Статтею 158-1 Кримінального кодексу України передбачено відповідальність за незаконне використання виборчого бюлетеня та голосування виборцем більше одного разу.
Про це нагадує відділ комунікації поліції Житомирської області 26 березня.
«Законом України «Про вибори Президента України» передбачено, що кожен виборець голосує особисто. Голосування за інших осіб, а також передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняються. Не можна передавати свій бюлетень іншим особам. Законодавством передбачена допомога виборцю з особливими потребами, який не може самостійно заповнити виборчий бюлетень чи опустити його у виборчу скриньку. У такому разі виборець має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім членів виборчої комісії, кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів», - йдеться у повідомленні.
Надання або отримання виборчого бюлетеня особою, яка не має права його надавати чи отримувати, або викрадення чи приховування виборчого бюлетеня або надання виборцю заповненого виборчого бюлетеня, або голосування виборцем більше ніж один раз караються штрафом від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк до 3 років, - нагадують у поліції.
Частиною другою ст. 158-1 КК України окремо передбачена відповідальність за вчинення такого злочину кандидатом на виборах, членом виборчої комісії, довіреною особою кандидата на виборах, представником політичної партії чи місцевої організації політичної партії у виборчій комісії, уповноваженою особою політичної партії чи місцевої організації політичної партії, офіційним спостерігачем на виборах. У такому разі передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 2 до 3 років.
Поліція закликає громадян пам’ятати, що кожен особисто має проголосувати один раз за одного кандидата. У жодному разі не передавайте свій бюлетень іншим особам та не погоджуйтеся проголосувати ще раз. У разі таких пропозицій потрібно негайно звернутися до поліції.
У відеоролику на сайті ГУНП у Житомирській області зазначається, що через порушення на попередніх виборах в Україні притягнуто до кримінальної відповідальності 80 людей, п’ятеро відбувають покарання у в’язниці.
По Житомирській області таких порушників немає, - уточнила речник ГУНП Алла Ващенко. Мова йде як про президентські і парламентські вибори 2014 року, так і про вибори в ОТГ 2016-17 років.
Нагадаємо, вибори президента відбудуться з 8:00 до 20:00 31 березня 2019 року. 8 березня ЦВК затвердила форму і текст виборчого бюлетеня: 39 прізвищ, довжина 80 см. У день виборів Україна переходить на літній час.
Як повідомляв Житомир.info, станом на 21 березня 2019 року у Житомирській області складено 17 протоколів про адміністративні правопорушення, вчинені в період передвиборчої кампанії, та відкрито три кримінальних провадження. У Радомишльському районі поліція розслідує крадіжку речей голови дільничної виборчої комісії, серед яких – печатка ДВК. Навчання у житомирських школах, де розміщені виборчі дільниці, може розпочатись не 1 квітня, а на день пізніше.