Війна триватиме в Україні ще досить довго, її не зупинять зміни на політичному олімпі, адже ґрунтується вона на питаннях націоналістичної ідентичності, які піднімалися сотні років тому і не втратили своєї вагомості і в сьогоденні.
Про це 4 квітня у Житомирі розповів політолог, професор Києво-Могилянської академії, британець з українським корінням Тарас Кузьо під час презентації своєї книги «Війна Путіна проти України».
«Суть книги – розвіяти ілюзії щодо того, що війна на Сході може завершитися найближчим часом. Так, це звучить не дуже приємно, але я не брешу, як більшість ваших кандидатів, які запевняють, що зупинять війну. Війна триватиме довго, бо вона стосується питань національної ідентичності. На думку росіян, вас – не існує, немає української держави, Україна – фейкова держава і українці, як нація, теж. Путін не визнає ні суверенітету, ні нації, тому конфлікт затягнеться на роки. Для Росії – Україна – це лише частина російської сфери впливу. Такі думки існували сотні років тому і вони існують зараз», - розповів Тарас Кузьо.
За словами автора, книгу «Війна Путіна проти України» можна розділити на дві частини. У першій частині розкривається ставлення Росії до українського питання, автор намагається пояснити витоки українофобії у Москві. У книзі розкривається питання антисемітизму, який поширювався в Криму. Вагоме значення автор приділяє відродженню криміналітету на Донбасі, про що мало хто пише, але саме там, на думку Тараса Кузьо, тісно пов'язаний криміналітет з політикою.
Друга частина книжки розповідає про події останніх років в Україні, розкриває наслідки захоплення Криму та військової агресії на Сході. За словами Тараса Кузьо, усі ці події мали для України, крім негативних, ще й позитивні моменти Які саме?
«Війна позитивно вплинула на національну ідентичність українців. Якщо до 2014 року багато українців, особливо на півдні та сході, мали ілюзію того, що Росія – це братній народ, то за роки агресії більшість змінили свою думку. Тобто військова агресія, окупація Криму – для них стала справжньою зрадою. Це збільшило показники національної ідентичності там, де вона була нижчою, ніж в центральній та західній Україні. За даними опитування, сьогодні 92% населення країни вважають себе українцями, у той час як за даними перепису населення 2001 року росіянами себе вважали 17%. Більше того, суттєво зросли показники національної ідентичності серед молоді: лише 2% молодих людей, які живуть в Україні, вважають себе росіянами. Так, багато з них залишаються російськомовними, але вже українцями за національністю. У 2014 році Росія сподівалась, що уся російськомовна Україна вітатиме «зелених чоловічків», але цього не відбулось, бо більшість російськомовних українців підтримали Україну. У цьому, я вважаю, позитивні наслідки війни», - розповів Тарас Кузьо.
Серед інших позитивних моментів військової агресії Тарас Кузьо назвав:
- послаблення впливу на українців російських мас-медіа, телебачення, російських соцмереж;
- українці відокремились від Москви у релігійних питаннях;
- послаблення впливу проросійських та комуністичних політсил, які втратили своїх виборців, на окупованих територіях у тому числі;
- українці взяли курс на Європу та НАТО: за останні роки зміцнились економічні зв’язки, з’явився безвіз, зросла співпраця у різних галузях та сферах.
За словами Тараса Кузьо, курс, який взяла Україна, навряд чи, зміниться в найближчі роки, не дивлячись на результати виборів президента.
«Україна пережила чимало втрат за останні роки і різка зміна курсу означатиме крах для будь-якого президента», - відмітив політолог.
Під час спілкування з журналістами він також прокоментував заяви багатьох кандидатів у президенти, які обіцяли завершити війну, в разі їх обрання.
«Це антивоєнний популізм, який нічим не обґрунтований. Бо на сьогоднішній день закінчити війну можна лише в один спосіб – здатися, а цього ніхто не зробить, українці не готові здаватися і цього не допустять. Війну завершити може лише той, хто її розпочав, тобто Путін – а він цього не зробить, бо на компроміси не йде. Саме в цьому і причина того, що розпочату війну не завершити в найближчому майбутньому: Путін – вічний президент Росії, у нього багато однодумців, і навіть його опозиція розділяє думку про те, що Крим російський», - впевнений Тарас Кузьо.
Не оминув під час своєї презентації книги у Житомирі Тарас Кузьо і події сьогодення та поділився своїми думками, щодо вибору українців у першому турі президента України.
«30% голосували не за Зеленського, вони голосували проти естаблішменту, проти всіх попередників. Вони не могли голосувати за Зеленського як політика. В англомовному світі є такий вираз «empty suit» - порожній костюм, тобто ніхто не знає, що там усередині. Ось саме за це і голосували, аби не сьогоднішня влада і не попередники. Але, у разі перемоги Зеленського, є кілька проблем. Перша, він не матиме влади найближчі 7 місяців, бо у нього немає більшості у Верховній Раді. «Слуга народу» може потрапити до парламенту, але не отримає більшості і доведеться домовлятися про коаліцію. Боюсь, що це може призвести до політичної нестабільності, як це було минулі роки, коли президент і парламент тільки сварилися. Друге, є сумніви щодо того, що Зеленський може бути здібним Головнокомандуючим. Це б нічого, якби події розвивались у мирній країні, у холодні часи. Але чи вдасться йому дати раду Путіну, коли навіть Трампу це не вдається», - поділився думками Тарас Кузьо.