності громадян про децентралізацію і відчуття ними її результатів.
«Ключові індикатори – зростання обізнаності і довіри громадян до децентралізації. 79% українців вже знають, що у країні відбувається реформа децентралізації. Більше 50% громадян відчувають позитивні зміни у своєму житті, пов’язані із цією реформою. Ідеться як про мешканців ОТГ, так і всієї України. Ці показники можна вважати своєрідною суспільною оцінкою дій держави», — наголосив Геннадій Зубко.
Також, урядовець назвав принциповою світоглядною зміною зростання підтримки децентралізації мешканцями сходу країни.
«Частка мешканців контрольованих Україною територій Донецької та Луганської областей, а також – Харківщини, які відзначають позитивні зміни, зросла за два роки з 19 до 59%. Децентралізація зміцнює і зшиває країну. Ця реформа є запобіжником від сепаратизму. Ми надаємо громадам повноваження, нові можливості для менеджменту на рівні ОТГ. І цим включаємо людей до процесу прийняття стратегічних для країни рішень», — наголосив урядовець.
«Таким країнам як Україна, децентралізація принесе економічні та демократичні переваги. Україна має завдання: децентралізувати владу та ресурси, а також розбудувати спроможності та покращити навички управління місцевого самоврядування. Децентралізаціяє складною реформою, алеводночас у Раді Європи вірять, що децентралізація є також однією з найуспішніших реформ в Україні. Ви досягли значного прогресу набагато швидше, ніж деякі інші європейські країни у цьому процесі. Звичайно, ще багато роботи попереду. Децентралізація не є самоціллю, вона покликана сприяти тому, щоб люди отримували послуги вищої якості, а також вона має сприяти підвищенню якості життя людини», - зазначив керівник Департаменту демократичного врядування Генерального директорату з питань Ради Європи Даніель Попеску.
Він підкреслив, що задоволений результатами опитування населення України щодо децентралізації.
«Ми побачили, що підтримка населенням децентралізації є досить сильною (58% опитаних підтримують децентралізацію). Ми можемо зробити висновок, що українське суспільство позитивно сприйматиме саме цю реформу і в майбутньому», - підсумував представник Ради Європи.
Слова представника Ради Європи підтримав і генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), професор кафедри соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія» Володимир Паніотто зазначивши, що 58% населення України вважають потрібною впроваджувану реформу децентралізації.
«Більшість населення України вважає потрібною реформу децентралізації в Україні. У 2015-2016 роках частка тих, хто вважає реформу потрібною, зросла з 60% до 64%. А зараз трохи знизилась, але не суттєво - до 58%. Також, протягом 2015-2016 років зросла з 19 до 46% частка населення, яке відзначає зміни на краще у своєму населеному пункті», - підкреслив Паніотто.
У рамках всеукраїнського дослідження пріоритетними очікуваннями громадян є підвищення добробуту – 51% та збільшення якості надання послуг 64%. Порівняно з 2016-м з 25% до 28% зросла частка тих, хто відзначає покращення надання якості послуг у їхній громаді.
На стабільно високому рівні лишається позитивне сприйняття громадянами змін у своєму населеному пункті. У 2015-му 19% помітили наслідки реформи, а вже у 2017-му цей показник зріс до 43%. Ще 18% чули про планування позитивних змін.
Опитування серед мешканців ОТГ, які об’єдналися 2015 року, засвідчило, що з 42% до 51% зросла частка тих, хто очікує на покращення ситуації в Україні внаслідок здійснення реформи. З 50% до 54% зросла частка тих, хто вірить, що реформа сприятиме розвитку громад.
43% мешканців ОТГ помітили позитивні зміни на краще у своїх населених пунктах. Ще 21% чули про них. Загалом станом на кінець 2017 року 64% жителів ОТГ або відчули покращення, або очікують на нього. Найбільш позитивні очікування стосуються ремонту і утримання доріг, тротуарів (50% вважають, що якість покращиться) і благоустрою (48%).
Серед жителів ОТГ 39% вважають темп реформи децентралізації нормальним або швидким. Для громад, які об’єдналися 2015-го, за останній рік цей показник зріс з 32 до 38%.
Серед жителів громад зросли позитивні очікування від реформи. Торік 22% очікували на покращення ситуації у сфері надання адміністративних послуг. Нинітаких – 40%. 61% жителів ОТГ підтримують процес об’єднання громад. Серед мешканців, які об’єдналися 2015-го, з 55% до 63% зросла частка тих, хто загалом підтримує процес створення ОТГ.
Довідково: Обидва опитування підготовлені та здійснені Київським міжнародним інститутом соціології та Центром «Соціальні індикатори» на замовлення Програми РЄ «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні» у співпраці та координації з експертами Ради Європи, фахівцями з питань місцевого самоврядування та Мінрегіоном України. У всеукраїнському опитуванні провели три хвилі. У рамках кожної хвилі (2015, 2016 і 2017 роки) опитано більше 2000 респондентів у всіх областях України та в м. Києві (крім АР Крим і тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей). Статистична похибка з врахуванням дизайн-ефекту вибірки не більше 3,3%. У рамках опитуванні мешканців ОТГ здійснили дві хвилі, репрезентативні для дорослого населення, яке постійно проживає на території ОТГ. У 2017 році вибірка репрезентувала населення ОТГ, створених протягом 2015-2016 рр. Проведено 2000 інтерв’ю з респондентами, які проживають у 200 ОТГ. Статистична похибка з врахуванням дизайн-ефекту вибірки не більше 3,3%.
Як повідомляв Житомир.info, віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко вважає, що об’єднання у спроможні громади унеможливлює сепаратизм.