Центральна виборча комісія нагадала потенційним кандидата в президенти, що дочасна агітація – поза законом.
Про 15 листопада повідомляє на сайті ЦВК.
«Відповідно до частини 1 статті 44 та частини 1 статті 57 Закону України «Про вибори Президента України», передвиборна агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів. Проте вже зараз, задовго до початку виборчої кампанії, практично у всіх регіонах України можна спостерігати активізацію агітаційної діяльності ймовірних потенційних кандидатів. Не поодинокими є випадки розміщення зовнішньої реклами, розповсюдження відповідної агітаційної продукції, проведення соціальних і благодійних заходів,поширення іміджевих матеріалів у ЗМІ, проведення зустрічей із виборцями тощо», - йдеться у повідомленні.
Зазначається, що згадані акції здійснюються поза межами виборчого процесу, і як наслідок, поза межами можливого контролю стосовно дотримання формальних вимог щодо їх проведення та фінансування.
«Разом з тим, подібні факти не залишаються поза увагою громадянського суспільства та міжнародних партнерів України. Тому можуть негативно вплинути на формування оцінки майбутнього виборчого процесу в цілому. ЦВК не має юридичних інструментів щодо заборони дочасної агітації. Але нагадує, що вона є частиною суспільних правовідносин, яка регламентується не юридичними, а моральними нормами. Така практика як дочасна агітація може призвести до порушення принципу рівності. Водночас Комісія має забезпечувати рівні умови для всіх кандидатів. Саме тому ЦВК, визнаючи право громадян на доступ до інформації, звертає увагу, що реалізація такого права не повинна звужувати права, свободи і законні інтереси інших громадян. Свобода виборців формувати свою думку повинна ґрунтуватися на рівності прав та умов участі у виборчому процесі, зокрема з боку кандидатів на пост Президента України», - наголошує Центрвиборчком.
ЦВК закликала всіх суб’єктів виборчого процесу утриматися від дочасної агітації та неухильно дотримуватися загальновизнаних міжнародних стандартів проведення виборів і створити умови для проведення дійсно змагального процесу.
Водночас Комітет виборців України повідомляє про збільшення офіційних витрат парламентських партій.
«Із наближенням виборів Президента парламентські партії стали витрачати більше коштів. Якщо в І кварталі всі шість партій сукупно витратили 85 млн. грн., то в ІІ кв. – 150 млн., а в ІІІ кв. – 201 млн. Найбільше зросли витрати «Батьківщини». У ІІІ кварталі БПП «Солідарність» та «Опозиційний блок» передали більшість коштів місцевим осередкам, «Батьківщина» та Радикальна партія Олега Ляшка – оплатили рекламу, «Самопоміч» - витратила гроші на оплату послуг та матеріальні витрати, «Народний Фронт» - витратив все на зарплату, оренду та податки», - йдеться у повідомленні КВУ.
Найбільше в ІІІ кварталі витратила партія ВО «Батьківщина» – 80 млн грн, з яких 73 млн пішло на рекламну діяльність. На другому місці за витратами «Самопоміч»: партія витратила 38 млн, із яких 13 млн – на оплату послуг та матеріальні витрати та 10 млн – на пропагандистську діяльність (із них 2 млн – реклама на телебаченні). БПП витратив 33 млн, із яких 20 млн – на місцеві осередки, у звіті не відображені кошти на розміщення зовнішньої реклами попри візуальну активність. «Народний Фронт» витратив 22 млн: всі гроші пішли на зарплату (8 млн.), оренду (7 млн) та податки (5 млн). РПЛ було витрачено 12 млн, із яких 4,8 млн склали витрати на пропагандистську діяльність. Також 12 млн витратив «Опозиційний блок», із яких 9 млн партія перерахувала місцевим осередкам. Як і БПП, партія офіційно не витрачала гроші на рекламу, хоч її лідери активно розміщували зовнішню рекламу в південних та східних областях України.
Чим ближче до виборів, тим більше агітації від майбутніх кандидатів в президенти з’являється на вулицях Житомира. Хто найбільш активний в середмісті 15 листопада подивився наш фотокореспондент.
Як повідомляв Житомир.info, лише за останні три тижні до Житомира приїздили такі потенційні кандидати в президенти: Анатолій Гриценко, Руслан Кошулинський, Роман Безсмертний, Андрій Садовий, Валентин Наливайченко, а Арсеній Яценюк був у Радомишлі.